Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Europa Universalis IV a jine "paradoxni" hry
DO_IT
Strategie od Paradox Interactive. Pojďme společně ovládnout svět jako Dubrovník v EU IV, přemoci Hitlera/Stalina v Hearts of Iron a porodit ditě od manželky svého syna v Crusader Kings II.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
D1RABBIT --- 15:16:14 30.3.2015
HAREMHEB: ta variabilita je na tom prostě kouzelná, i když občas na mašli no :)
HAREMHEB --- 15:07:26 30.3.2015
D1RABBIT: Všechno tam zdaleka není (třeba ti vazalové, jak zvýšit warscore atd), ale na pochopení základu to doufám stačí.

V té diplomacii hraje vojenská síla velkou roli. Bez ní tě převálcuje jiný adept na trůn:-) A navíc je to i dost o štěstí. Mám za sebou runy, kdy jsem měl všechny předpoklady, včetně diplo a influence idea groupů, ale prostě nikdo z mojí dynastie ne a ne umřít. No a pak taky hry, kdy jsem hrál za malinké (3 nebo 4 provincie) obchodně zaměřené Holandsko a zdědil celou Francii, Milán, Portugalsko a pár dalších prcků.
D1RABBIT --- 14:59:51 30.3.2015
Pěknej post Haremheb, je tam všechno v kostce pěkne shrnutý :)

A jak říkáš na konci toho druhýho postu, správnou diplomacií se dá i v EU4 dojít dál než pouhým válčením. Samozřejmě nejlepší je kombinace obojího a postupný vydržování si vazalů, kteří ti pomáhají v boji a postupně je anektuješ (na vyzkoušení tohohle je dobrá Francie).
HAREMHEB --- 14:55:36 30.3.2015
LET_ME_BE: Ano, nejlepší bude, když k tomu budeš přistupovat jako k úplně jiné hře. Pár podobností tam je, ale mechaniky jsou jiné.
HAREMHEB --- 14:53:16 30.3.2015
LET_ME_BE: V CK2 je diplomacie podstatou hry. V EU4 hraje také důležitou roli, ale ne zase tolik. Oproti jiným strategickým hrám se pořád jedná o velmi bohatou diplomacii. Obě hry jsou o něčem jiném, nepřijde mi fér to moc srovnávat. Pokud hraješ za křesťanskou monarchii, je diplomacie pořád tím nejlepším způsobem, jak rozšířit své državy (tzv diploanexe) a world conquest je bez ní neproveditelný.
LET_ME_BE --- 14:50:54 30.3.2015
HAREMHEB: Hmm, holt musim zapomenout na vestinu veci z CK2, EU4 je fakt jina hra. Hlavne valky tady funguji uplne jinak.
HAREMHEB --- 14:47:13 30.3.2015
LET_ME_BE: Velmi důležité jsou faktory jako celková morálka (představuje bojeschopnost), disciplína (ovlivňuje udílené dmg), vůdce (generál), jednotky (jiné technologické skupiny mají přístup k jiným jednotkám a každá má nad ostatními navrch v jiné časové období), složení jednotek, terén a taktika.

Je to poměrně složité, pochopit všechny souvislosti, ale co bys měl vždycky udělat, je porovnat si předem, jakou morálku mají nepřátelské jednotky (nebo aspoň jaký mají army tech). Někdy i jeden stupeň udělá podstatný rozdíl. Na morálku má vliv celá řada věcí, od prestiže, přes technologii, panovníka, poradce, jednotlivé idey až třeba po náboženství. Těch faktorů je opravdu celá řada.

Oproti tomu disciplína se nedá tak snadno ovlivnit, je jen pár způsobů, jak ji navýšit. Ovlivňuje hlavně utržené/udělené dmg.

Vůdce má vlastní atributy, které přímo ovlivňují jednotky které vede. Pokud jdeš do bitvy, vždy měla jednotka mít nějakého generála. Dost často právě on má rozhodující vliv na výsledek bitvy. Některé idey přidávají +1 do nějaké vlastnosti generála. pokud jednotka generála nemá, tento bonus nezískává. Vždy je lepší špatný generál, než žádný.

Jednotky jsou dané technologickým levelem a technologickou skupinou. Na začátku mají nejsilnější jednotky (na stejném tech levelu) národy hordy, na konci západní jednotky.

Složení jednotek je poměr mezi pěchotou, jízdou a dělostzřelectvem. Dělostřelectva by mělo být vždy tolik, kolik je "combat width" (záložka technologického levelu), pěchoty o 50% více a jízdy stačí vždy jen 4 jednotky. Více nemá moc velký vliv. Takže pokud je combat width 10, měl bys mít 10 dělostřelců, 15 pěšáků a 4 jízdy.

Terén omezuje útočníka a přidává bonus obránci. Pokud se bráníš, zkus se bránit v horách, v lese, či aspoň za řekou. Hory omezí combat width a přidají ti přímý bonus na hod kostkou.

Taktikou mám na mysli správnou volbu času a místa bitvy. Pokud máš navrch v technologii (morálka, disciplína), nemusíš tento bod moc řešit. Pokud má navrch útočník, snaž se ho nejdříve opotřebit - nech ho vstoupit na své území a utržit "attrition". Tím mu odčerpáš manpower. Obzvlášť pokud bude své jednotky stackovat. tenhle efekt se dá ještě vylepšit, když před ústupem tu zemi spálíš, jednotky pak nebudou mít kde čerpat zásoby, pomáhá tomu i technologie a některé idey. Není důležité zastavit ho hned na hranicích. Další věcí je, vybrat dobré místo, kde se svede bitva (viz terén). Dobré je taky dorážet jednotky na ústupu - když prohrají bitvy, stáhnou se o několik políček. Pokud je doženeš a budou mít stále málo morálky, můžeš je zlikvidovat úplně. Taky je důležité mít dostatek těch správných spojenců, kteří jsou dost blízko, aby se k tobě dostali. Občas taky pomáhá vyřídit si nejdříve účty se spojencem nepřítele a uzavřít s nimi separátní mír a tím oslabit celkovou koalici.

Vliv tam hraje více věcí, ale tyto jsou ty nejdůležitější. Vyhnout by ses měl velké agresivní expanzi, protože tím proti sobě obrátíš všechny kolem sebe a může to způsobit i zpřetrhání spojenectví. Neboj se jít do dluhu, pokud ta válka za to stojí. Jsou to jen peníze a dá se to rychle splatit. Víc ti pomůže wiki. Občas jsou však i války, které se vyhrát prostě nedají. Třeba když na hlavu někoho porazíš, jsi na dně s manpower, máš několik půjček, válečné vyčerpání na maximu a do toho to soused vyhlásí válku:-) A hlavně nezapomeň, že jedna prohraná válka nic neznamená. Aspoň máš pak dobré casus beli na svojí další válku v pro tebe vhodný čas:-)

D1RABBIT --- 14:30:54 30.3.2015
D1RABBIT: a taky jsem nezmínil řadu dalších věcí,jako třeba schopnosti vůdce té armády. Někdo z shockem 6 ti nadělá i z početnější armády sekanou, pokud máš ty sám třeba marného vůdce armády. Taky musíš věnovat pozornost s kým přesně bojuješ, co má za národní bonusy, ideologie atd.

Aby ses tu hru naučil plně chápat, buď musíš desítky hodin trpět a učit se z nezdarů, nebo pochytit něco i zrůzných guidů. A to to máš o to lehčí, že znáš evidentně CK2, což je stejnej engine atd.
D1RABBIT --- 14:25:00 30.3.2015
LET_ME_BE: Počty jednotek nejsou všechno. Jde taky samozřejmě o technologickou vyspělost armády a v neposlední řadě i o attrition. Pánové Napoleon a Hitler by mohli vyprávět, jak se nechat vodit po zmrzlém Rusku :)

Nejlepší je pohybovat se po menších stacích a umě manévrovat a před samotným velkým střetnutím si ty stacky spojit.
JULIAN --- 13:56:05 30.3.2015
LET_ME_BE: tezko rict, na diplomacii jsem v CK2 nikdy moc nehral :)
Ale imho je to jednoduche v obou pripadech, kdyz lidem lezes do prdele, maji te radi. Kdyz ses agresivni ci mas neco, co nekdo jinej chce, nemaji te radi.