Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Lidová architektura, skanzeny, kulturní architektonické památky, stará obydlí
MEA
Skanzeny Lidová architektura a kulturní památky Starobylé domy Zelmjanky, hliněné domy po staru Jak získat statut kulturní památky? Jak vkusně skloubit staré a nové obydlí? Jak zachránit starý dům před zbouráním?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
SCHIFFI --- 19:12:56 13.5.2015
Jak zachránit státem chráněnou památku před chátráním? Víc hlav víc ví, doražte (Praha) ;)

[ Sousedské setkání u Cibulky / ostatniother / 16.5.2015 / CR - Praha - park před usedlostí Cibulka ]
MEA --- 17:20:12 24.3.2015
Jizerské hory - chalupa Příchovice
http://chaty-chalupy-dovolena-ubytovani.cz/...erecky-kraj/jablonec-nad-nisou/prichovice-2009024/?h=1

a tuhle chajdu nedávno prodávali, narazila jsem na ni mezi inzeráty, stála okolo milionu
MEA --- 17:12:41 24.3.2015
tak aby to tu nestálo..

nedávno jsme byli v Jizerkách/Krkonoších a stará vitální paní, co tam pronajímá pokoje v roubence, bydlí v poloazbestový chalupě a asi ani netuší, co je to za toxickej kekel, když se taková eternitová taška rozbije a člověk to pak dýchá a ošahá.. občas si říkám, že ten "radioaktivní rakovinovej bubák" je nadnesenej, aby byl dost strašidelnej a že jsou lidi následně nemocný rakovinou spíš ze stresu, kterej se spojí s toxicitou určitých materiálů a už to jede.. jednoduše - zlatá nevědomost, zdá se mi, že u rakoviny hodně platí..

no to jen tak mimochodem, ale jinak na horách bylo krásně, že jsem se už málem nevrátila domů a nyní nemohu tady ve městě pořádně dýchat a pěkně mne to rozčiluje. :/

[http://www.i-ubytovani.cz/edit/foto_kamsi/2013_03_b/92106_17668.jpg]
U Čápa, přímo na sjezdovce
tady jsme byli na pivku, pak na rozhledně, v muzeu Járy Cimrmana a pak zase na pivku a medový slivovici co byla sladší než med, takže to pak dopadlo velmi divoce

[http://www.i-ubytovani.cz/edit/foto_kamsi/2007_04_b/18931_5823.jpg]
Trutnovská chata
a tady to byla druhá sousední chata nad naší, jejíž foto zatím nemohu dohledat, každopádně tady točili tambora, ale "z technických důvodů" měli zavřeno, klasika.. a škoda.. kam se třeba hrabou na tambora svijany, kdo ví..

No a moje máma taky pochází z horský chaty, z Pece pod Sněžkou, až zjistim, ze který a jestli ještě dnes stojí, tak sem postnu foto :).. Ale mám takový neblahý pocit, že mi říkala, že chata vyhořela.

http://ubytovani.kamsi.cz/krkonose
MEA --- 9:25:12 29.11.2013
SCHWEPZ: jo pravda, myslím střešní krytinu.. ale psals o 19. století, jestli si dobře pamatuju, tak ohaduju, že by mohla být z tohoto období :)
a tím původní jsem měla na mysli, původní - renesanční.. je možné, že stavba má původ mnohem hloubějc..

ale to jsem si vzpomněla na svůj dávný výlet na jih čech k přátelům, kteří z hecu koupili statek.. jeho původ byl v gotice, maštal měla gotický lomený oblouky, ta se zachovala, zbytek byly už přestavby.. btw. večer jsme se chodili dívat na duchy :))), ale myslím, že jsem viděla něco jiného než ostatní .)
MEA --- 9:20:07 29.11.2013
k lidem, co takto žijí a umí se starat o taková stavení, a nemusí to být jen historické budovy, chovám respekt a zváštní obdiv jejich síly a odhodlání..
je tam určitě moje touha i strach, přeci jen měšťák, co je zvyklý na dodávky z okolí, s touhou po soběstačnosti bude mít spíš obavy, aby byl taky tak silný, ale zároveň tak zjistí, zda-li ho tato touha zavedla opravdu tam, kam chce nebo chtěl :)
SCHWEPZ --- 9:17:47 29.11.2013
MEA: moc ochotná právě nebyla a ano, zkoušeli jsme to, bratr je v tomto odborník, pracuje na památkovém ústavu v Pardubicích a snažil se jí vysvětlit, že by na opravu mohla získat peníze

většinou se stáří zakládá na nějakých dendrochronologických metodách, stáří zachovaných dřevěných prvků, ale co se týká typických znaků tak to jsou lokální specifika (prostor nad světnicí mezi světnicí a půdičkou), dispozice domu, okna, kuchyň a topeniště...ale nejsem odborník, navíc jde o lokální specifika (chrudimsko), je to takový zapomentý kraj
MEA --- 9:14:40 29.11.2013
SCHWEPZ: a ještě.. majitelka té stodoly, byla ochotna s vámi na toto téma mluvit nebo zkoušeli jste to?

jaké renesanční znaky vykazují ty budovy, podle kterých se dá poznat, že se jedná o renesanci, krom stáří trámů? jsou nějaké typické znaky vesnických domů z období renesance a dřív?

o vesnické stavení jsem se zajímala spíš až od baroka.. v období gotiky odhaduju, že se jednalo hlavně o chatrče, případně něco na způsob tvrzí, ale taky se mohu plést.. tohle téma vlastně otvírám čerstvě :)
SCHWEPZ --- 9:12:00 29.11.2013
MEA: já taky nejsem odborník na lidovou architekturu. Mno...záleží co myslíš tím "střecha", to je široký pojem...krov, krytina...a taky co myslíš tím původní :) ale myslím, že jednoduší bude odpovědět že ne není původní ,-)
MEA --- 9:09:30 29.11.2013
SCHWEPZ: hezký výlet, už bych taky měla někam vyrazit.. a mám dotaz k předposlednímu obrázku a opět střeše :))).... nevíš, zda-li je střecha původní? můj názor je, že není, ale zas nejsem odborník, spíš mne to zajímá a jaksi odhaduji :)