Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
CYNIK --- 15:28:12 20.9.2019
XCHAOS: tyvole chlape. Kvantitativní uvolňování má ten efekt, že ti žere peníze z účtu. Každý dolar, který je natisknutej ti seber peníze z účtu v podobě kupní síly peněz, co sis uloožil.

Takže vliv na celkové úspory je 0, lidi nejsou bohatší. Akorát to nahrává bohatejm, protože ti maj majetek ne v penězích, ale v nefinančních aktivech nebo je maj vypůjčený.

Inflace je kladivo na chudé a to nemluvím o zvýšení cen.
??? --- 7:31:22 20.9.2019
XCHAOS: no zrovna Pirati se vykrucuji a kdyz dojde rec na NZP v dlouhodobem programu, tak velmi rychle otoci a se slovy, ze to nemaj v programu do Snemovny prohlasi, ze NZP aktualne zavadet nechteji ;-)

Misto ceho by to bylo ani Pirati nevedi. Na otazku, z ceho by vydaje pokryli vsichni svorne mlci :-) Takze cele je to v rovine pohadky na dobrou noc.
XCHAOS --- 7:26:30 20.9.2019
???: od toho jsou v demokracii volby. A třeba Piráti si nemyslí, že ZP je změna na úrovni běžného programu vlády, který si vylobuje nějaký člen vlády, ale že by jí to chtělo stvrdit referendem.

A pokud umíš číst, tak já jsem pro postupné zavádění. Celoplošně v tomto případě neznamená, že to hned od začátku musí být závratné částky. Důležité by bylo, místo čeho by to bylo.
??? --- 7:21:55 20.9.2019
XCHAOS: takzvana xChaosova bramboracka... aneb jak pejsek s kocickou varili dort :-)

Nasimulovat to ndjde, nevine jak to topadne - tak hura, rovnou to vyzkousime celoplosne. Chapu ze jako neprilis uspesny programator ses zvykly na metodu pokus-omyl, ale takhle ridit statni finance opravdu nejde.
XCHAOS --- 22:04:03 19.9.2019
CYNIK: no to sem nepsal. psal jsem, že by se asi použila směs obou metod.

doslova jsem psal, že kdyby se "tisknutí" peněz na ZP odehrávalo pouze v rozsahu, v jakém v minulých letech ECB prováděla tzv. "kvantitativní uvolňování", tak by to nemělo větší inflační dopad.

Quantitative easing - Wikipedia
https://en.wikipedia.org/wiki/Quantitative_easing#QE_for_the_people

důsledky plošného zavedení ZP rozhodně nejde nijak nasimulovat tím, že se zavede v jedné vesnici a začne se měřit, kolik lidí místo chlastání začne studovat, nebo tak něco. Celoplošné zavedení by nejspíš třeba změnilo i výběr spotřebních daní a takové věci. zmínil jsem i vliv na ceny nemovitostí, apod.

každopádně já bych ZP zaváděl formou kombinace monetárního nástroje (QE) a fiskálních nástrojů. pro začátek by opravdu stačilo, kdyby centrální banky svoje inflační cíle směly plnit jen formou základního příjmu. Sice by to zpoočátku byly jen drobné, ale byl by to symbolický začátek.
??? --- 6:58:55 19.9.2019
XCHAOS: a cetls ty clanky vubec? ;-) Ten kalifornsky zakon defacto jen ilegalizuje svarcsystem... tedy zpusob, kterym i tvuj korporatek dle tvych vlastnich slov zamestnava lidi. Proste firma v Kalifornii nebude moct si na vykon sveho primarniho byznysu (u vas by to bylo pripojovani lidi k internetu) najmout zivnostnika, ale musi ty lidi zamestnat...

The hotly contested legislation, Assembly Bill 5, dictates that workers can generally only be considered contractors if they are doing work that is outside the usual course of a company’s business.

Ne, to fakt nema nic spolecnyho se ZP. Ten zakon jen hazi klacky pod nohy ojebavce, ktera je i u nas velmi oblibena :-) Zamestnanec tak nejak z principu je zakonen chranen lip, nez najmuty zivnostnik, coz je samozrejme nevyhodne pro zamestnavatele. Takze i tvoje firma tu praci radsi radsi zene pres najmute zivnostniky - u kterych nemusi resit pracovni dobu, prescasy, dovoleny, neschopenky a dalsi osery spojeny se zamestnavanim lidi. Uber a Lyft to rozjeli ve velkym, jako ty lidi pripojujes k netu, tak oni je proste jen vozi. A v Kalifornii rekli uz dost, zadne OSVC ten vas core byznys delat pro vas nesmi, ty lidi si hezky sami zamestnate... Dopad to tam bude mit samozrejme na vsechny podnikatele, ten zakon je obecnej.
CYNIK --- 23:25:47 18.9.2019
XCHAOS: lol, tos teda napsal... Psals tady, že rozdělení peněz přes daně bude mít stejnej efekt jako je natisknout.
XCHAOS --- 23:04:07 18.9.2019
???: úplně jinak; mrkni třeba sem:
California Governor Signs Labor Law, Setting Up Bitter Gig Economy Fight - Slashdot
https://yro.slashdot.org/.../california-governor-signs-labor-law-setting-up-bitter-gig-economy-fight

myslíš, že pro korporace fakt nakonec nebude zajímavější mít přístup k neregulované pracovní síle, za cenu, že se teda nějak zapojí do infrastruktury pro financování ZP? (což by zahrnulo nějakou formu komunikace mezi korporacemi, bankami a státu, s tím, že i dnes jsou bezhotovostní platby především forma komunikace)

uvědom si, že celková cena zaměstnávání je dnes prostě příliš velká. Proto vzniká tolik startupů, které hledají triky, jak zaměstnávat levněji (všechny tyhle appky, apod.). ZP může být novou formou rovnovážného stavu, kterou u předchozích forem zaměstnávání (pevné pracoviště, pevná pracovní doba, apod.) byly min. mzda, 8 hodinová pracovní doba, nárok na dovolenou, zdravotní pojištění, atd. atd.
??? --- 21:53:46 18.9.2019
XCHAOS: klasicka zaklinani Babisem, neco lepsiho tam nemas? :-) Tohle tema je nudny... uz jen proto, ze skutecne systemove zmeny nedokaze navrhnout nikdo, vcetne tve kmenove partaje.
XCHAOS --- 21:41:49 18.9.2019
???: ale prd. naprosto rozporuješ, co jsem o tom řekl.

každopádně, tady není řeč o nějaké absolutní rovnosti vs. nerovnosti. tady je spíš debata o tom, kam až může nerovnost gradovat (viz úkazy typu Babiš, ale jistě i řada dalších, u nás i ve světě) a jaké finty se používají (většinou jsou nezákonné už dnes, ale je neuvěřitelná piplačka je jednotlivě vyšetřovat a blokovat).

pokud řeknu, že bych chtěl nahradit evropský systém zemědělských dotacích (na kterých se u nás svezl třeba ten Babiš, i když pro něj rozhodně nebyly určené) evropským systémem základního příjmu, tak to určitě rozporovat. nemůžeš. prostě nemůžeš postavit dnešní systém jako nějaký dokonalý a vyvážený a proti tomu nacházet na ZP jen samé vady na kráse a rozpory a neřešitelnosti.

Možná tam zatím nejsme a hned tak nebudeme, ale je to prostě nějaký směr a ten se vyznačuje tím, že téměř všechno, co o něm odpůrci vymýšlí, není pravda nebo je to silně nepřesné (viz lež o požadavcích ve Švýcarsku, apod).