Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Přátelé českých tradic
DIABOLUS
Nejvyšší důležitostí jest českou tradici zachovati! aneb diskuse o českých tradicích, jejich formách, skutečnostech, ale i o folkloru a zvycích...
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
DIABOLUS --- 16:44:08 12.2.2018
Pytlový čtvrtek – 15. února 2018

Pytlový čtvrtek je druhý den velikonočního půstu.

Protože naši předci byli šetrní a nic nesmělo přijít nazmar, tak je tento postní den trochu zvláštní: „To co po masopustě ještě k jídlu zbude, všechno se sní, stráví, spotřebuje - zpytluje. Ovšem každý ve své chalupě, bez muziky a zpěvu.“ Od toho vznikl i název tohoto dne.
Tomu co nezbylo nic, drží půst i tento den.

Takže na pytlový čtvrtek dojíme nepostní zásoby, aby se nezkazily a hurá do půstu! Vždyť nás čeká první posní neděle.

Ladislava Paterko (Sůvová) – přednášky a semináře
Čeněk Zíbrt - Veselé chvíle v životě českého lidu...
DIABOLUS --- 16:43:49 12.2.2018
Popeleční středa - 14. února 2018

Prvním dnem půstu je Popeleční středa.

Popeleční středa se vypočítává 40 dní a 6 svátečních neděl od Velikonoc. Velikonoce jsou závislé na prvním jarním úplňku, který je po prvním jarním dnu 21. března. Na popeleční středě závisí délka a konec Masopustu.

Letos je to 14. únor, který připadl na Popeleční středu a zahajuje 40ti denní jarní půst a nás čeká v tento den několik důležitých úkonů, abychom se dobře tento rok pomněli.

V mnoha krajích byl tento den půstem velkým nebo přísným, kdy se nejedlo prakticky vůbec. Jinde se dodržoval a dodržuje přísný půst od masa a tzv. půst újmy, což znamená, že se můžeme najíst do syta jen jednou za den.
Dnes je pro nás důležité, že v tento den a po celý půst se nejí maso a masné výrobky, nepije se alkohol a nápoje s kofeinem, omezuje se cukr. Měli bychom si udělat takový hodně odlehčený den s luštěninami, bulgurem, pohankou nebo rybou. Vhodné je také kysané zelí s chlebem po vzoru našich předků.

Popeleční středa, den popelce.

Spalují se svěcené větvičky jívy - kočičky (ratolesti), z předešlých Velikonoc. Popel z nich se zove popelec. Faráři a duchovní je pálí a potom všem dělají na čele křížek popelcem se slovy: "Pamatuj člověče, že prach jsi a v prach se obrátíš." a dělali to stejně naši dávní předkové, protože tato tradice sahá až do předkřesťanských dob.
Ještě mnoho farností tuto tradici dodržuje a lidé na popeleční středu nosí do kostela spálit ratolesti, které je ochraňovali celý rok. Když se nedostanou lidé do kostela ve středu mohou ještě o nejbližší postní neděli, kdy se popelec na některých místech taktéž udílí. Když se nám nechce do kostela a vhodit kočičky do svěceného ohně, můžeme tento rituál udělat sami, ale pamatujte na úctu, pokoru a poděkování.
Popelem vše končí, aby nové z něho mohlo povstat.

Říká se, že kdo tento den bude péci chléb, tomu při pečení pomáhá sám Pán Bůh se všemi svatými.

Jak jsme si řekli, popeleční středa je prvním dnem půstu.
Půst držíme proto, abychom odlehčili tělu i duši a měli prostor k rozjímání a vyčistili si nejen tělo, ale i mysl.
Půst není hladovění a trýznění těla, ale prostor pro to, kdy můžeme zjistit, které potraviny našemu tělu vyhovují, dělají mu dobře a neunavují ho.
Když budeme pilně a svědomitě půst dodržovat a budeme z něho mít radost, dostaneme za odměnu výborně se cítící tělo, klid, srovnané myšlenky a dobrou náladu. Celé postní období je totiž přímo ideální a od přírody daný čas na objevování sebe sama. Přímo k půstu jsem připravila zvláštní článek, ten ale až příště.

A ještě pár lidových zvyků:

Na popeleční středu by se nemělo prát prádlo. Říká se, že prádlo bude pak celý rok špinavé.

Říká se, že ten kdo se o popeleční středě napije svěcené vody, bude celý rok ochráněn před komáry.

Zvykem na Ledečsku bylo Hledání Masopustu. Jeden člověk se směšně oblékl a s rozsvícenou lucernou chodil po staveních a hledal Masopust. Ze stavení odešel, až když dostal nějaký zbytek z Masopustu.

Na Přeloučsku to bylo tzv. Praní zástěr. To ženské vzaly ráno kbelík s mýdlovou vodou, chodily po vsi a hledaly muže, kteří ještě dospávali po masopustu a obličej jim mazaly mýdlem. Ti co se nechtěli dát namazat, museli se vykoupit mincí...

Zdroj: Ladislava Paterko (Sůvová) – přednášky a semináře
Vlastimil Vondruška – Církevní rok a lidové obyčeje
Čeněk Zíbrt - Veselé chvíle v životě českého lidu
DIABOLUS --- 7:12:45 12.2.2018
Žitný chléb:

Základem je kvásek. Ač jsem se snažila sebevíce, tak se mi od počátku vlastní kvásek vypěstovat nepodařilo. Vždycky mi umřel. Není to bohužel tak jednoduché jak naznačuje paní Rebeka (myslim) v pořadu od ČT. Nestačí když mouka s vodou začne perlit. Kvas musí být dostatečně vyzrálý, aby měl sílu a nevznikaly místo chleba podivné tvrdé placky. Nestačí totiž že těsto pěkně nakyne v míse, musí ještě dostatečně nakynout v ošatce i v troubě/peci.
I naše babičky si jej chovali jako zvířátko, bděly nad ním jak o oko v hlavě a vážily si jej.

Nejjednodušší cesta jak přijít ke kvasu si kousek od někoho vzít nebo si koupit v pekárně. Kvásek mám silný a zdravý, tak kdyby někdo chtěl kvas z Blatné, není problém. Jen se musí den předem nahlásit, abych kvas namnožila.

Toť úvodem. Pokračování zas příště :)
1TERESKARASTY1 --- 0:14:51 11.2.2018
DIABOLUS: Ano prosím díky! :)
??? --- 19:27:47 10.2.2018
jinak teda je to něco méně otravné než Hebrář, ale je to neuvěřitelně věřejnoprávně nudné.
??? --- 19:24:53 10.2.2018
Chleba se nemohl povést, protože paní nerozumí základním principům - od vypracování těsta, po zralost kvasu a vhodné nakynutí po tvarování bochníku...
??? --- 18:37:49 10.2.2018
DIABOLUS: na fb v permakulturistickym klubu jsem cetla, ze chleba se zrovna nepoved...
DIABOLUS --- 13:57:25 10.2.2018
???: Hned v úvodu vidím skanzen v Kouřimi a dělání řepánků :), a mlýn Hoslovice, tam jsou krásné dožínky. Ale teda s chlebem sklamali :(.
DIABOLUS --- 13:24:28 10.2.2018
???: podívám se později na pc. Moc mě to zajímá :), vypadá to slibně :).

Jestli chcete nauči péct kváskový 100% žitný pecen chleba, tak už umím a mohu předat. Recept jsem ladila rok a půl aby z toho nebyla placka, nebo naopak kus šutru :)
??? --- 9:20:35 10.2.2018
Novej porad na CT, jeste jsem nevidela...

Přehled dílů — Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli — Česká televize
http://www.ceskatelevize.cz/...ady/12059685760-co-nase-babicky-umely-a-na-co-my-jsme-zapomneli/dily/