Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Kolapsy komplexních společností
VSOUKOLOHLOR
Kolapsy a regenarace civilizací, kultur a (komplexních) společností. Téma nanejvýš aktuální. Resilience, odolnost, přizpůsobivost, adaptabilita, transformabilita, resistence, flexibilita,... kreativní destrukce, katageneze, řízený kolaps, dokonalá bouře a jiné.

[http://www.dokoran.cz/img/covers/B/469.jpg] [https://lh6.googleusercontent.com/-nR-mouyJw5s/TYyE3YxoWrI/AAAAAAAADUU/9Cso86G3LbA/s320/Collapse_How_Societies_Choose_Fail_Succeed_Jared_Diamond_abridged_compact_discs+miridia+blog.jpg] [http://obalky.kosmas.cz/ArticleCovers/140662_big.jpg] [http://obalky.kosmas.cz/ArticleCovers/166482_big.jpg]


Nesouvisí tento pesimistický pohled na naši civilizace s přívalem zpráv o současné recesi? Co když ekonomika opět půjde nahoru?
Jedním ze signálů, podle kterých poznáte, zda jsme na běžné trajektorii, nebo se dostáváme do skutečně vážné situace, je řetězení dílčích krizových momentů. Těch bylo ve 20. století velké množství a v prvním desetiletí století jedenadvacátého jdou doslova jeden za druhým. Klidové intervaly mezi nimi se zkracují, což i v jiných vědeckých oborech považují za příznak blížící se transformace.

Ve vaší knize probíráte kolapsy od paleolitu až do současnosti. Je v tom i nějaké snadno uchopitelné poučení?
Pro Čechy je to připomínka, že domácí elity byly neustále likvidovány snad už od roku 1618. Není divu, že stát je v takovém stavu, v jakém je. Také bychom měli zapomenout na pýchu spojenou s představou, že v naší technologicky vyspělé společnosti se nemůže nic katastrofálního stát. Stále jsme součástí evolučního procesu a stejně jako zkolabovaly a prošly transformací civilizace před námi, tak to potká i nás. Zda to bude za rok, za pět let či za století, je otázkou, ale rozhodně se tmu nevyhneme. Snad jen díky vzdělání a technice můžeme omezit negativní dopady.
Naše studie také na mnoha příkladech ukazuje, že když určitá struktura přestává být funkční, tak ji musíte rozložit zcela a pak vytvořit novou. Napadá mě primitivní příměr: stále ohřívaná polévka nakonec nebude k jídlu, musíte ji vylít a uvařit novou.


http://ekonom.ihned.cz/c1-54685790-temelin-nebo-pyramida-to-vyjde-nastejno

„Pokud přijmeme kolaps jako fakt, smíříme se s tím, že kolapsy jsou součástí přirozeného běhu věcí a de facto nezbytnou etapou procesu vedoucího k „zmrtvýchvstání´, třeba se nám povede s tím něco udělat. I kolaps se dá přežít. Tak proč ne my v této době, která je skutečně svým děním a duchem tak unikátní a inspirativní,“ říká profesor Bárta. „Možná právě nyní čelíme výzvám, které, pokud je vyřešíme, posunou lidstvo na novou, kvalitativně vyšší úroveň. A značnou pomocí by v tomto procesu mohlo být právě historické, ekonomické a archeologické bádání,“ dodává.

http://www.national-geographic.cz/detail/muz-ktery-studuje-kolapsy-civilizaci-%E2%80%93-profesor-miroslav-barta-5938/
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
SPOTTER --- 18:06:39 25.6.2019
Guy McPherson říká celkem jednoduchou věc: civilizace je v principu heat engine a proto je velmi těžké něco měnit. Vytváření zbytkového tepla je produkt této civlizace. Nespalování fosilních paliv by snížilo co2, ale zároveň by snížilo i objem siřičitanů v atmosféře, které mají efekt "stmívání" v atmosféře a ochlazující tak zemský povrch. Varianta snížení produkce spalin i nesnížení zapřičiní další zvýšení teploty. Takže neexistuje žádné přímočaré snadné řešení.
Kromě toho má docela jasný komentář o stabilitě života do několika málo let :( Tzv. fuknčně už jsme vyhynuli.
AMBIENTIUM --- 11:03:54 20.6.2019
Čistě náhodou, kdyby někomu uniklo.

Pohled do propasti – A2larm
https://a2larm.cz/2019/06/pohled-do-propasti/
R6ANDREW --- 20:18:26 26.2.2019
Hehe, za ten rok a pul to uz mozna i nekdo zkusil..
R6ANDREW --- 20:17:32 26.2.2019
JAZZZ:
1) otazka je, kolik usetris, jestli vubec
2) pujde tento robot v temne ulicce chytit do site, nacpat do poolovene krabice, a rozebrat? Pak se neni ceho bat;-)
JAZZZ --- 23:50:46 16.6.2017
co je cennější, ušetřít za messengera a nebo mít v ulicích armádu senzorů připojenách k síti?
Estonsko je první evropskou zemí, která nechá roboty doručovat zboží - iDNES.cz
http://technet.idnes.cz/...v-estonsku-do9-/kratke-zpravy.aspx?c=A170616_102707_tec-kratke-zpravy_vse

může taková na první pohled nevinná cool vychytávka vést k orwelizaci spolecnosti a tím k postupnému zániku její lidské části?
SPOTTER --- 17:15:08 15.9.2016
Think-tank prof. Bárty a spol.
Komplexní společnosti
http://www.komplexni-spolecnosti.cz

kdo by měl zájem se zabývat tématem resilience, napište mi. Fatalisti a apokalyptiční preppeři nepište :)
AMBIENTIUM --- 14:57:42 22.1.2016
Soros: Jsme na nejlepší cestě zničit sami sebe • RESPEKT
http://www.respekt.cz/denni-menu/soros-jsme-na-nejlepsi-ceste-znicit-sami-sebe
JAZZZ --- 12:38:29 10.9.2015
JIMIQ --- 13:08:00 30.7.2015
Vodní zákon - č. 254/2001 Sb. - Aktuální znění
http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2001-254

§ 3
Práva k vodám a právní povaha vod
(1) Povrchové a podzemní vody nejsou předmětem vlastnictví a nejsou součástí ani příslušenstvím pozemku, na němž nebo pod nímž se vyskytují; práva k těmto vodám upravuje tento zákon.