Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Solární letadla a vzducholodi (pilotovaná/bezpilotní+stratosférické/elektrické létání+"létající auta"/VTOL)
XCHAOS
V tomhle klubu řešíme všechny aspekty solárního létání, i mezioborově (aerodynamika, statické a mechanické záležitosti, elektrotechnika, fotovoltaika, konstrukce letadel, ekonomika provozu...)
[ solar-flight.com | solarimpulse.com | solarship.com | Conceptual Design of Solar Powered Airplanes for continuous flight (pdf) ]

Témata podrobně: Pilotovaná i bezpilotní solární letadla. Významné zahraniční osobnosti aktivní na tomto poli. Politické, ekonomické a sociální souvislosti. Vše z historie tohoto oboru i zajímavé odkazy týkající se jeho budoucnosti. 2D i 3D vizualizace, fotografie, videa. Volné přesahy do spřízněných oblastí "úsporné aeronautiky" (obecně všechny vzducholodě, lidskou silou poháněné létající stroje, enviromentálně šetrné létající stroje, apod.). Elektrické létání (i na baterie), stratosférické létání (hlavně elektrické a solární, včetně bezpilotního). Související regulace v letectví (velmi pomalá letadla s velmi nízkým plošným zatížením křídla, pilotovaná i bezpilotní)

Offtopicy většinou díky benevolenci moderátora bohužel nejsou mazány (ale měly by být). Za osobní útoky a urážky většinou následuje ban na dobu určitou. Připomínky ke způsobu moderace klubu směřujte prosím do soukromé pošty.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
??? --- 19:04:55 22.9.2015
XCHAOS: No, a s jakou hodnotou se u nás potkáš častěji? :-D s maximální osvitovou hodnotou, kterou máš dva dny v roce v poledne, nebo s tou průměrnou?

BTW: zkus si spočítat, kolik bys uletěl za ty tvoje ideální dvě až tři sluneční hodiny denně v průběhu léta, když budeš mít cestovku 36km/h ... není pak lepší vzít kolo? O.o
A vůbec, tušíš jak daleko od sebe jsou letiště, kde bys mohl se svým křehkým strojem přistát? ;-)

O dodání/výrobě komponent pro cokoli jsem ochoten se bavit až nad technickým výpočtem popř. výkresem.

BURAN: jasně šéfe, zařiď, ať mi začne chodit na účet 5k švýcarských franků měsíčně a klidně začnu ;)
BURAN --- 13:29:12 22.9.2015
jo, TEAPACK, prestan zvanit a zacni makat :) miskovi se blizi deadline ;)
XCHAOS --- 12:51:20 22.9.2015
???: jinak já si samozřejmě nechám při konstrukci svého plánovaného stroje rád poradit, ale doufám, že to nebude nutně od lidí, kteří když udělají zásadní botu v chápání pro solární technologie tak klíčové veličiny, jako je insolace (tzn. označení průměrné hodnoty za maximální rovníkovou).

pořád věřím, že bys mohl třeba dodat nějaký klíčový komponent, se kterým podle všeho máš zkušenosti, ale pouze potvrzuješ moje obecné podezření, že lidé jsou čím dál tím více specializovaní a vědí "téměř všechno o téměř ničem" - dnes hodně chybí všeobecný rozhled a znalost celkového obrazu věcí (lidi ty informace potenciálně mají, ale dávají přednost zábavným, adrenalinovým extrémům...)
XCHAOS --- 12:48:31 22.9.2015
JIMIQ:
???: no, trochu offtopic, leda byste na tu skálu šplhali nějak solárně
XCHAOS --- 12:47:46 22.9.2015
JIMIQ:
OMNIHASH: ano - solární auta jsou tady jako doplňkové téma ontopic taky. prostě solární rychlostní rekordy všeho druhu se tu počítají.
OMNIHASH --- 12:16:48 22.9.2015
JIMIQ: tak Australia Solar Challenge se jezdí obrok:

World Solar Challenge - Wikipedia, the free encyclopedia
https://en.wikipedia.org/wiki/World_Solar_Challenge
JIMIQ --- 12:10:02 22.9.2015
solární auto
http://physics.ucsd.edu/do-the-math/wp-content/uploads/2011/11/Tokai_Challenger.jpg
1) technologie existuje
2) funguje
3) levnější než letadlo
4) rychlejší než letadlo
??? --- 11:36:43 22.9.2015
JIMIQ: zkuste to... bez motoru... mily Marconi... :)
GoPro: Wingsuit Flight Through 2 Meter Cave - Uli Emanuele
https://www.youtube.com/watch?v=-C_jPcUkVrM
JIMIQ --- 9:15:15 22.9.2015
Wingsuit flight between the trees - 9GAG
http://9gag.com/gag/aw7O9v1

solární letadlo :D
XCHAOS --- 23:59:57 21.9.2015
???: no ale fakt mi přijde, že ty stratosférické věci jsou příliš vzdálené přízemní realitě, a musel bych se omezit na nějaké simulace a tak. amatérské létání je v dosahu běžného člověka, a elektromotor dnes může být levnější než spalovací (viz počet letových do nutné generálky motoru, apod.) a stejně tak fotovoltaika může být levnější, než lithium. Takže to není úplně mimo mísu a je to jen otázka času... když se k tomu nedokopu já, tak to zkusí někdo jiný.

a samozřejmě, člověk může působit jako OOOO - Opravník Obecně Oblíbených Omylů - viz irradiance průměrná vs. maximální vs. typická v letním období v mírném klimatickém pásmu... :-)