Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Městské utopie - fungují města? co táhne lidi do velkoměst? a před čím z nich jiní utíkají?
XCHAOS
Klub o všem, čím se zabývám už dvě desetiletí, ale chybělo mi pro to jednotné označení: Jak by mělo vypadat město, před kterým nebudou chtít lidé utéct do venkovských komunit či sekt, nebo alespoň do předměstského satelitního hypotékové bydlení, ze kterého se dojíždí do práce auty? Co nás drží ve městech a co za námi přivádí další přistěhovalce? Je utopie přežitek a nadávka, nebo má v lidském myšlení nezastupitelnou úlohu?

Město jako podvědomý cíl útěku z otroctví/sekty/uzavřené společnosti (a proč to vždycky nefunguje). Problémy lidí co se narodili ve velkoměstech. Alternativní architektura (dřevěné mrakodrapy, vertical farming...), alternativní doprava (cyklodoprava, visuté cyklostezky, elektromobilita, bezplatná MHD), alternativní ekonomika (coworking, workspace sharing, homeworking, všeobecný základní příjem), alternativní cestování (couchsurfing), celoživotní vzdělávání, sousedské telekomunikační sítě, alternativní formy rodiny... soužití ve městech: co se dá dělat společně a kdy vám sousedé už lezou krkem a chcete být sami. "Koldomy" - proč to soudruzi vizionáři ve 30.letech vymysleli špatně? Co nahradí rodinu ve 21.století? Venkov jako bašta "tradičních hodnot" - město jako volný trh s možností volby a šancí na individualitu a experiment...

Eco-city network: místní zdroje energie ve městech, rekuperace tepla, akumulace energie, recyklace, úspory z rozsahu (při vytápění, čištění odpadních vod, apod.), využití odpadního tepla průmyslových procesů (např. datacentra), využití budoucí vysoké koncentrace elekotromobilů k akumulaci přebytků energie na noc noci, apod. Topení dřevem ve městech: ano či ne, případně jakým? Jaký dopad na životní prostředí by mělo, kdyby se civilizační infrastruktura měst plošně zhroutila?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
XCHAOS --- 12:35:53 20.2.2018
Ze stejný rubriky:
Zahrada nad Soulem. Ze silničního viaduktu je svěží zelený park - iDNES.cz
https://bydleni.idnes.cz/...k-lavicky-zelen-f82-/architektura.aspx?c=A171114_145746_architektura_web
... zatímco v Praze jsou auta pořád ještě na vzestupu. My prostě musíme v každým století být 100 let za opicema.
KEIKIN --- 8:25:44 16.2.2018
Obří protiletecká věž pro 20 tisíc lidí se promění v park s 228 stromy - iDNES.cz
https://bydleni.idnes.cz/...rt-stromy-zelen-phf-/architektura.aspx?c=A180212_151225_architektura_web
KEIKIN --- 7:36:55 13.2.2018
JAZZZ: ať si ta svině klidně hrabe. Ostatní to vidí a mohou mu to dát najevo. A to je možná jádro pudla. Měli bychom se naučit, aby nás peníze neovládli natolik, že kvůli nim dokážeme lézt do prdele, lhát (sobě) a vůbec dělat věci, které by jsme jinak neudělali. Souvisí to s naší "ctí". Proč bych měl kvůli sledovanosti/penězům podpořit veřejně svini xy ?
Město je ovládáno představiteli, které zase ovládá moc, těm už nejde o o to mít maximální zisk, ale o vliv. Jak já řeknu, tak bude....Bohužel se to pak obalí snůškou polopravd a blábolů, aby se nic nepoznalo (rozuměj aby byl zakryt pravý důvod). Reálně všichni víme, že starosta XY je kkt, že např. přihrává veřejné zakázky kámošům, ale veřejně to napsat a sdělit nemůžeme.
JAZZZ --- 0:47:15 13.2.2018
KEIKIN: takhle bych to urcite nezobecnoval, ale faktem je, ze rozdavanim penez jeste nikdo nezohatnul a teorie her nas uci, ze mezi poctivci si svine nahrabe nejrychleji. pro snizeni nebezpecnosti takoveho chovani tu mame stat v jeho vice ci mene podarenych implementacich.
v souladu s tim co pises se pak podobne smyslejici skupiny semknou v mestech nebo statech, aby snaze mohly celit ruznym typum nepratelskeho chovani.

zajimave je, ze ze spolecnosti muzes byt vyloucen (at uz pravem nebo nepravem) jenom nakolik dokazou jeji clenove drzet pri sobe.

predevsim jsem v tom prispevku ale chtel poukazat, ze nam tu roste dalsi generace psychicky narusenych jedincu, ktere maminka dostatecne nepochvalila a jejich touha po naplneni te vnitrni prazdnoty prinese lidske spolecnosti v dalsich dekadach jeste mnoho utrpeni.
KEIKIN --- 0:37:01 13.2.2018
JAZZZ: nepředpokládejme apriori fakt, že bohatí jsou hajzli a chudí mají patent na rozum. Je to jak v politice, taky tam máš ty s čistými úmysly a ty druhé. Politicky systém (i ten městský stát) je dlouhodobě udržitelný, pokud ho reprezentují a žijí v něm lidé stejného smýšlení, stejné nátury. Jedině tak si dokáže daná komunita udržet svoje standardy.
JAZZZ --- 15:48:50 12.2.2018
XCHAOS: to je dobra otazka. mohl aby vubec mesta fungovat bez statu? faktem je, ze rozpoctu dostavaji v pomeru na hlavu vic. maji take vetsi hdp. v antice prave mesta byla centrem organizovane civilizace a v okoli si vesele bujel chaos a kmenove zrizeni. mozna, ze takov kombinace je v dobe nedostatku a nebezpeci nejefejtivnejsi.
je mozne, ze i pokud by naarchokapitaliste sve utopicke myslenky prosadili, tak z mest by se staly privatizovane komplexy, kde by zakony (mozna jeste mnohem invaizvnejsi nez dnes definovali vlastnici). Praha by se prejmenovala na Pentu a prej by tu byl raj na zemi :)

KEIKIN: a neni ta nase dnesni humanita prave tak trochu falesna, protoze si ji muzeme dovolit jen dokud mame k dispozici vycerpavane prirodni zdroje a levnou pracovni silu v rozvojovych zemich? je to chyba statu, ktery se snazi uspokojovat spolecenskou poptavku a nebo tech korporaci, ktere odcerpavaji lidske zdroje, ktere by drive slouzily k plneni socialnich funkci?

budouci generace deprivantu jsou dalsi externalitou naseho blahobytu
Chlapec musel v mrazu pěšky do školy. Lidé z celého světa mu za to poslali přes 300 tisíc korun | Extrastory.cz
http://extrastory.cz/...esky-do-skoly-lide-z-celeho-sveta-mu-za-to-poslali-pres-300-tisic-korun.html
CR si tim prosla take. odkud asi pochazi dnesni sociopati a deprivanti?
Tak ahoj za týden: Kolektivní výchovou v týdenních jeslích procházely československé děti už od narození | Hospodářské noviny (IHNED.cz)
https://archiv.ihned.cz/...ychovou-v-tydennich-jeslich-prochazely-ceskoslovenske-deti-uz-od-narozeni

az vas bude sikanovat reditel korporace, mejte pro nej pochopeni. proste jenom potreboval pohladit od maminky a ona tam pro nej nebyla, takze ted si svou frustraci vybije na vas a dusevni prazdno si pak zalepi konzumem na vrhub budoucich generaci. HDP bude rust, takze vse je v nejlepsim poradku. tak to funguje, kdyz se z lidi stavaji devky excelovskych tabulek.
XCHAOS --- 15:31:02 12.2.2018
KEIKIN: stejně můžu argumentovat, že korporace uspokojují hlavně falešné potřeby, které jsou moderní civilizací uměle vytvořené....

nevím jestli stát fakt reprezentuje "humanitu", tak se ani netváří.. ale stejně tak se můžu ptát, komu z nás reálně vadí nějaký stát? (většinu věcí, co jsou zakázané, by normálního člověka stejně nenapadlo dělat a naopak neděláme spoustu věcí, které nikoho zakázat nenapadlo a které by mohly být celkem i cool...)

Debata je ale záměrně o "městech", ne o "státu".... protože města budou muset nějak fungovat stát, nestát... (a ne každý chce být nomád a pořád se stěhovat...)
KEIKIN --- 8:52:45 12.2.2018
XCHAOS: no nevím. Lidi si příliš zvykly na to, že se o ně někdo postará. Stát podle mého supluje jakousi humanitu, ale je to výsledku falešná humanita. Komu z nás reálně v životě vadí nějaké korporace ?
XCHAOS --- 12:42:44 10.2.2018
KEIKIN: ale je to celkem funkční chiméra :-) já tvrdím, že společnost je chiméra, existují jen jednotlivci.

Ale ještě nebezpečnější struktury než stát jsou korporace. U státu-chiméry existují aspoň nějaké chimérické teoretické možnosti zpětné vazby. je to ekosystém. Korporace jsou predátoři, naproti tomu.
XCHAOS --- 12:41:31 10.2.2018
JAZZZ: hele, já sice nejsem a-priori proti mass-transitu, hlavně je řešením dnešní dočasné situace, kdy se davy hypotékařů a sídlišťáků z Kladna apod. dobývají auty do centra Prahy do nesmyslných kancelářských profesí.. ale co zase nechápou odpůrci Elona Muska je technologická singularita.

Nebude brzy žádná kancelářská profese, kterou by umělá inteligence nezastala lépe, než kancelářské krysy. Takže celý ten životní styl se stane offtopic asi jako životní styl začátkem 18.století na dvoře ve Versailles.

Co zůstane ontopic jsou přesuny lidí, kteří nebudou v práci a nebudou ve stresu. Tedy de facto cyklisti, nomádi v solárních obytných dodávkách, apod.. Tempo přesunu nízké, možnost přizpůsobut se dopravní situaci vysoká.

Zbylé profese budou postavené na rychlé reakční době. Bude to jednak všechno to, co známe ze současnosti i minulosti: policie, záchranka, hasiči, pohotovosti vodovodní, plynařeské, elektrikářské, tohle všechno. Tihle všichni ale zaplatí (s určitým odstupem od záchrany života k záchrany komfortu) téměř cokoliv za rychlost reakce.

Ovšem tyhle "zásahovky" se rozšíří... první na řadě jsou zásahovky mobilních operátorů a internetových providerů, ti všichni sáhnou po dronech, protože rychlost reakce bude hlavním rozdílem oproti službám konkurence.

Takže požadavek "musím být v kanceláři" se postupně ocitne v rozvírajících nůžkách mezi "je mi jedno, kdy tam přesně budu" a "musím tam být do 5 minut". Vyklízení komunikací samozřejmě uvolní prostor těm "zásahovým jednotkám" a logistice (protože budoucnost je nákup čehokoliv přes e-shop a zásilkové služby... dnešní supermarkety se změní ve výdejní místa a lidé, co v nich budou ochotní podstoupit opruzný automatizovaný checkout místo dnešních pokladen, se stanou profesionálními poslíčky pro svoje komunity, ať už těmi komunitami bude v podstatě cokoliv)

Takže postavení MHD v tomto všem není zas tak výlučné a nezastupitelné, troufám si říct. I MHD bude směřovat k samořídící on-demand MHD (prostě podle aktuální situace vyjede buď uber-elektromoped, nebo uber-elektroautobus, k dané poptávce...)

Pravidelné jízdní řády jsou relikt doby bez informačních sítí a umělých inteligencí a s tím, jak roste penetrace smartphonů a všeho se prostě objeví nějaký zlom, kdy tyhle pevné struktury (včetně pevné doby) prostě ustoupí. (souvisí to i s tím, že schopnosti umělé inteligence organizovat životnost společnosti a civilizace budou vyšší, než schopnosti kasty autistů, která měla ráda pravidelnost, předvídatelnost, apod.)