Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
DIY Klub - mohl by takový v Praze existovat?
MIG1984
Princip v kostce:

Vytvořit prostor, který by kombinoval čajovnu, bar, knihovnu, galerii či kancelář. Odehrávaly by se tam umělecké produkce, divadla, autorská čtení, DJs, apod.

Proč?

Spočítal jsem si, že za různé dýchánky s kamarády utratím měsíčně přes 3000 Kč (hmm, kolik je to ročně? :-)) A to si jdeme jen obden sednout na pivko nebo do čajovny. A nebo si beru notebook s sebou do kavárny a dám si tam preso, abych neseděl na suchu (je to minimálně slušnost, že).

Cíl?

Prostor, kam by člověk mohl přijít, pobýt tam a zároveň by po něm nebylo vyžadováno, aby si cokoli objednal. A když už by si něco dal, platil by téměř nákupní ceny. DIY klub by bylo místo především pro ty, kteří nechtějí trávit samotu u svých notebooků doma, ale být mezi lidmi (a klidně tam i pracovat). V klubu - klubovně - by byl k dispozici třeba soudek piva, čaje, vodnice, kávovar, projektor, audio zařízení, apod. Samozřejmě by bylo možné přivést tam další lidi (nečleny klubu), kteří by však zaplatili standardní ceny jako v baru, čímž by přispívali na provoz klubu (a nebo financování řešit úplně dobrovolně, viz níže).

Jak?

1. Projekt stojí na tom, zda se najdou vhodné a levné prostory (nejlépe díky známosti někoho s majitelem).

2. Dát dohromady malou komunitu lidí, ochotných učinit prvotní investici (rozpočítá se na ně nájem) a sehnat základní vybavení (pohovka, židle, "bar", soudek, vodnici, konvici, nádobí, atd.) Jak by se členská základna postupně rozšiřovala, členský poplatek by se snižoval.

2. Vyřešit financování klubu (aby to bylo co nejvíce ok a nedošlo ke zrušení). Například formou dobrovolného příspěvku za konzumaci (jako je to v kavárně Big Lebowski?) Je potřeba zohlednit, aby členové klubu měli výhody oproti nečlenům. Nejlépe aby konzumovali skoro za nákupku (pivo 15 Kč, vodnice 20 Kč, čaj 5 Kč, káva 5 Kč, atd. - spočítal jsem si, že kdybych chodil pouze tam, měsíčně bych ušetřil téměř polovinu).

3. Vyřešit zásobování (někdo s autem?) Vyřešit služby (úklid, dohled nad "barem"). Místo peněz by tito členové dostávali slevy na konzumaci nebo jim byly prominuty členské poplatky.

4. Lze očekávat, že se lidé nebudou chovat ke společnému majetku dobře. Proto by společný majetek téměř nebyl a vše by bylo něčí (tj. varnou konvici by zapůjčil XY, kávovar zapůjčila YZ, atd.)

5. Musely by se vytvořit aspoň nějaké funkce. Anarchie nefunguje, jakmile totiž jde o peníze (byť o dvacetikoruny), z lidí se stává zvěř :-) Za konkrétní věci by musel mít někdo konkrétní odpovědnost, a zase by měl slevy za to, když se jí ujme. Nabízí se fungování jako neziskovka.

---

Z diskuse zatím vyplynuly následující odkazy (z nichž je především patrné, že takový projekt fungovat MǓŽE). Snad není třeba začínat ve velkém a chtít hned otvírat klub velikosti O2 Areny, takže kdyby se začalo á la Čajráž - jednou místností někde - stačilo by to. Vždycky to pak jde zvětšit, nutné je mít pouze hrubou koncepci a především NADŠENCE, kteří by se na projektu chtěli podílet.

Projekt ČAJRÁŽ v Brně:
http://lumenn.blog.cz/1010/cajraz
http://lumenn.blog.cz/1011/o-cajrazi-undergroundu-a-neproslapanych-cestach
http://lumenn.blog.cz/1102/cajraz-je-zpet-jako-cajgar

Inspirativní pravidla fungování komunity:
http://www.perkel.com/rainbow/mini.htm
http://www.asiteaboutnothing.net/pl_rainbow-culture.html

... a nebo v Praze už něco takového existuje?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
LUCKY_MAN --- 0:50:40 11.12.2018
Hledal jsem něco jiného "DIY" a našel tohle (staré) auditko.

Pokud je tu někdo, kdo má chuť vytvořit a provozovat to, co je na nástěnce, tak právě se o něco takového snažíme v Holešovicích, v Železničářů 6, asi 150m od metra. K dispozici několik různých prostorů.

Prozatímní název: Volnočasové centrum Holešovice
FB: https://www.facebook.com/Volno%C4%8Dasov%C3%A9-centrum-Hole%C5%A1ovice-724192787938779/

Zájemci a nápady a tak...na tel: 604445695, nebo pošta.
GOTHIGH --- 16:19:07 20.3.2015
SALE --- 11:11:59 6.4.2014
Ve středu proběhne v Salé (Orebitská 14, Praha 3) otevřená schůzka k založení / realizaci nového svépomocného sociálně-vzdělávacího centra, tzv. atenea. Zde je pozvánka: (vzhledem k tomu, že kolektiv, který by měl ateneum spravovat bude mezinárodní, tak je pozvánka v angličtině. šiřte dál)

Nowadays the education system and knowledge management system is being threatened by two hazardous tendencies; the constant commercialization of knowledge and the standardization of study plans that the several knowledge
institutions present in our society are applying. As a result of this, knowledge is becoming a luxury not everyone can pay for, and that is not articulated following the interests of the students but the demands of the labor market.This problematic, summed up with the growing dispossession of the production means end up resulting in a future of dramatic consequences: a life of subservience and dependence on the market and its key players.

This project blossoms from the need of giving an active response to these problematics. Assembly Athenaeum will work creating a compendium of workshops, talks and cultural activities related to self organization.

[http://sale.s.cz/img/contextoateneo.jpg]
LALOBA --- 18:24:16 1.6.2013
jsem teď na začátku úplně nového projektu a hledám lidi a organizace, kteří se na tom chtějí podílet. Idea je podobná - otevřený prostor pro kulturně sociální a umělecké aktivity. Chci ale, aby objekt sloužil širší komunitě, ne pouze "mladým". Každý pátek tam makáme na vyklízení bordelu a na zahadě, každý je vítán. Příští pátek 7.6. bude větší sešlost, odpo práce, na večer můžeme koupit pivo čaj, udělat oheň a vymyslet a naplánovat, kam se ubírat. Jste srdečně zváni.

[ ŽIŽKOVSKÉ KOMUNITNÍ CENTRUM ]
HYBNERKA --- 15:44:42 12.1.2012
JAZZZ: ..akorat se trochu obavam toho alkoholu..spise caj a kava,.-),pokud by to chtelo jit timhle smerem..
JAZZZ --- 14:15:52 12.1.2012
HYBNERKA: mas pravdu. mozna by nebylo spatny to s nejakou podobnou aktivitou sladit. .. on by to pak byl steje spis takovej nizkoprahovej klub i pro dospele :)
HYBNERKA --- 13:27:37 12.1.2012
Trochu mi ten napad pripomina nizkoprahovy kluby..myslim tou naplni a predstavou volnocasovych aktivit za temer nulove naklady..ale nebude to jednoduche..

co zkusit magistraty s tim,ze hledas prostory pro volnocasove aktivity mladeze?
TECZKA --- 19:56:56 5.1.2012
v brně je taky: http://pelech.info/


není to zrovna klub, ale je to prostor...