Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
JÓGA
FRANCIMOR
Všechny druhy jógy... Názory, rady, zkušenosti. Na HOME jsou zajímavé linky.
Osm (aštanga / radža) částí jógy: - rozvíjejme diskuzi a rozšiřujme si navzájem obzory :)
KořenyPlody“ / Samyama
1. jama - 5 etických principů v jednání vůči vnějšímu světu (ahimsá - neubližování, nenásilí * satja - pravdivost, pravdomluvnost * astéja - nekradení, neprahnutí * brahmačarja - smyslová zdrženlivost, nevášnivost, schopnost neplýtvat energií * aparigraha - nehromadění, neulpívání)
2. nijama - 5 etických principů v jednání vůči sobě (sauča - čistota těla i mysli * tapas - vytrvalost, sebekázeň a disciplína ve vlastní jógové praxi * santóša - spokojenost * svádhjája - sebepoznání, studium svatých písem * íšvara pranidhána - nalezení vyššího životního smyslu, dobrovolné podřizování se vyšším zákonům, poznávání osobního/univerzálního Boha)
3. ásány - cvičení jogových pozic
4. pránajáma - práce s vnitřní energií pomocí dechových technik
5. pratjáhára - stažení smyslů od vnějších objektů, umožňuje utišení a ovládnutí mysli
6. dhárana - koncentrace mysli
7. dhjána - meditace
8. samádhi - splynutí s universem, trvalé poznání Já >> stav Sat-Čit-Ánanda (čisté a absolutní jsoucí (sat) vědomí (čit) blaženosti (ánanda)) / džívamukta (osvobozený za živa) / kaivalya / nirvána / dobrýjeto ;)


Manuál: Yoga Sutras of Patanjali (EN) vč. překladu jednotlivých slov ze sanskrtu a výkladu a odkazů na související texty o jógové psychologii a filozofii :: (EN) PDF verze bez komentáře :: Pataňdžaliho Jógasůtry (CZ, bez komentářů a prolinkování :-( ) Další základní texty

Podložky a pomůcky na cvičení, aneb smrt ásánám na karimatkách, kobercích a podobných zrůdnostech ;)
Malý přehled možností, kde se věnovat józe - ásány i meditace. Sledujte také YogaPoint a Jóga žurnál.
Pokud chcete doporučit někoho dalšího, uveďte odkaz do klubu se slůvkem "záhlaví", rádi přidáme.
Nejbližší akce, workshopy, kurzy...

aktualizace: 8.2.2012
(přidání na vyžádání)

30.3.-1.4. Ostravský jarní víkendový jógový a taneční festival.
Praha
Belayoga-Praha, Řevnice NOVÉ
Akasha NOVÉ
ashtanga.cz - Dalibor Štedronský, ashtanga vinyasa
ashtangajoga.cz - ashtanga vinyasa
budhistické Centrum Lotus - ashtanga vinyasa, hatha, kundalini
Cocoon NOVÉ
Energy Studio - Václav Krejčík
Jóga Centrum Rubeška - hatha, iyengar, vinyasa flow, gravid, ...
Klub kondiční gymnastiky jógy - hatha
Lenka Kýrová - dynamická, ashtanga vinyasa
Lenka Nezvalová - vinyasa flow
Lucie Königová - vinyasa flow, jógová terapie
MUDr. Marcela Mikešová - iyengar, jógová terapie
Milena Raková - iyengar
Pavel Hub - ashtanga vinyasa
Prague Yoga - vinyasa flow, iyengar, viniyoga, yin yoga, 1 on 1
Studio Kairos - tradiční joga, krija joga a tantra
Garuda Centrum - Celoroční kurzy klasické jógy, čchen taiči a sebeobrany - Praha 2
vinyasayoga.cz - ashtanga vinyasa a vinyasa flow
YogaJoga - Helena Kubrychtová Bártová - iyengar
YogaMe NOVÉ
Yoga Space - ashtanga vinyasa, hatha, vinyasa flow
Brno
Gitanandajoga.cz
MUDr. Jan Černý - iyengar (tel. Botanicka - tu se cvici: 541 223 764, tel. ordinace: 547 221 304)
Ostrava
Centrum Lotos - iyengar, pro ženy, gravid, po porodu
Pranava Jóga Centrum NOVÉ
Bikram Yoga Ostrava - ehm ;) NOVÉ
Pardubice
Láďa Lebeda
Plzeň
Škola jógy pro každý den - iyengar, hatha
Prostějov
Jógaklub Prostějov - iyengar, hatha
Severní Čechy
Jóga Hlavice (u LBC) - iyengar, retreaty, pronájem pro vlastní akce
Jóga Namaste Chomutov - ashtanga vinyasa, vinyasa flow
Petr Něměček - iyengar
Jižní Čechy
MUDr. Michaela Klos - vivékananda
Frýdek - Místek
Karakal - hatha
Celorepublikově
Jóga v denním životě - hatha, bhakti, džnána
Jiří Vacek a přátelé - džnána, meditace, retreaty
Sahadža jóga (Nirmalá Déví) - kundalini
Světoběžníci NOVÉ
Matej Jurenka
Související kluby: [ AYP ‒ pokročilé jógové techniky ‒ aplikovaná duchovní věda ] :: [ MEDITACE ] :: [ poweryoga ] :: [ Zenové příběhy ] :: Koány a zenové příběhy
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
TADEAS --- 19:19:39 11.12.2014
a malý tematický spam :)

1/ zřejmě budu opakovat sérii lekcí "od jógových pozic k meditaci" (info zde TADEAS) -- každé úterý 19:45 - 21:15, od 13. ledna do 3. března, 11 setkání.

2/ Dynamická jóga - základy funkční celistvosti
Kdy: každé úterý 17:30 - 19:00, od 27. ledna do 2. června 2015 (vyjma 9. března), celkem 18 setkání
Kde: Praha 2

Zvu vás na první z řady několika na sebe navazujících kurzů jógy. Jelikož je první, bude začínat tělesnou výukou nejdůležitějších základů: jak cítit a jak zkoumat nevymáhavě, upřímně, otevřeně, citlivě a v kontaktu s tím, co se v rámci praxe právě děje. Na tomto poli se pak budeme učit základní funkční principy vedoucí k podpoření celistvého fungování těla. Rozvinutí citlivosti k sobě samým nám umožní založit veškerou další praxi na inteligenci těla, oproti založení v domněnkám o tom, co by pro nás snad, možná, či podle druhých mohlo být prospěšné. Systematická výuka základních principů funkční integrace (kterou se budeme zabývat) je nutným předstupněm následné výuky integrace strukturní (bandhy), v návaznosti na ně pak integrace energetické, to vše snad v důsledku vedoucí k přirozenému a hladkému zpřístupnění hlubších oblastí zkoumání.

V lekcích budeme postupovat od výchozího zcitlivění těla (hlavně oblasti beder), přes pozice na břiše a na zádech, k celé sekvenci tzv. pozdravu měsíci a posléze k jednoduchým pozicím ve stoje, v sedě a obráceným pozicím. Tělo se učí prostřednictvím opakovaného pohybu a výuka tedy neobsahuje prakticky žádné statické pozice. Celou sekvencí vás budu provázet hlasem pomocí přesných a podle aktuální potřeby přizpůsobovaných instrukcí, tak abyste mohli plně důvěřovat tomu co cítíte, bez nutnosti kontrolovat, zda je vaše provádění pohybu "správné".

Jde-li tedy především o rozvíjení základní citlivosti a celistvosti jako prvního stupně transformativních praxí, o co v lekcích nejde? Nejde o aerobní cvičení, fyzioterapii, ani vytváření endorfinové smrště v důsledku pomateného sebepoškozování pozicemi, které tělo celistvě provádět ještě nedokáže. Zároveň nejde o zábavu, rozptýlení, ani "protažení", i když jistě tělo v průběhu lekcí komplexně aktivujete a budete-li pozorní, nebudete se ani nudit :)

Máte-li zájem se zůčastnit, napiště mi do pošty, pošlu vám info o místě, ceně a zodpovím případné dotazy. Pokud by vám v účasti bránil pouze nevhodný čas, tak se mi rovněž ozvěte, v případě dostatečného zájmu můžu lekci zorganizovat i jindy.

T.
DARJEEL --- 22:58:16 10.12.2014
CONTINUITY: toš ono se nemusí vypnout ani po deseti letech každodenního cvičení, o tom je jaksi to, že meditace sice v pohybu, ale stále potřebuje snahu a kotvení pozornosti směrem od myšlení k tělu, případně k tichu... ono se to samo neudělá stejně jako to zvedání zadnice :)

SAUMENSCH: případně mě napadá prozkoumat stav "nic mi to nedává" směrem k motivaci (aka "co od cvičení chci") a kdyžtak upnout pozornost jinam, joga není jediný pohybově-meditační systém na planetě :o)
CONTINUITY --- 21:17:41 10.12.2014
SAUMENSCH: Tak, ten stav, kdy už techniku tak ovládáš, že se na ni nepotřebuješ soustředit a vede tě to samo, přijde až po mooc opakováních, nemůžeš čekat, že nastane jen tak :) Znám to po letech jen u několika málo základních ásán, které jsem opakovala nejvíckrát, ve všech ostatních jsem pořád naprostej začátečník :)
Takže podle mě jediné, co se s tím dá dělat, je prostě cvičit :)
A co se týče obecně myšlení u cvičení (na cokoliv), to se taky nevypne samo, to člověk musí aktivně vypnout, třeba tím, že se vědomě soustředí na dech, opravdu si ho vést po těle tak, jak to člověku říkají na lekcích. A mně třeba funguje jednoduchá technika, kterou jsem pochytila z meditace ayp: když se přistihnu, že u jógy myslím, tak holt přestanu myslet a vrátím pozornost k józe ;-D A znova, a znova a znova :)

Taky na to může pomoct dát si před jógou meditaci, nebo alespoň nějaké ztišení a zklidnění...

Co myslíš s tím, že "to s tebou nic nedělalo"? :)
Po každým, i jednotlivým cvičení, vnímám úplně jasnej rozdíl, tělo je uvolněnější, správnějc v něm proudí energie, v důsledku toho je i v mysli víc vzdušna a prostoru a může se volněji hýbat, a duch se taky cítí líp...a z toho pak plyne další potenciál, kterej se při pravidelný praxi sčítá.
Neumím si představit, že by to tohle mohlo někomu nedělat, protože to je prostě biologicky daný, když se pročistí tělo, mozek i duše se uvolní taky...
Zajímavá otázka je pak, jaký přesně máš očekávání, jestli třeba nečekáš, že jóga bude řešit nějaký problémy nebo nepříjemný stavy, který ale sama o sobě řešit nemůže - může ti jen dodat sílu a vytvořit prostor, aby je šlo řešit snadněji.
LAYDEE --- 11:12:32 10.12.2014
ahoj, doufám že mě příliš nebudete nenávidět, že to píši i sem,tak jen rychle - nemáte někdo nějaké origo cd,které by jste mi mohli věnovat/vyměnit za něco/prodat za něco málo?budu i ráda za tipy, kde takové cd sehnat...do pošty prosím. děkuji! (dávám přednost spíše svižnějším rytmům než "chrámovému huhlání mnichů" bez téměř žádných tónů kolem....díky)
ZIKE --- 18:11:23 9.12.2014
tak tohle me fakt pobavilo :D hlavne ten konec :D

BONDI HIPSTERS - Yoga Farts
https://www.youtube.com/watch?v=PSvVkHrhjzY
DENDROBATA --- 23:05:55 8.12.2014
INK_FLO: Ony se ty myšlenky pak zastaví což? :) I pozdrav slunci má nesčetně podob, Tensegrity jsem cvičil ale tam kde bydlím nenašel komunitu a pak objevil jogu, a ono se mi to teď poznáváním jogy dost propojuje, ty samý klouby a svaly i vliv na psychiku..
SAUMENSCH: Netlač na pilu, prostě cvič (často), nic od toho nechtěj, ono se to časem objeví /anebo ne:).. můj prapůvodní příspěvek s opakováním surya namaskar byl právě mířen směrem "vypnout hlavu" ..Jak píše Karen .. najdi si směr jogy i učitele s kterým můžeš aspoň jednou týdně cvičit :)
INK_FLO --- 22:43:06 8.12.2014
SAUMENSCH: "pořád se jen soustředím jestli ty cviky dělám správně a nic mi to nedává"

mám to stejně a vyřešil jsem to jednoduše - pořád dokola cvičím jen pozdrav slunci (20 minut denně) :-)....plus tensegrigu, ta je taková roztěkanější a není tak statická
??? --- 15:18:06 8.12.2014
SAUMENSCH: zajdi si k dobrymu uciteli - je tezky doporucit, ke komu a kam presne, kdyz nevime, jakyho jsi zalozeni, jestli te laka hatha, "zdravotni" iyengar nebo neco "rychlejsiho" typu ashtanga... tipu se tu prubezne hazi spousta, taky hraje roli, v jaky lokalite by to melo byt. nejlepsi proste bude neco vyzkouset a najit si, co ti sedi, rekla bych.) kazdopadne si myslim, ze vedeni by mohlo pomoct.
SAUMENSCH --- 15:09:27 8.12.2014
DARJEEL: Oukej a já si to i myslela, jen mi přijde divný kdyby někdo takovej zavítal na nyx do jogy a ptal se jak na to ;)
Snad jsem na to dostatečně odpověděla v předešlým příspěvku to Karen. Sama ty pocity moc nedokážu popsat, prostě chci, chci aby mi to něco dávalo a uvolňovalo, ale hlava holt nechce nebo což .)
DARJEEL --- 15:00:47 8.12.2014
SAUMENSCH: otazka jak zacit me vedla k adjustaci na zakladni problem bezne populace zvany gaucing. Bezva, ze to mas jinak, tak v cem je problem?