Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Malazská Kniha padlých
TOMKETTOM

Teď, když už popel vychladl, otevíráme starou knihu. Na stránkách ztuhlých špínou je zapsán příběh Padlých, příběh vyčerpané říše, slova, jež nezahřejí. Oheň uhasl, jeho záře i jiskry života jsou jen vzpomínkami.

***UŽITEČNÉ ODKAZY***
MalazPedie, Malazan Wiki, Malazan Empire, Malazan Reread of the Fallen, Life as a Human - Steven Erikson, Ceska stranka o malazu, Fantasy mapy, Malazska Rise

***ČEKÁME NA***
[http://i.imgur.com/PPRu8yA.jpg]

spoiler zapište takto: <table><tr><td bgcolor="#000000"><font color="#ffffff" size="2"><b>spoiler:</b> ( #ceho_se_spoiler_tyka# ) </font> <font size="2" color="#000000"> #zde_vlozte_spoiler# </font></td></tr></table>
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
HATOR --- 0:54:01 14.9.2012
BORGDOG: Taky jsem zvědavá :)
BORGDOG --- 22:31:48 13.9.2012
IDLE: Rozhodně. :-) Musím si akorát dát opravit foťák.
IDLE --- 22:28:18 13.9.2012
BORGDOG: Až přijde, tak vyfotit a vystavit. :)
BORGDOG --- 22:27:15 13.9.2012
Jo, a úplně jsem zapomněl - dostal jsem mail ze Subterreanu, mám na cestě limitku. :-)
ROMI --- 21:58:40 13.9.2012
BORGDOG: jj to uz jsem nekde cetl cajzle :D tak si to uzivej :)
BORGDOG --- 20:07:12 13.9.2012
ROMI: Co vím, tak nejpozději v prosinci. Já už betačtu první kus překladu. ;-)
ROMI --- 19:29:33 13.9.2012
kdy ze ma vyjit u nas ten posledni dil?
BORGDOG --- 12:05:04 13.9.2012
Napadlo mě, že bych to měl dát také sem. Před pár dny jsem dočetl "Noc nožů," ale musím říct, že dojem z toho nemám moc dobrý, převažuje zklamání.

Přestože se román odehrává na kratičkém časovém úseku a jen se zlomkem počtu postav běžných u Eriksona, Esselmont nedokáže psát tak, aby dění zůstalo přehledné nebo aspoň vytušitelné. Platí to hlavně pro celkový rámec, ale i mnohé scény, kde jsou pohromadě víc než tři lidé. Jakýkoliv humor je mu také cizí, takže všechno je smrtelně vážné a osudové, až člověk pomalu začne zívat. Postava Kisky je na zabití – už někdy v polovině jsem si přál, aby měl nějaký Spár lepší mušku nebo nějaký ohař větší hlad. Pak je tu tvorba „obrázků na efekt.“ Esselmont vytváří zbytečné, přehnaně silné postavy, jen aby jim dopřál pár hezkých scének a nechal je nezřídka notně hloupě zemřít. Nejvíc je to vidět u Rybáře – evidentní snaha vycpat knihu nějakou ne moc okatě trčící vatou. Nechtěným výsledkem je pak dojem, že úplně každý somrák v Malazu je ve skutečnosti tajný velemág, bývalý šampion či herold kde jakého boha.

Plusem je naopak „zaplňování mezer.“ Přes sympatickou postavu Kelena poprvé „uvidíme,“ jak byl zlomen Meč, jak proběhlo uchvácení Trůnu stínů a další věci, které jsou v různých dílech hlavní ságy jen zmiňovány nebo různě naťuknuty. Potěší i „staří známí zamlada“ jako Tayschrenn či Mrzena. Nakonec si ovšem uvědomíte, že namísto příběhem Esselmonta se nejvíc bavíte narážkami na příběhy Eriksona, a to není dobrá známka. „Noc nožů“ skutečně pasuje k tomu, o čem Erikson v předmluvě ujišťuje, že není: Fanfiction ze světa Malazské knihy padlých. V tomto rámci celkem zdařilou, ale za „předlohou“ notně zaostávající.

60%, a musím říct, že touha přečíst si další Esselmontovy věci dost ochladla. I když si v epilogu hezky připravuje půdu na pokračování.
MESCALIN --- 23:16:17 29.8.2012
IDLE: to je dobrý, škoda že si asi nikdy nepřečtu v originále třeba Vonneguta nebo Remarqua
IDLE --- 23:12:40 29.8.2012
MESCALIN: Jenom anglicky, do českých verzí jsem leda nahlížela. Obecně dávám přednost originálu před překladem, pokud mu rozumím, mám pak jistotu, že dostávám to, co autor zamýšlel. Překlad je vždycky ošemetný a vždycky nasbírá nějaké nepřesnosti.