Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
AUTORSKÁ POEZIE *
MONYSEK
Na nástěnce najdete pravidla klubu, informace o textech zdejších autorů jinde, poetické kluby některých zdejších přispěvatelů a také další kluby, zabývající se literární tvorbou.
Tamtéž si přečtete také rady a postřehy o psaní, kritice a nutnosti autorské práce. Přečíst si nástěnku se velmi doporučuje.


The best of tohoto klubu (jak ho vidí někteří zdejší autoři a kritikové) najdete zde: Autorská poezie - výběr Můžete také nominovat.
Pokud píšete hodně emotivně a vaše texty jsou spíše prožitkové, můžete zvážit uveřejnění v klubu Emotivní poezie
V případě, že nemáte zájem o kritiku a chcete se hlavně podělit o svoje zážitky, doporučujeme klub Azyl pro věčné romantiky
Obtížné aspekty poetova života a všemožné drby z oboru zpracovává Těžký život básníkův
Pokud vás klub Autorská poezie všemožně rozčiluje, navštivte opoziční autorský klub Poesie bez pranic a tkanic
Technická poznámka: klub je zpřístupněn ke čtení i pro off-Nyx čtenáře.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
TOMASZ --- 20:15:50 20.9.2014
Já bych k tomu řekl, pánové, jen tolik, že to musel bejt fakt dobrej model. Nicméně (obecně vzato), takovéto pokusy, psané z mobilu s nastavením automatických oprav na hodnotu "I fully trust Google", prostě nepatří do tohoto klubu, ať jsou jinak okolnostmi vzniku jakkoli zajímavé. :)
CICHLASOMA --- 16:01:27 20.9.2014
OPIC: "to je taky podle me o tom, psat, psat, psat"

No možná ještě víc - číst, číst, číst. Teď myslim po sobě, a to i s časovym odstupem. ;) A pokud nemáš při soustředěnym čtení (soustředěnym samozřejmě nejen na slova) pocit, že je tam každý písmenko a každá tečka přesně na svym místě a celý je to zajímavý právě tak, jak to je, tak prostě nejsi hotov. Až budeš mít pocit, že právě v téhle podobě je zajímavé to opakovaně číst a že už nechceš měnit ani čárečku, můžeš zkusit, jestli to přijde zajímavý i někomu jinýmu (a je slušná pravděpodobnost, že za té podmínky někoho najdeš...).

(Jen zcela na okraj, to je v tomhle případě "detail", máš tam blbě přechodníky (číslo a předopkádám, že i čas). A spoustu překlepů; jestli ještě něco, nevím, nebyl jsem popravdě řečeno s to to přečíst celé.)
OPIC --- 12:14:20 20.9.2014
FIN: s tou formou souhlasim, to je taky podle me o tom, psat, psat, psat. a jasne, popsat neotrele, trefne neco, co uz udelalo x lidi predtim neni zrovna jednoduchy. cimz se nechci nejak ospravedlnovat, bylo to ciste me rozhodnuti neco takoveho napsat.

s tou ublabolenosti mas pravdu, jsem navenek velice tichy a obcas se to na tom papire projevi:D na druhou stranu me to casto svadi zpetne upravovat atd., coz bylo vetsinou na skodu, cili to nechavam tak, jak to je. mam to spis zatim jako konicek, resp. spis si plnim jeden takovy sen. aspon castecne:)

Villona i Kryla tu mam.:D takze bych se mozna mel trochu stydet. kazdopadne diky za nazor! treba se zas nekdy odvazim sem neco hodit.
FIN --- 11:25:17 20.9.2014
OPIC: no a teď prakticky k věci: náladu ti neberu. dokonce bych s tebou i souhlasil. jenže kromě vyjádření nálady je poezie i řemeslo a kromě obsahu má (mít) i formu. za ty roky, což nemusí být tvůj případ, jsem tu milionkrát od autorů řemeslně nevydařených (až vysloveně špatných) textů slyšel "pro mě je to feeling, ty konzervativní plechovko". i kdyby to někdo napsal po miliónté prvé, zhola nic to nezmění na skutečnosti, že kromě obsahu má poezie i formu (a je i řemeslo). i kdyby se kdokoliv rozkrájel, pořád tomu tak bude.

a tak, i když budu souhlasit s tvým postojem k člověku (jako že já souhlasím), problém je, že to, co řekneš velice ukecaně, krásně definuje staré úsloví: homo homini lupus*

(*které je hrubě urážlivé vůči vlku a vymysleli jej lidé v době, kdy o vlku zhola nic nevěděli, což ale nyní vynecháme - pro technický účel nyní berme význam úsloví, jak je civilizačně zažit a vžit.)

když ty chceš sdělit totéž, potřebuješ něco navíc - například elegantní a neotřelé podobenství nebo ctnost stručnosti. a proto mi tvůj text přijde zbytečně ublábolený**.

(** aby nedošlo k mýlce: také jsem jich v životě napsal spoustu. jen už vím, že byly špatné.)

mohli bychom nyní zmínit třeba villona nebo kryla, kteří struční nebyli - jenže... to byli machři a mistři formy. zkrátka si dovolím tvrdit***, že poezie politicky angažovaná nebo mravokárná (obě k sobě mají blízko a často se prolínají a překrývají) musí být ještě lepší než krajinka či citovka. co do kvality. protože co? vynáší soud. a soud chce autoritu. a autoritu seznáme dle umu - protože jinak třeba o autorovi nevíme zhola nic****.

(*** ano, já, ano, subjektivní názor, taky jaký jiný, že?)

(**** a i dkyž pak víme, vztahuje se to spíš k věrohodnosti jeho vyjádření, než že bychom mu tleskali za zbodaný text, protože jinak víme, že je to člověk dobrý...)

tak tohle je prozměnu můj pocit :-)
FIN --- 11:04:37 20.9.2014
OPIC: to všechno může být pravda. přesto musíš stále počítat s jednou věcí: jsou dva typy poezie, které jsou velmi těžké. je to poezie politicky angažovaná a poezie, řekněme, mravokárná. jak naprosto každej na planetě dokáže zbodat sebemenší lyriku, o níž si (v 99 % případů mylně) myslí, že musí bložánkem poskytnout světu, tak zbodat dva uvedené druhy je ještě mnohem častější. ve skutečně jen málokdo dokáže napsat politicky angažovanou anebo "mravokárnou" báseň taky, aby nebyla debilní. a to je celej problém.
OPIC --- 11:01:00 20.9.2014
FIN: pro me je poezie spis vyjadreni aktualni nalady a tohle konkretne je starsiho data, kdy jsem mel mensi krizi. navic me lakalo vyzkouset napsat neco stylem "jak to ze mne vypadne". tematicky je to nejspis takovy povzdech nad tim, ze spousta lidi zije bezohledne nejen vuci sobe, ale take vuci ostatnim. treba se diky tomu dost mozna vyhubime sami navzajem. PS.: cenu si poznamenam, nicmene takhle rychle to nefunguje:) diky.
FIN --- 2:32:01 20.9.2014
OPIC: 1 přebíjený náboj = 9,50- vystřel si mozek a nirvána nastane hned. PS: nám ostatním neříkej, že máme umřít taky, aby nastala. děkujeme.
OPIC --- 21:35:05 19.9.2014
Svět podle nás

nořím se v rudou
hvězdnou realitu
na radiových vlných
skáču v krajinu neznámou
supernovy létají hlavou
padám v mlhu ocelovou
pohůlcuje mne duhová vlna
fauna klame truhal
bomba? smějí se naň
ústa hlavně ta díra
díra černá pohlcuje
nemile naděje ideje
opakujeme stále dokola
žijeme jak prasata
nechceme se poučit
narvat si žaludky
se Srmtkou za zády
žijeme stereotypy
sázkové tipy
vsaď si na koníčka vsaď!
čelisti tě žerou odevšad
byvši bez úcty
byvši bez pokory
prasátko kroutí údy
před černým monolitem
byvši odsouzeni zkázou
východisko na Východě
kdo mluvil o výhodě?
nekonečná pouť inkarnacemi
duše drcena v prach
dehet na plicích
nikotin v žilách
ustřel si hlavu Kurte
poučíš se narodíš se
znova a znova a znova
dokud neopustíme
vehikl tekutin ega
nechceme Pravdu neb
ve Lži žít krásného
krmiva kafilerie Zbabělost
fertilizátory značky Batrachomyomachia
fertilizují mozky mocných
o kousek černoty řevnících
shluky ovádů nekulturních
arbiter elegantiarum pláče
Měděnobradý skáče
hle! námět pro verše
jen trhej dál maso
bližního svého zvířete
dokud ani jeden člověk
nezbude pak nastane
rovnáha vesmírná
v nirváně
WIREBORNE --- 13:22:39 19.9.2014
Kuchyně není jen
pracoviště žen
kuchyně je Zen
FIN --- 12:27:13 17.9.2014
FSEL: konzum má pravdu. je to šrot i na mravokárce. pořádný drsný chlapský vyjádření se dělá takto:

MC Plemeno (& Tupák) – koupim si důl

{sbor}
Koupim si důl, ty si kup svůj
Koupim si důl, ty si kup svůj
Koupim si důl, ty si kup svůj
kup si svůj

[mc plemeno]

chytrej zadek chci bejt a ty budeš rychle hotovej
{ó tak to prostě chodí}
naser si a tak to prostě chodí
proč? papuchalk na plísňáku chlastá šílený pivo
nadává a já potom taky nakopu zadek.
plemeno, svýho druhu {můžu dostat rým na cestu}
hej, ty, Páku, posadim se dozadu a navrhnu to pomalu.
nenáviděj pohled na mladýho negra, PŘISTUP
další rebel, UTÍKEJ
a musej dostat jeho, TAS
protože já si kraťasy nevezmu, jako v Newportu, dám celýho jointa a
vyhodim celej dvůr.
a já nechci bejt, nechci bejt ořech jako mikrofon
protože ani mikrofon nemine žádnej ping pong pakatel
a když jsi v reflektoru, dostaneš fandu doprava
ale tvý životy ne těsný.
koupim něčí zapomenutej důl
až na to přijdou, budu mít svůj důl


uč se, woe