Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
odkazovaný příspěvek již není v databázi
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Až moc alternativní medicína - pícháme si vitamíny rovnou do žíly
HARDY
Klub na vkládání odkazů na články, rady, komentáře či weby s alternativní medicínou a trendy v léčitelství, u kterých začíná rozum stát.
Bereme i domorodičky a podobná s medicínou příbuzná témata. 

Souhrný rozbor skeptiků Sysifos: Alternativní medicína autor:Jiří Heřt

Čím vším se lidé v 21. století léčí a myslí to vážně. Nejsou některá prohlášení léčitelů a "odborníků" až nebezpečná a příliš zavádějící? 
Může jít o život? Čtěte pravidla:

Pravidla: 
1) Vkládáme odkazy a knim třeba krátký komentář, popř. své zkušenosti, zážitky, co jsme kde zaslechli apod. 
2) Dělat si z toho srandu není OT.  
3) Krátká diskuze k věci je přípustná, drží-li se nezáporných hodnot palečků. 
4) Pokud se vám to tu nelíbí,  nečtěte to!
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
TAPINA --- 16:55:15 23.6.2015
ATLAS: Já si ty tehdejší ceny až tak moc nepamatuju, ale ono to bylo tak nějak úměrné, dneska jí lípa za dvě stovky, tenkrát byla za o něco míň. Vysoká cena hluchavky je prostě daná tím, že lezeš půl dne v předklonu roštím, sbíráš, sušíš, nakonec to zvážíš a ono je toho 50 g.
GENTIANA --- 15:45:03 23.6.2015
MAR_TINA: no, co si budeem namlouvat, ty čajíčky a sirupky jsou taky do značné míry rituální léčivé tanečky.
Ale přiznávám, že v poslední době škubu kytky na barvení, ne na medicnální účely, takže bych si to musela trochu promrskat, co je solidní expektorans a co jenom pěkně voní. Ale srsly, karminativa se používají do jídla jako koření, proto je v chlebu a zelí kmín a do fazolačky se dává fenykl a tohle je teda lepší, než si do Šumavy drobit espumisan nebo kýho čerta.
ATLAS --- 15:04:49 23.6.2015
ZUZKAOU: Sorry, ale nazyvat to cemu se rika tradicni cinska medicina komlexni, dlouha leta overeny system ? A recitovani Mao cetungovych spisu bude pak komplexni lety overeny pedagogicky system?
ATLAS --- 15:02:16 23.6.2015
TAPINA: Zrovna ta hluchavka byla prave typicky priklad socialistickeho planovani. Diky vysoke cenne ji lidi sbirali a hromadila se ve skladech. Zatimco jine chybeli.
MAR_TINA --- 14:23:43 23.6.2015
GENTIANA: kašlíček, který zvládne jitrocel, zvládne tělo samo bez něj. A ten cukerný roztok mě šíleně dráždí v krku. nicméně nic nepotěší jak urazit tchýni, to i rýma přejde :)
GENTIANA --- 14:18:04 23.6.2015
ZUZKAOU: a s tou praxí ověřenou dlouhými lety, no, teorie čttyř šťáv se taky vesele používala staletí, ale když ti "tradiční evropský" doktor řekne, že máš příliš mnoho černé žluči, tak budeš zdrhat, až se ti za patama bude prášit.
GENTIANA --- 14:15:34 23.6.2015
MAR_TINA: Tak rozumné skladování (v chladnu, temnu, suchu) zas tak moc nevadí a do příští saisony věci typu jitrocelový sirup vydrží. Nicméně, spousta těch bylin funguje, že jako trochu proti nadýmání, trochu podpořit trávení atakvůbec - to jsou všecky ty máty, meduňky, kmíny, anýzy, a v podstatě se dá říct, že dokud to správně voní, tak je to cajk.
Nicméně, jakožto otrlá bylinářka pravím, že nadýmání a rýmičku jo, horší věci k doktoroj, nebudu léčit srdeční slabost tím náprstníkem, ač by se dalo.

ZUZKAOU: tak občas někdo něco přečte a udělá výcuc, někdo, kdo tomu rozumí doopravdy (Science Based Medicine, třeba), a vyplývá z toho, že Číňanům to funguje, protože si začasté nastaví metodologii tak, aby jim vyšlo, že to funguje. (protože každýpřecevíže my jsme nejlepší, pravil velký vůdce.)
S těma léčivkama je problém, že jeden nikdy neví, jestli teda dostal směs podběle a jitrocele, nebo jestli je v tom něco úplně jiného - což je dost často problém i u různých úža potravinových doplňků, a bylinné výrobky jsou často kontaminované opravdovými účinnými farmaky, takže přírodní bylinky na potenci obsahujou mletou viagru atd. Takže možná věřím Megafytu, ale čínský lékárně ani slovo. A to nemluvím o hluboce neetických věcech jako tygří drápy a nosorožčí cokoli, což vede k pytláctví ve velkém, a že na tu potenci je fakt lepší viagra, ale to je zlá šemikálije, žeáno.
ZUZKAOU --- 10:57:23 23.6.2015
BALAENA: to mi na notebooku úplně nepomůže. Takhle se prostě nezdrojuje.
BALAENA --- 10:55:23 23.6.2015
ZUZKAOU: nějaké odkazy by měly být v těch qr
ZUZKAOU --- 10:48:18 23.6.2015
BALAENA: až na to že se ni nenamáhá odkazama na primární zdroje...
Třeba akupunkturní analgezie jim vychází docela zajímavě

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0140673680921066
Naloxone blockade of acupuncture analgesia: Endorphin implicated
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/0024320576900849

včetně metaanalýzy dat http://archinte.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=1357513&utm_source=buffer&buffer_share=c0c42


(tím to neříkám nic jiného, než že házet komlexní, dlouhá léta praxí ověřované systémy do stejného pytle jako západní obchod s instatním zdravím není dobrý nápad, ne že čínská medicína je přesně to, lidstvo potřebuje a že má odvrhnout medicínu západní)