Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Solární letadla a vzducholodi (pilotovaná/bezpilotní+stratosférické/elektrické létání+"létající auta"/VTOL)
XCHAOS
V tomhle klubu řešíme všechny aspekty solárního létání, i mezioborově (aerodynamika, statické a mechanické záležitosti, elektrotechnika, fotovoltaika, konstrukce letadel, ekonomika provozu...)
[ solar-flight.com | solarimpulse.com | solarship.com | Conceptual Design of Solar Powered Airplanes for continuous flight (pdf) ]

Témata podrobně: Pilotovaná i bezpilotní solární letadla. Významné zahraniční osobnosti aktivní na tomto poli. Politické, ekonomické a sociální souvislosti. Vše z historie tohoto oboru i zajímavé odkazy týkající se jeho budoucnosti. 2D i 3D vizualizace, fotografie, videa. Volné přesahy do spřízněných oblastí "úsporné aeronautiky" (obecně všechny vzducholodě, lidskou silou poháněné létající stroje, enviromentálně šetrné létající stroje, apod.). Elektrické létání (i na baterie), stratosférické létání (hlavně elektrické a solární, včetně bezpilotního). Související regulace v letectví (velmi pomalá letadla s velmi nízkým plošným zatížením křídla, pilotovaná i bezpilotní)

Offtopicy většinou díky benevolenci moderátora bohužel nejsou mazány (ale měly by být). Za osobní útoky a urážky většinou následuje ban na dobu určitou. Připomínky ke způsobu moderace klubu směřujte prosím do soukromé pošty.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
XCHAOS --- 16:19:43 29.6.2014
The Duo, they claim, can maintain a steady climb on sunlight alone
XCHAOS --- 16:17:27 29.6.2014
http://soaringcafe.com/2014/06/maiden-dual-flight-sunseeker-duo/
Sunseeker Duo Goes Dual – CAFE Foundation Blog
http://blog.cafefoundation.org/sunseeker-duo-goes-dual/
I am flying it under power at 40 mph indicated airspeed. It does well at 45 also.
(to je velmi zhruba 60-70 km/h, otázka samozřejmě je, s jakým výkonem motoru)
XCHAOS --- 14:58:02 29.6.2014
Sunseeker Duo — Solar Flight
http://www.solar-flight.com/sunseeker-duo1/
Flight Log — Solar Flight
http://www.solar-flight.com/flight-blog/
mj. ve dvou dostoupali do 4 km (nad mraky), apod.
XCHAOS --- 19:41:36 18.6.2014
co takhle zkusit solární dvouplošník znovu, s dnešní technologií? (motory, baterie, MPPT...)
World's first solar plane makes way for new Solar Impulse aircraft - Mirror Online
http://www.mirror.co.uk/news/world-news/worlds-first-solar-plane-makes-1935340
XCHAOS --- 16:16:47 13.6.2014
JVCNC: to zní dobře, z examples je vždy dobré vyjít. bohužel vidím to až tak na zimu: na léto mě asi plně zabaví testy toho solárního kola a sledování dění ohledně solárních letadel (a všeho dalšího, co mi zajímá) na netu, a bohužel, úroveň mých vlastních fantazií se asi min. do příštího roku nikam neposune.

ale je fakt, že v nějaké vzdálenější budoucnosti chci začít blbnout s vymýšleném nějakého solárního křídla nad takovou tu trojkolku, co visí pod rogallem, která by byla opatřená elektrickým motorem... a to by samozřejmě už nějak spočítané simulované mít chtělo....
JVCNC --- 15:32:03 13.6.2014
XCHAOS: ja to myslel spis tak, ze si budes moct vysledky simulace na tom kole overit v praxi, coz je jednodussi a bezpecnejsi nez rovnou na letadle. Jinak motocyklista tam je myslim v ramci nejakeho examples primo uz v instalaci
XCHAOS --- 15:04:00 13.6.2014
JVCNC: tak turbulence u kola budou asi masivní, což o to... :-)
JVCNC --- 14:39:35 13.6.2014
XCHAOS: ja tomu cfgd moc casu nedal, nejdele jsem hledal co vlastne vsechno je k dispozici, hledal co vlastne potrebuju (pro turbiny) a nakonec vse prozatim odsunul, ale mam jeden (ono jich je vice) utopicky projekt ohledne ekologicke energie. Mezitim co jsem to docasne odsunul stranou, se par podobnych projektu mezitim objevilo.

kdyz uz budes u toho cfd tak ho vyuzijes i pro to kolo kde zjistis treba stabilitu a turbulence kolem konstrukce atd. ale nebude to kriticke, nejak jezdit to bude vzdycky
XCHAOS --- 13:55:28 13.6.2014
JVCNC: tak programů, u kterých jsem nepřišel na to, jak se používaj, jsem měl za dobu, co dělám malůvky FYI nainstalovaných už několik :-)

(u FreeCADu aspoň vím o někom, kdo mi to snad naučí...)

jinak samozřejmě dík za každé sdílení zkušeností. já se v tomhle klubu steně rozkecal jen proto, že jsem děsně líný dovyrobit si zbylé kritické díly a sestavit solární kolo (přitom jde vlastně o pár vodotěsných krabiček a o zkrácení 4 bambusů... ale právě je tam kritické odhadnout jak vysoko bude stříška nad mou hlavou - nechci dopadnout takhle a mlátit se o to hlavou, bez výhledu do stran - [ CYBERHIPPY @ Stoned Albert 1.0 - DIY solární dálník (+solar bike 2.0 - Earth Exploration Rover, Argo) [privat] ] - ale zase dobře si pamatuju, jak jsme řešili tu páku (tedy rameno síly), takže těch 20 cm víc a míň si prostě ... no, zkrátit se dá ten bambus vždycky, že :-)
JVCNC --- 13:51:44 13.6.2014
XCHAOS: pro CFD jsem zkousel http://www.openfoam.com/ ale moc jsem neuspel, v linuxu nejsem moc zbehly a nejak jsem to ani nerozjel a neprisel na to jak se to vubec pouziva, ostatni projekty bud nejak zanikly nebo jsou neudrzovane, tohle jsem nasel jako do budoucna jeste perspektivni, na FEM neco dohledam, to budu brzo tez potrebovat opensourcove.