Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Městské utopie - fungují města? co táhne lidi do velkoměst? a před čím z nich jiní utíkají?
XCHAOS
Klub o všem, čím se zabývám už dvě desetiletí, ale chybělo mi pro to jednotné označení: Jak by mělo vypadat město, před kterým nebudou chtít lidé utéct do venkovských komunit či sekt, nebo alespoň do předměstského satelitního hypotékové bydlení, ze kterého se dojíždí do práce auty? Co nás drží ve městech a co za námi přivádí další přistěhovalce? Je utopie přežitek a nadávka, nebo má v lidském myšlení nezastupitelnou úlohu?

Město jako podvědomý cíl útěku z otroctví/sekty/uzavřené společnosti (a proč to vždycky nefunguje). Problémy lidí co se narodili ve velkoměstech. Alternativní architektura (dřevěné mrakodrapy, vertical farming...), alternativní doprava (cyklodoprava, visuté cyklostezky, elektromobilita, bezplatná MHD), alternativní ekonomika (coworking, workspace sharing, homeworking, všeobecný základní příjem), alternativní cestování (couchsurfing), celoživotní vzdělávání, sousedské telekomunikační sítě, alternativní formy rodiny... soužití ve městech: co se dá dělat společně a kdy vám sousedé už lezou krkem a chcete být sami. "Koldomy" - proč to soudruzi vizionáři ve 30.letech vymysleli špatně? Co nahradí rodinu ve 21.století? Venkov jako bašta "tradičních hodnot" - město jako volný trh s možností volby a šancí na individualitu a experiment...

Eco-city network: místní zdroje energie ve městech, rekuperace tepla, akumulace energie, recyklace, úspory z rozsahu (při vytápění, čištění odpadních vod, apod.), využití odpadního tepla průmyslových procesů (např. datacentra), využití budoucí vysoké koncentrace elekotromobilů k akumulaci přebytků energie na noc noci, apod. Topení dřevem ve městech: ano či ne, případně jakým? Jaký dopad na životní prostředí by mělo, kdyby se civilizační infrastruktura měst plošně zhroutila?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
XCHAOS --- 18:36:29 19.5.2020
Praha uzavře pruh na Smetanově nábřeží, chce tu předzahrádky a kulturu - iDNES.cz
https://www.idnes.cz/...novo-nabrezi-praha-doprava-uzavirka-pro-auta.A200518_185705_praha-zpravy_zuf
XCHAOS --- 17:23:56 2.5.2020
KEIKIN --- 11:18:52 15.4.2020
JAZZZ: jsem na homeoffice, ale do downtownu stejně musím. BVohužel teĎ se přesně ukazuje, kdo je nahraditelný....jsou lidi na úřaděš co nedělaj nic ani mejly nečtou a pak jsou ti co chodí normálka do práce každý den v určité hodiny....a všichni maj stejné podmínky.
JAZZZ --- 11:55:16 14.4.2020
KEIKIN: bohužel. vždyť ani nepoužívají Jiru a to by si mohli za ty prachy co utápí v IT nechat napsat svojí vlastní.
takže manažerské posty zatávají vesměs neschopní psychopati, kteří netuší co chtějí a ovečky si to svoje vězeníčko už odsedí, moc se u toho nepředřou a pak si vybijou frustraci z promrhaného života třeba na uprchlících nebo cikánech.
tak to funguje ve státě i v korporátu a vynucená remote work může udělat mnohem větší změnu, než si lidi dokážou představit. nedej bože aby bylo najednou jasně napsaný co kdo dělá jak dlouho mu to trvá.
a pka považ těch prázných office housů ve městech, které opustí firmy, co dokážou na full remote přejít.
KEIKIN --- 11:22:39 14.4.2020
JAZZZ: ono je totiž jednoduché zadat ukol, ale ještě těžší je ho zkontrolovat a vlastně se za něj postavit. Někdy ta kontrola úkolu trvá dýl než by sis to zařídil sám.
JAZZZ --- 20:41:32 12.4.2020
KEIKIN: nevím proč státní aparát neumí home office. asi umí výkon práce hodnotit jen podle docházky a nrbo závisí na předávání informace na ochmataných papírech. alespoň že stavba silnic běží.
RUZOVYKOLOUSEK --- 16:55:15 11.4.2020
KEIKIN: K první větě: ale byly ovlivněny epidemiemi, velmi a po celém světě. Příklad New Yorku v historii a toho jak se epidemie promítly jak do konceptů plánování, tak do způsobu bydlení /ideální podoby bytu/ zde:https://ny.curbed.com/2020/3/19/21186665/coronavirus-new-york-public-housing-outbreak-history
KEIKIN --- 9:47:54 10.4.2020
JAZZZ: města holt nebyly projektován v duchu karantén. Ale zpět k realitě,, docela mně sere, že úředníci jsou teď jakoby na dovolené a města nefungují. Fungují jen technické služby defacto. PRoč se např teĎ neprovádí archeologické výzkumy ? Tyto výzkumy totiž normálně většinou brzdí stavby ať už domů či celých náměstí.
JAZZZ --- 17:44:05 9.4.2020
KEIKIN: a z parků uděláme rozptylové loučky :)
KEIKIN --- 14:53:34 9.4.2020
Města budou nyní projektována na 1 m odstup. Tedy širší chodníky, více rozptylových zón a vodorovné dopravní značení ve smyslu čáry vyznačující odstup lidí ve frontě.