Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Šťastný rodič, šťastné dítě.
ONA_MAKARONA
Tato diskuze se zaobírá zejména tzv. Nevýchovou a učením Naomi Aldort. Jakou výchovu doma upřednostňujete a proč? Praktikujete ve své rodině tyto "alternativní" směry výchovy? Opravdu fungují? Otázky, rady a pomoc ohledně (ne)výchovy vítány.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
MARKYSHA --- 23:50:13 31.3.2015
INUSHKA: Extrémně nadané dítě se imho přirozeně přikloní k tomu, co mu jde nejlíp a má tam náskok a pak bude mít tendenci na to prdět, když mu něco nejde. Ono i když ho nebudu chválit a budu talent rozvíjet, tak se o své výjímečnosti dozví, přece to nebudu tajit nebo potlačovat.
KEIKIN --- 23:27:34 31.3.2015
INUSHKA: Problém pak ale nastává, když se rodiče snaží ty překážky řešit za něj.
INUSHKA --- 23:10:09 31.3.2015
MARKYSHA: Myslím, že žádnému dítěti nejde odjakživa úplně všechno, každé má nějakou oblast, kde musí zabrat přes překážky.
MARKYSHA --- 22:31:51 31.3.2015
YMLADRIS: právě, že ne, on něco chce a jde mu to strašlivě lehce, tak si na to zvykne. Kdežto ti netalentovaní, to chtějí a musí si to zasloužit. To, že někomu něco jde, mu nemusí nikdo říkat, to vidí a je zvyklý, že mu to jde, takže se pak logicky vyhne těm věcem, které mu nejdou,popř. když se dostane na úroveň, kdyby by musel makat, tak se na to vykašle, protože není zvyklý se snažit. Kdežto dítě, které si všechno musí vydobýt samo, se překážek neleká.
YMLADRIS --- 18:57:46 31.3.2015
MARKYSHA: akademicky odpovim, predstav si ze dite vychovavas mimo tyto kategorie (ze je chytre, talentovane...) Jak si muze vsimnout ze je chytre a talentovane a jak ho to muze omezovat? Proste dela veci, veci se dejou, neco se mu dari neco nedari... ale neni "chytre a talentovane" nebo "dric" nebo tak. To je podstata te obavy ze skatulkovani prave.
MARKYSHA --- 16:54:42 31.3.2015
YMLADRIS: něco na tom je, ale to jak popisují toho kluka, že všechno, co mu nejde samo, rovnou vzdá, to není jenom o tom chválení, to je vůbec problém u chytrých a talentovaných lidí, že často skončí hůř než ti, co si všechno vydřeli.
YMLADRIS --- 16:44:15 31.3.2015
jak se resilo to chvaleni, tady je clanek

Po Bronson – Jak nejednat s dětmi – síla a úskalí chválení dětí – Archetypal.cz
http://archetypal.cz/2011/po-bronson-jak-nejednat-s-detmi-sila-a-uskali-chvaleni-deti/
KEIKIN --- 9:04:57 30.3.2015
MARKYSHA: Mám pocit, že dneska je odborník na školství každý učitel. Přitom skvělý učitel může být úplně nestudovaný člověk, co je třeba dobrý ve svém oboru a má přirozenou autoritu. I ty pojmy učitel-žák-škola jsou tak zprofanované a možná až zbytečně lpí na těch rolích.
MARKYSHA --- 8:51:40 30.3.2015
KEIKIN: tak to víš, ti co tam teď sedí, se do života budou montovat, to se dalo čekat, nezbývá než doufat, že příšít volby dopadnou lépe nebo zvednout kotvy. Ale díky za osvětu, moc zajímavé.
KEIKIN --- 8:48:55 30.3.2015
Ještě něco k diskusi o vzdělávání. Vlastně mi tento text pomohl více pochopit současný stav. Jsem se dozvěděl, že prej má být povinný předškolní ročník. Fucking shit. Fakt nechápu, proč se nám Chládek montuje do života:

Dovolím si malé ohlédnutí do historie. Když se řekne císařovna Marie Terezie, většina z nás si vybaví zavedení povinné školní docházky, která otevřela všeobecné vzdělání veškerému obyvatelstvu a znamenala pozitivní a základní změnu ve vývoji vzdělanosti českého národa. Chci ale ocitovat její výrok, že „škola je politikum“. V tehdejší době vyjadřoval skutečnost, že problematika vzdělání se musí stát především zájmem státu a záležitostí státní politiky. Byla to reakce na ekonomickou nutnost a potřebnost, na nezbytný požadavek obecného vzdělání, které by zabezpečovalo další hospodářský rozvoj státu.
Myšlenka bezesporu pokroková a osvícená, ale přesto je dobré si připomenout, že naši předkové považovali právě obecnou znalost, či lépe řečeno výklad tohoto výroku „za příčinu mnohých neduhů školství“. Vedl podle nich k tomu, že o odborných školských otázkách rozhodovali často spíše politici než na slovo vzatí odborníci. Prosazovali proto zásadu, že „škola je pedagogium“ a požadovali, aby veškeré problémy školství byly řešeny v těsné spolupráci s odborníky, jejichž hlasů a názorů by se mělo vždy dbát.

Učitelské noviny
Učitelské noviny
http://www.ucitelskenoviny.cz/?archiv&clanek=7636.