Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Jedovatá literární kritika
NECECH
Tento klub má sloužit především jako místo pro výlevy negativních emocí spojených se soudobou internetovou poezii. Tímto způsobem má zamezit tvorbě flejmu v klubech jako Autorská poezie nebo Poesie bez pranic a tkanic.

Takže, když vás nějaká báseň nebo nějaký autor vysloveně sere: Tohle je správné místo, abyste o tom psali. Můžete psát krutě, drsně, nefér - jakkoliv chcete. Zde prosím vylévejte všechny vaše negativní emoce, abyste v jiných literárních klubech mohli kritizovat zásadně konstruktivně.

Konstruktivní kritika se vyznačuje tím, že není odmítavá, ale zdůrazňuje pozitivní kvality daného díla a vše ostatní nechává stranou. Kritik si v jejím rámci nesmí dovolit vůči autorovi mít negativní emoce, nebo jen velmi sublimovaně. Když kritik velmi opatrně vytýká nějaký nedostatek, hlavně nevytýká všechny nedostatky, a vždy jen za předpokladu, že navrhne nějaké konkrétní zlepšení.

Díky!
Váš B.M.I. Nečech
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
NECECH --- 15:38:50 22.10.2012
KONZUM23: nahodou je to pěkný kus poezie pro děti všech věkových kategorií, ta Martina má divný vkus
TOMASZ --- 13:10:42 22.10.2012
KONZUM23: Sem čet na jeho stránkách, že je i na Nyxu. Tušim ID KONZUM23.
TOMASZ --- 23:07:46 10.10.2012
NECECH: Člověče, originál se mi celkem líbil, ale tady jsi to prořezal a přidal žertovně lechtivý osten tak, žes to úžasně oživil! Jo, jo, kdybychom to uměli napsat někdo rovnou tak... ;)
NECECH --- 19:55:30 4.10.2012
NECECH: a konstruktivní návrh! zkrátit a opravit to na:
možná si zpíváš pro sebe
možná koupeš svůj zadek ve vaně krátké tak
že v ní i touhu musíš ohýbat pod koleny

ačkoli tvůj byt je malý,
je ještě jedno ticho nad tichem
a pouze v něm tě chci šukat


NECECH --- 19:51:00 4.10.2012
NECECH: korektura: správná přezdívka je Mr. MyRoar
NECECH --- 23:28:07 3.10.2012
NECECH: pardon, korektura: právě se vykoupala ve vlastní příliš krátké vaně ve svém vlhkém bytě
NECECH --- 23:24:49 3.10.2012
KONZUM23: vlastně dlužím panu MyRohr jednu jedovatou, takže do toho, beru poslední dílko, zdroj: [ MAEROR @ AUTORSKÁ POEZIE * ]

...

neodemknutelný dům / paradoxní metafora OK
a okolo plave noc / plave noc??? na dobře...
a sbírá otevřená okna / počkej, počkej! noc plave a sbírá otevřená okna neodemknutelného domu? co je to zase za blbost???

možná si zpíváš pro sebe / aha, člověk na obzoru, nějaká osamělá deprisivní nebo podnapilá osoba
možná / možná co???
koupeš svůj smutek ve vaně krátké tak / rozsekaná věta, to má být poezie? krátká není vana ale básníkova formulační schopnost.
že v ní i touhu musíš / zase to končí syntaktickým hiatem, který pravděpodobně byl zamyšlený jako cliffhanger, leč bohužel tak nefunguje
ohýbat pod koleny / ale musím básníkovi nechat, že tuto metaforu na rozdíl od první strofy dotahuje do konsistentního obrazu smutné podnapilé osoby mučící se koupelí v příliš krátké vaně, dokonce tuto část básně považuji za mírně originální

ačkoli tvůj byt netěsní / fuj, vlhký byt!
je ještě jedno ticho / smutek, touha a ticho
nad tichem / superlativus excentrikus neboli pleonasmus, ošklivá rétorická figura
a pouze v něm / a konečně to začíná mít sexuální podtext!
tě potkávám / nečekaný zvrat, lidově řečeno: lyrické já rád nebo jedině tehdy šuká jistou depresivní holku, když je smutná, podnapilá a právě se vykoupala v jeho příliš krátké vaněNECECH --- 10:16:50 18.9.2012
STARÝ DOBRÝ FLAME
ach jo, to byla sranda...
Nečech [ @ ]

otevři pusu
no tak
otevři pusu
otevři, otevři
ach
ano
otevři pusu


{primitivní prasácká báseň a la Nečech}

Maeror [ @ ]
mnoho zbytečných písmen, proškrtej to! Úplně stačí:

otevři pusu
ach

a hodnota celého díla přitom zůstane zachována...

{zlomyslná kritika a la Autorská poezie}Nečech [ @ ]
zapomínáš na zvukomalebnost, která v tvé úpravě nezůstane zachována... myslím, že si pleteš hodnotu díla s tvým vlastním dojmem, resp. s tvým názorem o základní výpovědi, ale budiž... děkuji za poměrně konstruktivní návrh, odvděčím se rozborem některého tvého díla v Jedůvce...

{demagogická obhajoba a la Nečech}

Maeror [ @ ]
Pozor, aby ses nenapíchl na vidle, které sám byl jsi opřel o zeď chlívku!

"myslím, že si pleteš hodnotu díla s tvým vlastním dojmem, resp. s tvým názorem o základní výpovědi"

Na základě čeho tedy TY hodnotíš díla v AP i jinde, když ne na základě VLASTNÍHO dojmu, respektive názoru?! Jak můžeš o něčem říci, že je to dobrý nebo špatný text, aniž bys měl pochyby o správnosti a objektivitě svého tvrzení? (Vlastní dojem je přece fuj, subjektivní věc.)
Nebo máš snad nějaké definitivní, absolutní a vždy platné tabulky a kritéria, podle kterých lze tak rozhodnout? Sem s nimi!

{naštvaná kritika a la Autorská poezie}

Nečech [ @ ]
tobě by zřejmě prospěl kurs literární teorie... takových jsem navštívil několik, takže se mi zdá, že ohledně literární kritiky mám trochu větší nadhled než ty... tvůj požadavek obecně platných kritérií pro posouzení literárního díla není tak naprosto směšný, jak tvá rétorická otázka naznačuje, ALE: jenom v rámci určitého teoretického modelu... a jelikož se domnívám, že neznáš ani jeden takový model, nebudu se s tebou tady o tom dohadovat... taky zdejší klub není pravé místo pro podobné debaty, v záhlaví najdeš o tom zmínku... moje výtka "že si pleteš hodnotu díla s tvým vlastním dojmem, resp. s tvým názorem o základní výpovědi" je ekvivalentní požadavku "Prosím nepleťte si kritiku a hodnocení" (viz záhlaví)... takže vskutku nemám pocit, že bych se napíchl na vidle, které sám jsem opřel o zeď tvého chlívku... ostatně to s tím chlívkem vnímám jako poměrně jednoznačný invektiv, který taky nepatří sem, ale do Jedovaté... :)

{zlomyslná deeskalace a la Nečech}
Maeror [ @ ]
Ano, také si říkám, jak se mohu bez náležitého vzdělání a absolvování byť jen elementárních kurzů vůbec vyjadřovat k tvorbě ostatních...
Ale víš, občas je to prostě silnější než já. Tedy jsem si dovolil napsat vlastní názor na tvou báseň – a teď již to vidím, ó ano, byla chyba, že jsem tam nenapsal, že "hodnota díla podle mne zůstane zachována"!

Jenom nechápu, proč si myslíš, že si pletu kritiku s hodnocením... O žádnou kritiku (tedy systematické rozebrání celku do posledního šroubku) jsem se opravdu nesnažil, vážně jsem napsal pouze svůj dojem... aspoň jsem si tak myslil...

Ostatně utekl jsi z mé otázky; takže to zkusím ještě jednou, ne s vidlemi, ale polopatisticky. Ptal jsem se, podle čeho HODNOTÍŠ díla ostatních ty, neboť když jsem ZHODNOTIL tvůj výtvor já – tedy se vyjádřil o jeho hodnotě, kterou má PRO MNE jako čtenáře – vyčinil jsi mi, že zaměňuji HODNOTU za NÁZOR. Odvozuji tedy, že existuje i jiná hodnota díla, nějaká absolutní, objektivní, kterou nevidím (to víš, absence kurzů...). Zajímalo mne proto, JAK onu hodnotu zjistit, změřit, objevit. Bez toho, zdá se, neměl bych se k výtvorům jiných autorů vyjadřovat... (Asi mne zmátlo, že se v tebou citovaném záhlaví píše "přispívali svými dílky, ale i svými laickými/odbornými názory na dílka". Nebo to můžeš jenom ty? Nebo jen někdo? Omlouvám se, asi jsem to nepochopil dobře.)

Nebo ještě jinak, téměř analogicky: pokud se vyjadřuješ v AP slovy "V tomto bublinkovitým výtvoru nevidím nic, žádný konkrétní obraz nevyvstává před mým mentálním zrakem. Myslel jsem si, že letadla Concorde už přestala létat. Hipstry ve zvířecích oblecích jsem nikdy v životě neviděl. To musela být dobrá orgie, člověče..." – tak je to hodnocení? (Protože odhaduji, že kritika to není, žádné poslední šroubky nevidím.) A nepleteš si hodnotu díla s tvým vlastním dojmem, resp. s tvým názorem o základní výpovědi?!

BTW: souhlasím s tím, že existují kritéria, podle nichž lze posoudit, zda dané dílo splňuje určité parametry – nebo chceš-li náležitosti – žánru či teoretického modelu. A ano, to hodnotit lze. (A ano, to je mimo rámec zdejšího klubu.) Ale to přece není o HODNOTĚ díla an sich.

{demagogická obhajoba a la Maeror}
NECECH --- 21:31:20 14.9.2012
Tam, kde se pálí knihy, se nakonec pálí i lidi. (Heinrich Heine: Almansor 1823)
NECECH --- 11:25:18 12.9.2012
KONZUM23: časem si taky pořídím intelektuální brejle, škoda, že furt nemám žádné dioptrie...