Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
JÓGA
FRANCIMOR
Všechny druhy jógy... Názory, rady, zkušenosti. Na HOME jsou zajímavé linky.
Osm (aštanga / radža) částí jógy: - rozvíjejme diskuzi a rozšiřujme si navzájem obzory :)
KořenyPlody“ / Samyama
1. jama - 5 etických principů v jednání vůči vnějšímu světu (ahimsá - neubližování, nenásilí * satja - pravdivost, pravdomluvnost * astéja - nekradení, neprahnutí * brahmačarja - smyslová zdrženlivost, nevášnivost, schopnost neplýtvat energií * aparigraha - nehromadění, neulpívání)
2. nijama - 5 etických principů v jednání vůči sobě (sauča - čistota těla i mysli * tapas - vytrvalost, sebekázeň a disciplína ve vlastní jógové praxi * santóša - spokojenost * svádhjája - sebepoznání, studium svatých písem * íšvara pranidhána - nalezení vyššího životního smyslu, dobrovolné podřizování se vyšším zákonům, poznávání osobního/univerzálního Boha)
3. ásány - cvičení jogových pozic
4. pránajáma - práce s vnitřní energií pomocí dechových technik
5. pratjáhára - stažení smyslů od vnějších objektů, umožňuje utišení a ovládnutí mysli
6. dhárana - koncentrace mysli
7. dhjána - meditace
8. samádhi - splynutí s universem, trvalé poznání Já >> stav Sat-Čit-Ánanda (čisté a absolutní jsoucí (sat) vědomí (čit) blaženosti (ánanda)) / džívamukta (osvobozený za živa) / kaivalya / nirvána / dobrýjeto ;)


Manuál: Yoga Sutras of Patanjali (EN) vč. překladu jednotlivých slov ze sanskrtu a výkladu a odkazů na související texty o jógové psychologii a filozofii :: (EN) PDF verze bez komentáře :: Pataňdžaliho Jógasůtry (CZ, bez komentářů a prolinkování :-( ) Další základní texty

Podložky a pomůcky na cvičení, aneb smrt ásánám na karimatkách, kobercích a podobných zrůdnostech ;)
Malý přehled možností, kde se věnovat józe - ásány i meditace. Sledujte také YogaPoint a Jóga žurnál.
Pokud chcete doporučit někoho dalšího, uveďte odkaz do klubu se slůvkem "záhlaví", rádi přidáme.
Nejbližší akce, workshopy, kurzy...

aktualizace: 8.2.2012
(přidání na vyžádání)

30.3.-1.4. Ostravský jarní víkendový jógový a taneční festival.
Praha
Belayoga-Praha, Řevnice NOVÉ
Akasha NOVÉ
ashtanga.cz - Dalibor Štedronský, ashtanga vinyasa
ashtangajoga.cz - ashtanga vinyasa
budhistické Centrum Lotus - ashtanga vinyasa, hatha, kundalini
Cocoon NOVÉ
Energy Studio - Václav Krejčík
Jóga Centrum Rubeška - hatha, iyengar, vinyasa flow, gravid, ...
Klub kondiční gymnastiky jógy - hatha
Lenka Kýrová - dynamická, ashtanga vinyasa
Lenka Nezvalová - vinyasa flow
Lucie Königová - vinyasa flow, jógová terapie
MUDr. Marcela Mikešová - iyengar, jógová terapie
Milena Raková - iyengar
Pavel Hub - ashtanga vinyasa
Prague Yoga - vinyasa flow, iyengar, viniyoga, yin yoga, 1 on 1
Studio Kairos - tradiční joga, krija joga a tantra
Garuda Centrum - Celoroční kurzy klasické jógy, čchen taiči a sebeobrany - Praha 2
vinyasayoga.cz - ashtanga vinyasa a vinyasa flow
YogaJoga - Helena Kubrychtová Bártová - iyengar
YogaMe NOVÉ
Yoga Space - ashtanga vinyasa, hatha, vinyasa flow
Brno
Gitanandajoga.cz
MUDr. Jan Černý - iyengar (tel. Botanicka - tu se cvici: 541 223 764, tel. ordinace: 547 221 304)
Ostrava
Centrum Lotos - iyengar, pro ženy, gravid, po porodu
Pranava Jóga Centrum NOVÉ
Bikram Yoga Ostrava - ehm ;) NOVÉ
Pardubice
Láďa Lebeda
Plzeň
Škola jógy pro každý den - iyengar, hatha
Prostějov
Jógaklub Prostějov - iyengar, hatha
Severní Čechy
Jóga Hlavice (u LBC) - iyengar, retreaty, pronájem pro vlastní akce
Jóga Namaste Chomutov - ashtanga vinyasa, vinyasa flow
Petr Něměček - iyengar
Jižní Čechy
MUDr. Michaela Klos - vivékananda
Frýdek - Místek
Karakal - hatha
Celorepublikově
Jóga v denním životě - hatha, bhakti, džnána
Jiří Vacek a přátelé - džnána, meditace, retreaty
Sahadža jóga (Nirmalá Déví) - kundalini
Světoběžníci NOVÉ
Matej Jurenka
Související kluby: [ AYP ‒ pokročilé jógové techniky ‒ aplikovaná duchovní věda ] :: [ MEDITACE ] :: [ poweryoga ] :: [ Zenové příběhy ] :: Koány a zenové příběhy
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
EBENY --- 15:55:12 24.3.2015
A k tomu, zda jist maso nebo ne... Dvacet let jsem byla striktni vegetarian, prevaznou cast vegan. Dnes uz nejsem, jim vyvary ze zvirat z domacich chovu a ryby (tak jednou za mesic). Cervene maso jeste uplne nedavam, ale uz ho stirktne neodmitam a dokazu si predstavit, ze ho treba nekdy budu jist.

Argumentu proc jist nebo nejit mohou byt stovky. Vsechny jsou zalozene na vire v neco nebo odmitani neceho jineho zpravdila na zaklade konceptu, kterym jsme uverili. Vcetne rad prevzatych z tradicnich textu.

Podle meho kazdemu prospeje vegetarianska, veganska, ale treba i paleo ci jina dieta po nejakou dobu, treba na odlehceni organismu. Ale rok, dva, ani pet let zkusenosti z jakekoliv (striktne dodrzovane) diety stale nevypovidaji o tom, jak pusobi na lidsky organizmus dlouhodobe. A i osobni zkusnost bude vzdy zabarvena prave tou virou a presvedcenimi, ktere nas k te dane diete v prve rade privedly.

Jako mnohem prospesnejsi a holistejsi pristup ke strave vnimam byt flexibilni, zit v souladu s okolim, kde ziju a chapat, ze nejen maso, ale i rostliny a my jsme vsichni soucasti jednoho nikdy nekonciciho kolobehu zivota a smrti. Podekovat mrkvi, zemi, stejne jako kureti za to ze mi dava zivot beru jako samozrejmost. A muj popel, at to pak zavrsi pro nekoho jineho. :)
EBENY --- 15:39:11 24.3.2015
Koho by to zajimalo, v kvetnu tu bude Godfri Devereux. Vice info na www.belayoga.cz
SPIRALOID --- 6:12:06 19.3.2015
???: ano, za mně dobrou. mě vyhovuje a chodím tam moc ráda.
samozřejmě ale záleží jaké máš požadavky...
??? --- 20:27:26 18.3.2015
Ahoj, prosim Vas, mate nekdo zkusenost se studiem Karma Yoga? Dekuji.

www.karmayoga.cz
??? --- 22:40:25 16.3.2015
LAKSHMANA: Myslel jsem to tak, že je přínosný v tom byt delší dobu z důvodu stabilizace (integrace) aby clovek dokázal v tom stavu fungovat v/s okolním světe a prostě ho lip poznal. Tohle asi neplatí pro lid co se umi pravidelně vracet do stavu podobném samadhi (můžeme rozjet diskuzi co všechno se považuje za samadhi jaké stupně to má :) nebo v tom vedome prodlevaji většinu času.
LAKSHMANA --- 18:54:06 16.3.2015
???: "Určitě je prospěšné prodlévat ve stavech podobných samádhi delší dobu."

To je sporné.
KUATO --- 17:25:13 16.3.2015
???: linie Saraswati, vyucuje "klasickou" jogu podle Patandzaliho, tedy kde hathajoga tvori jen jeden z udu, vice asi zde - http://www.yogavillage.org/teacher.html

k jejich pojeti jogy je pry dobre si precist tuhle knihu - http://www.yogavillage.org/sby.html
??? --- 16:59:07 16.3.2015
KUATO: to je zajímavé, máš více informací tom co učí? Určitě je prospěšné prodlévat ve stavech podbných samádhi delší dobu. Z jaké linie její učitel pochází a co učí za jogu? Jinak mě přijde, že čím déle se jogu zabývám, tím méně mě zajímá rychlost pokroku (i když je někdy frustrující, když se člověk někde na delší dobu zasekne, ale to je se vším). Přijde mi to jako houbový podrost a spousta věcí zapadne po několika letech a po několika letech třeba i ta samá věc či téma zapadne znova (úplně jinak:)

MICHALBOREK: díky za upřesnění, zmátlo mě, že na fotografiích je pan Skarnitzl.

Všem se omlouvám za mystifikaci. Už to je delší doba, co jsem to četl a opravdu v té knize nemůžu najít souvislost s věkem a mula bandhou. Alespoň se tu rozjela hezká diskuze, sorry :)
LAKSHMANA --- 17:38:07 13.3.2015
TADEAS: Jo, určitě. Ten muj druhej bod je celej úplně na vodě, pokud by se nad tim mělo diskutovat, pač neni ani jasný, kdo je ten učitel kterej to říkal, jak to vlastně řek a co tím myslel, atd...

Byla tam zmíněná ta "rychlost", asi ve smyslu rychlosti realizace duchovního potenciálu, což je v józe klasický téma o indukování procesů kundaliní a jejich dopadu na akceleraci celý praxe. Nebo se to dá vidět v rámci jednoho života nějakýho jogína a jestli tedy nakonec bude postupovat rychleji, když dejme tomu jako mladej nebude jíst maso a bude moc pránajámovat a pak bude rozsekanej a nebude moct cvičit, nebo tak něco. Pak se dá upřednostnit otázka toho "zdraví" nebo "celistvosti", kterou preferuješ ty ve svojí reakci, a to je určitě dobrá a rozumná verze. Jestli je "správný" nebo "nesprávný" jíst to či ono, nebo tůrovat kundalini cvičením, a co to vlastně jsou ty limity na které člověk naráží a jestli to člověku něco přináší, když na ně naráží, nebo ho to naopak skličuje a mate, to jsou všechno latentní témata v tom obsažený, který mimochodem určitě nejsou bez zajímavosti.

Například já jsem tím "narážením na tolerovatelné maximum" měl na mysli něco, co mě provází dlouho a často a co se mi vlastně moc nelíbí, spíš mě to mate a znejišťuje. Vůbec ta jógová praxe, se svojí mantrovou meditací a stimulačními technikami je pro mě vlastně pořád španělská vesnice. I když v tom "jedu" už celkem pár let. Pro mě to je vyloženě kontrast k vipassaně a buddhistický konceptualizaci, kdy zažívám vlastně úplnej opak - když se pustím do dluhodobější kontinuální praxe vhledový meditace, je to, jako kdybych se vrátil do svojí starý dobrý známý laboratoře, kde znám každej nástroj, všechny čudlíky na všech přístrojích vim co dělaj a vyloženě jsem celkově nezmatenej. Jako samozřejmě musim experimentovat a pak nějak zpracovat překvapivý nebo šokující výsledky, ale furt jsem tak nějak v tý laborce doma a šéfem. Nebo jak to říct. :-) Jógová praxe a teorie je pro mě vlastně takovej guláš, kde tápu trochu na slepo a zkoušim všechno hala bala. :-) Asi v tom má pro mě prsty taky Yogani, kterej záměrně oversimplifikuje veškerou teorii (k čemuž přednesl svoje důvody).

No tak to jen tak bokem. :-)


a volne souvisejici -- co kdyz samotne jezeni masa a tedy uzemneni (a se zemi a pozemskosti souvisejici smrt) ma rovnez smysl v onom "pokroku"?

To jsem asi myslel svojí poznámkou, že v rámci vývoje nějakýho člověka může mít platný místo jak období s masem, tak i bez masa.


co kdyz priblizeni se mire tolerovatelneho maxima aktivity kundalini ma smysl v tom, ze se vyjevi ten stred, ktery ta maxima umoznuje?

Jestli to tak je, tak mě sereš, protože jsem asi dost natvrdlej. Přibližuju se každou chvíli a furt se mi nic nevyjevilo. :-D


(Sorry za rychlý a překotný psaní, za 5 minut odjíždim.;)
??? --- 15:08:18 13.3.2015
ERUVEO: no vždyť...

mně na tom co píše Urza nešmakuje to, že "v naší společnosti nemusí zdravý člověk jíst maso"... to nemusí ani v jakékoliv jiné společnosti... a no a co, taky může, že :)
Příjde mi to jako záměna kvalitativní stránky za kvantitativní...