Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Městské utopie - fungují města? co táhne lidi do velkoměst? a před čím z nich jiní utíkají?
XCHAOS
Klub o všem, čím se zabývám už dvě desetiletí, ale chybělo mi pro to jednotné označení: Jak by mělo vypadat město, před kterým nebudou chtít lidé utéct do venkovských komunit či sekt, nebo alespoň do předměstského satelitního hypotékové bydlení, ze kterého se dojíždí do práce auty? Co nás drží ve městech a co za námi přivádí další přistěhovalce? Je utopie přežitek a nadávka, nebo má v lidském myšlení nezastupitelnou úlohu?

Město jako podvědomý cíl útěku z otroctví/sekty/uzavřené společnosti (a proč to vždycky nefunguje). Problémy lidí co se narodili ve velkoměstech. Alternativní architektura (dřevěné mrakodrapy, vertical farming...), alternativní doprava (cyklodoprava, visuté cyklostezky, elektromobilita, bezplatná MHD), alternativní ekonomika (coworking, workspace sharing, homeworking, všeobecný základní příjem), alternativní cestování (couchsurfing), celoživotní vzdělávání, sousedské telekomunikační sítě, alternativní formy rodiny... soužití ve městech: co se dá dělat společně a kdy vám sousedé už lezou krkem a chcete být sami. "Koldomy" - proč to soudruzi vizionáři ve 30.letech vymysleli špatně? Co nahradí rodinu ve 21.století? Venkov jako bašta "tradičních hodnot" - město jako volný trh s možností volby a šancí na individualitu a experiment...

Eco-city network: místní zdroje energie ve městech, rekuperace tepla, akumulace energie, recyklace, úspory z rozsahu (při vytápění, čištění odpadních vod, apod.), využití odpadního tepla průmyslových procesů (např. datacentra), využití budoucí vysoké koncentrace elekotromobilů k akumulaci přebytků energie na noc noci, apod. Topení dřevem ve městech: ano či ne, případně jakým? Jaký dopad na životní prostředí by mělo, kdyby se civilizační infrastruktura měst plošně zhroutila?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
XCHAOS --- 22:09:27 29.3.2015
XCHAOS --- 11:22:16 26.3.2015
XCHAOS --- 19:12:56 25.3.2015
KEIKIN: :-))
KEIKIN --- 11:23:08 25.3.2015
Prosím o hlasování pro vznik nové diskuse
[ nyx :: kluby :: zivotni styl ]

Souvisí to s tím, co jsem tu před časem psal o tom, jak jsou města závislé na elektřině a jiných věcech. Je čas se připravit.
XCHAOS --- 21:36:21 22.3.2015
No... jenom uspořádat dálnice a paneláky do kruhu asi stačit nebude :-)
Circle City - Album on Imgur
http://imgur.com/a/V3OXR
PAVEL_BRODSKY --- 9:36:38 19.3.2015
KALICOR: Ne. Sice poté, co jsem si o tom přečetl jsem si vzpomněl, že jsem podobnou zmínku četl už v Jitru kouzelníků, ale absolutně to ve mě nezůstalo. Dík za odkaz.
JENDAR --- 20:24:44 18.3.2015
Pro pražáky, napadlo mě že by vás to možná mohlo zajímat
Experimentální prostor NoD
http://nod.roxy.cz/cs/program/events/781-centrum-pro-studium-popularni-raj
XCHAOS --- 18:12:22 18.3.2015
PAVEL_BRODSKY: jo, je to NY a je to před válkou... v podstatě většina obrazu budoucnosti, která byla dnes částečně realizovaná (vč. čtyřproudých dálnic, atd. atd.) pochází z výstavy
1939 New York World's Fair - Wikipedia, the free encyclopedia
http://en.wikipedia.org/wiki/1939_New_York_World%27s_Fair
na kterou naráží i seriál Futurama, apod.... což nutně musela být reakce na to, že měli mrakorapy a lítali jim nad nima (relativně často) vzducholodě.

to druhý je Solar Impulse 2 na cestě kolem světa, nad Abu Dhabi, teď před pár dny... takže když jsem to viděl, tak jsem si automaticky vybavil, že existují ty fotky vzducholodí nad NY (BTW, od cesty, Graf Zeppelin kolem světa, která začínala a končila v NY, ještě před nacistickou érou, ke komerčním letům s cestujícími uplynuly jednotky let... ale to je tu offtopic)

každopádně nějaká vlivná instituce prý nedávno prohlásila, že svět dnes hodně připomíná rok 1937 - místo španělské občanské války Ukrajina, uplynul nějaký čas od finanční krize, která se řešila natištěném peněz (fakticky, tak či onak), no prostě ty paralely jsou znepokojivé. samozřejmě doufám, že válka nebude, ale každopádně je to zajímavé z řady hledisek (i jak komunisti v 50tých letech napodobovaly ve své architektřue a celkovém stylu právě NY 30tých let, akorát místo vzducholodí k tomu dali tryskáče...)
JAZZZ --- 16:12:16 17.3.2015
KEIKIN: dobre to odpovida na Pavluv dotaz a predevsim to pekne ilustruje, ze nacisti, komunisti i kapitalisti jsou v jadru stejna pakaz, ktera svou psychopatickou touhu po moci jen bali do jineho papiru :)