Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
NOZ - Nový občanský zákoník z. č. 89/2012 Sb. - teorie, praxe a diskuse k témuž
KIE
GHOSTSTALKER --- --- 19:35:54 26.3.2014:

 Me to svym zpusobem bavi, konecne se o tom pravu da diskutovat a neni to jen o tom, co rika komentar X a judikat Y. Navic ta radost, kdyz ti treba katastr nebo rejstrik poprve zapisi neco, co na prvni pohled vypada, ze zapsat nejde, a potvrdi ti tak (aspon docasne:) spravnost tveho vykladu (ktery je z tve hlavy a ne z komentare, judikatu ci predchozi praxe prislusneho organu)...

Plus je spoustu prace. A jeste se nam nastesti nestalo (tuk tuk), aby nam kvuli NOZ padla transakce.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Expresní výtah do pekla odjíždí 1. ledna 2014

Máte názor, nejlépe právní názor - tak sem s ním. Postřehy z teorie, praxe, komentářů a později snad i judikatury.


Schválené znění: http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=6&CT=362&CT1=0&v=PZ
Legislativní proces zde: http://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=6&t=362

Taktéž zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích
a zákon č. 91/2012 Sb., o mezinárodním právu soukromém.

Komunitní portál o NOZ - https://www.obczan.cz/
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
GHOSTSTALKER --- 10:44:42 13.9.2012
Koukam, ASPI mi najednou nabizi novy modul Rekodifikace. Zkousel jste nekdo?

ASPI Průvodce rekodifikací NOZ a ZOK
http://www.wk-rekodifikace.cz/
COQUINE --- 18:42:52 10.7.2012
GHOSTSTALKER: :-) jo, tak tomu zakonu se vyhybam obloukem :)

GHOSTSTALKER --- 18:41:08 10.7.2012
COQUINE: No to si ovsem dopln i soucasnou upravu, protoze tohle je i v zakone o premenach :).
COQUINE --- 18:39:51 10.7.2012
"Pri rozdeleni sloucenim..", priznam se, cetla jsem to asi 3x :-D (§ 288 rozdeleni spolku). Jako ono to logiku ma, ale krapet me to zarazilo :-) cimz jsem prozradila, jak jsem za ty mesice postoupila :-D tak snad vam to jde lip od ruky :)
GHOSTSTALKER --- 21:29:52 15.6.2012
Druzstvo

- hodne nabobtnala uprava, pres 200 §§
- zadna minimalni vyse ZK (nebo jsem neco prehledl?)
- minimalne 3 clenove, bez rozliseni PO/FO (§ 552/2)
- informacni deska druzstva (§ 562)
- hodne podrobna uprava shromazdeni delegatu (§ 669 an.)
- predstavenstvo minimalne 3clenne (§ 708/1)
- mizi soucasne rozliseni jednatelskeho opravneni pri ukonech vyzadujicich pisemnou formu x ostatnich ukonech (srov. s § 164 NOZ)
- kontrolni komise minimalne 3clenna (§ 720/1)
- v malem druzstvu pusobnost KK ze zakona vykonava CS, pokud stanovy nestanovi jinak - opak oproti dnesku, ohledne statutarniho organu (predseda misto predstavenstva) je vsak treba vyslovna uprava ve stanovach (§ 726)
- samostatny dil venovany bytovemu druzstvu (§ 727 an.) - druzstevni byt, druzstevni nebytovy prostor, dalsi nalezitosti stanov (prava a povinnosti souvisejici s druzstevnim najmem atd.), vylouceni ustanoveni NOZ o vypovedi najmu, duvody pro vylouceni clena z BD (porusovani povinnosti z najmu, trestny cin proti druzstvu/clenu...), prevodem podilu je automaticky preveden najem druzstevniho bytu vcetne vsech prav a povinnosti (!!! tedy i pripadne dluhy na najemnem atd.), obdobne pri prechodu podilu, par zvlastnich ustanoveni o druzstevnim najmu bytu/nebytu (lex specialias k uprave v NOZ), samosprava BD - organizacni jednotka druzstva.
- samostatny dil venovany socialnimu druzstvu (§ 758 an.) - "Sociálním družstvem je družstvo, které soustavně vyvíjí obecně prospěšné činnosti směřující na podporu sociální soudržnosti za účelem pracovní a sociální integrace znevýhodněných osob do společnosti s přednostním uspokojováním místních potřeb a využíváním místních zdrojů podle místa sídla a působnosti sociálního družstva, zejména v oblasti vytváření pracovních příležitostí, sociálních služeb a zdravotní péče, vzdělávání, bydlení a trvale udržitelného rozvoje."

Z prechodnych ustanoveni asi nejdulezitejsi:

§ 777
(1) Ujednání společenských smluv, která jsou v rozporu s donucujícími ustanoveními tohoto zákona, se zrušují dnem nabytí účinnosti tohoto zákona.
(2) Obchodní korporace přizpůsobí do 6 měsíců ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona listiny podle odstavce 1 úpravě tohoto zákona a doručí je do sbírky listin. Neučiní-li tak, rejstříkový soud je k tomu vyzve a stanoví ve výzvě dodatečnou přiměřenou lhůtu ke splnění této povinnosti; uplyne-li dodatečná lhůta marně, soud na návrh rejstříkového soudu nebo osoby, která na tom osvědčí právní zájem, zruší obchodní korporaci a nařídí její likvidaci.
(3) Ujednání smluv o výkonu funkce a o odměně se uzpůsobí tomuto zákonu do 6 měsíců ode dne nabytí jeho účinnosti, jinak platí, že je výkon funkce bezplatný.
(4) Má se za to, že obsahem společenských smluv obchodních korporací, které vznikly před účinností tohoto zákona, jsou i dosavadní ustanovení obchodního zákoníku, která upravovala práva a povinnosti společníků, pokud nejsou v rozporu s donucujícími ustanoveními tohoto zákona nebo se od nich společníci neodchýlili ve společenské smlouvě.
(5) Obchodní korporace uvedené v odstavci 4 se mohou nejpozději do 2 let ode dne účinnosti tohoto zákona změnou svých společenských smluv podřídit tomuto zákonu jako celku. Údaj o tom zapíše obchodní korporace do obchodního rejstříku. Změna společenské smlouvy nabývá v tomto případě účinnosti až zveřejněním zápisu o podřízení se tomuto zákonu jako celku v obchodním rejstříku.


Je to sympaticky zakon :)
GHOSTSTALKER --- 11:08:41 15.6.2012
???: Bez omezeni. Ono i dnes lze zakladat monistickou evropskou spolecnost, ale co jsem koukal do OR, tak jsem v CR zadnou nenasel, jen dualisticke.
??? --- 10:53:47 15.6.2012
na tu monistickou formu jsem teda zvedava, muze byt i u beznych komercnich subjektu nebo ma omezeni?
GHOSTSTALKER --- 14:56:07 13.6.2012
Tak zase par poznamek, tentokrat k akciovkam:

- kusova akcie (§ 257) - akcie bez jmenovite hodnoty predstavujici podil (kazda stejny) na ZK spolecnosti. Nelze (logicky) zaroven vydavat akcie se jmenovitou hodnotou a kusove akcie
- akcie na majitele (§ 274) - pouze jako zaknihovane nebo imobilizovane
- kumulativni hlasovani (§ 354 an., obdobne u s. r. o. v § 178 an.) - ve stanovach moznost stanovit jako zpusob volby organu spolecnosti - kazdy akcionar ma tolik hlasu, kolika disponuje na valne hromade, krat pocet volenych clenu organu. Pote sve hlasy muze libovolne rozvrhnout mezi jednotlive kanditaty.
- vnitrni struktura spolecnosti (§ 396 an.) - dualisticka (valna hromada voli predstavenstvo a dozorci radu, pripadne predstavenstvo volene DR) nebo monisticka (VH voli spravni radu, ta voli statutarniho reditele, ustanoveni ZOK o predstavenstvu se pouziji na stat. reditele, o dozorci rade na spravni radu)
GHOSTSTALKER --- 13:05:15 12.5.2012
Z toho NOZ se fakt stává slušný byznys. A já blbec to tu komentuju zadarmo :)
MARIPOSA --- 13:00:13 12.5.2012
Jinak koukám, že vydavatelství se činí, WK vydalo systematiku NOZ na plakátu :-D

http://obchod.wkcr.cz/obchod/knizni-novinky/unikatni-pruvodce-novym-obcanskym-zakonikem-plakat.html?keyword=unik%C3%A1tn%C3%AD