Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
rychločtení
MEA
"Rychločtení je speciální metoda vnímání textu očima a jeho myšlenkové zpracování, při němž dochází současně se zvyšováním rychlosti i k lepšímu zapamatování přečteného a k lepšímu odlišení podstatného a druhořadého.

Metoda rychločtení účinně a do značné míry řeší problém, že bez ní je každé zrychlení čtení neškoleného čtenáře provázeno větší povrchností čtení, a každé obsahové prohloubení je provázeno snížením rychlosti. Rychločtení se dá ovládnout metodou samouků z knih a CD anebo na výcvikovém kurzu trvajícím zhruba 20 hodin (3 dny). Velmi dobře se hodí například k zvládání každodenní záplavy e-mailů, pro manažery, studenty a jiné duševně pracující. Pojmy „rychločtení“ a „racionální čtení“ jsou zapsanými slovními ochrannými známkami u Úřadu průmyslového vlastnictví ČR. Majitelem těchto ochranných známek, a tudíž výhradním poskytovatelem vzdělávacích služeb v těchto tématech je David Gruber.[1], "píše WIKIPEDIA - http://cs.wikipedia.org/wiki/Rychlo%C4%8Dten%C3%AD
O metodě a tipech, radách a vychytávkách k tématu rychločtení.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
MEA --- 13:30:07 13.1.2015
JAMV: jasný.. když se čte, tak to jde :)), a když je příběh, to je pak pohoda :).. ale třeba, zkus si přečíst ohrožená kultura od od šmajse a dej vědět, za jak dlouho jsi to zvládl :), pro mne to byl většinou zajímavý příběh a velmi se mi kniha líbila (obsahovala ale hodně složitých pasáží odborného textu), nicméně to čtu, jak to čtu, prostě na mne úspěch, ať se to komu jak chce líbí nebo nelíbí..

většinou slova jakoby "fotím" a rovnou je sázím do kontextu, aniž bych se víc zamýšlela a pak mi z toho vyjde smysl.. nevim, jak jinak to popsat :)
ale zvládala jsem takhle rychločíst chvílema, pak jsem xkrát zase četla klasicky, hlavně, když jsem něco nemohla pochopit.. takže mám obavu, že u těch těžkopádných textů ala filosofie, etika nebo matika bude rychločtení složitější
JAMV --- 12:12:36 12.1.2015
MEA: 300 stran se dá přečíst klidně i za odpoledne, musí to ale být příběh, nic složitýho na pochopení aby ses musel(a) zamýšlet - já dám cca 60 stran do hoďky, ale jak říkám - matiku bych čet hodinu tu jednu stránku... vnímat se musí celý slova, jako symboly - příběh se dá potom vnímat jako vnitřní film, alespoň já to tak mám. Hodně záleží na okolí a jak se dokážeš soustředit - i v tramvaji to de, ale chce to cvik ;)
MEA --- 22:23:09 4.1.2015
???: no však jsem níže psala něco ve smyslu, že jsem udělala skoro 300 stran za 3 dny, a tedy mne to velmi překvapilo a přisoudila jsem to gruberový metodě :), nicméně každej má máme možná hodnocení rychlosti čtení nastavený jinak, já to u sebe považuju za rychlý čtení, jestli se ještě zrychlím, tak to si nedovolím odhadovat
??? --- 21:56:01 4.1.2015
MEA: tak 300 stran mam tak na tyzden, ked clovek cita viac tak aj za vikend
MEA --- 19:16:57 4.1.2015
MEA: vyhovnocování, aha, no já dneska válím :D, takže oprava - vyhodnocování - samozřejmě :D
MEA --- 19:15:00 4.1.2015
???: jaký eh, haha! :))) jj, tak 20-30min, žádnej stres a hltání, pěkně vychutnávat písmeno po písmeni, větu po větě, smysl po smyslu :), v tramvaji třeba.. občas jsem si s knihou sedávala samozřejmě, ale nikdy jsem si neoblíbila rychlý čtení knih, měla jsem nejradějc pomalý čtení a zároveň vyhovnocování knihy a vnímání vlastního názoru, kritiky, což při rychločtení není zrovna žádoucí efekt..ale, co bylo bylo, nyní musím rychločíst :)
??? --- 18:02:29 3.1.2015
MEA: eh, 300 stran mesiace to citas tak 10 min denne, nie?
MEA --- 17:47:43 3.1.2015
tak jsem nějak přirozeně začala rychločíst, donutil mne k tomu minimální čas na přečtení ohrožené kultury od šmajse, takže těch necelých 300 stran jsem dala za pár dní, max za necelý tři dny, což je na mne pokrok, jinak čtu takovou knihu i měsíce :)).. plus tomu dal samozřejmě obsah, čtivost pisatele a formát knížky, která mi přijde, že je na rychločtení jak dělaná - je trochu menší a užší než běžná kniha s populární četbou, či jak to mám jinak popsat :)
není to sice erudované rychločtení, co provozuju já, ale taky bych to tam započítala a jsem zvědavá na další publikace, jestli se zadaří
??? --- 17:16:37 27.9.2014
Přišel mi mail z Alzy že mají novou knihu od Davida Grubera, tentokrát v angličtině...

Rational Reading, David Gruber | Media.alza.cz
http://media.alza.cz/rational-reading-d2193340.htm