Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
JÓGA
FRANCIMOR
Všechny druhy jógy... Názory, rady, zkušenosti. Na HOME jsou zajímavé linky.
Osm (aštanga / radža) částí jógy: - rozvíjejme diskuzi a rozšiřujme si navzájem obzory :)
KořenyPlody“ / Samyama
1. jama - 5 etických principů v jednání vůči vnějšímu světu (ahimsá - neubližování, nenásilí * satja - pravdivost, pravdomluvnost * astéja - nekradení, neprahnutí * brahmačarja - smyslová zdrženlivost, nevášnivost, schopnost neplýtvat energií * aparigraha - nehromadění, neulpívání)
2. nijama - 5 etických principů v jednání vůči sobě (sauča - čistota těla i mysli * tapas - vytrvalost, sebekázeň a disciplína ve vlastní jógové praxi * santóša - spokojenost * svádhjája - sebepoznání, studium svatých písem * íšvara pranidhána - nalezení vyššího životního smyslu, dobrovolné podřizování se vyšším zákonům, poznávání osobního/univerzálního Boha)
3. ásány - cvičení jogových pozic
4. pránajáma - práce s vnitřní energií pomocí dechových technik
5. pratjáhára - stažení smyslů od vnějších objektů, umožňuje utišení a ovládnutí mysli
6. dhárana - koncentrace mysli
7. dhjána - meditace
8. samádhi - splynutí s universem, trvalé poznání Já >> stav Sat-Čit-Ánanda (čisté a absolutní jsoucí (sat) vědomí (čit) blaženosti (ánanda)) / džívamukta (osvobozený za živa) / kaivalya / nirvána / dobrýjeto ;)


Manuál: Yoga Sutras of Patanjali (EN) vč. překladu jednotlivých slov ze sanskrtu a výkladu a odkazů na související texty o jógové psychologii a filozofii :: (EN) PDF verze bez komentáře :: Pataňdžaliho Jógasůtry (CZ, bez komentářů a prolinkování :-( ) Další základní texty

Podložky a pomůcky na cvičení, aneb smrt ásánám na karimatkách, kobercích a podobných zrůdnostech ;)
Malý přehled možností, kde se věnovat józe - ásány i meditace. Sledujte také YogaPoint a Jóga žurnál.
Pokud chcete doporučit někoho dalšího, uveďte odkaz do klubu se slůvkem "záhlaví", rádi přidáme.
Nejbližší akce, workshopy, kurzy...

aktualizace: 8.2.2012
(přidání na vyžádání)

30.3.-1.4. Ostravský jarní víkendový jógový a taneční festival.
Praha
Belayoga-Praha, Řevnice NOVÉ
Akasha NOVÉ
ashtanga.cz - Dalibor Štedronský, ashtanga vinyasa
ashtangajoga.cz - ashtanga vinyasa
budhistické Centrum Lotus - ashtanga vinyasa, hatha, kundalini
Cocoon NOVÉ
Energy Studio - Václav Krejčík
Jóga Centrum Rubeška - hatha, iyengar, vinyasa flow, gravid, ...
Klub kondiční gymnastiky jógy - hatha
Lenka Kýrová - dynamická, ashtanga vinyasa
Lenka Nezvalová - vinyasa flow
Lucie Königová - vinyasa flow, jógová terapie
MUDr. Marcela Mikešová - iyengar, jógová terapie
Milena Raková - iyengar
Pavel Hub - ashtanga vinyasa
Prague Yoga - vinyasa flow, iyengar, viniyoga, yin yoga, 1 on 1
Studio Kairos - tradiční joga, krija joga a tantra
Garuda Centrum - Celoroční kurzy klasické jógy, čchen taiči a sebeobrany - Praha 2
vinyasayoga.cz - ashtanga vinyasa a vinyasa flow
YogaJoga - Helena Kubrychtová Bártová - iyengar
YogaMe NOVÉ
Yoga Space - ashtanga vinyasa, hatha, vinyasa flow
Brno
Gitanandajoga.cz
MUDr. Jan Černý - iyengar (tel. Botanicka - tu se cvici: 541 223 764, tel. ordinace: 547 221 304)
Ostrava
Centrum Lotos - iyengar, pro ženy, gravid, po porodu
Pranava Jóga Centrum NOVÉ
Bikram Yoga Ostrava - ehm ;) NOVÉ
Pardubice
Láďa Lebeda
Plzeň
Škola jógy pro každý den - iyengar, hatha
Prostějov
Jógaklub Prostějov - iyengar, hatha
Severní Čechy
Jóga Hlavice (u LBC) - iyengar, retreaty, pronájem pro vlastní akce
Jóga Namaste Chomutov - ashtanga vinyasa, vinyasa flow
Petr Něměček - iyengar
Jižní Čechy
MUDr. Michaela Klos - vivékananda
Frýdek - Místek
Karakal - hatha
Celorepublikově
Jóga v denním životě - hatha, bhakti, džnána
Jiří Vacek a přátelé - džnána, meditace, retreaty
Sahadža jóga (Nirmalá Déví) - kundalini
Světoběžníci NOVÉ
Matej Jurenka
Související kluby: [ AYP ‒ pokročilé jógové techniky ‒ aplikovaná duchovní věda ] :: [ MEDITACE ] :: [ poweryoga ] :: [ Zenové příběhy ] :: Koány a zenové příběhy
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
DARUMA --- 12:39:47 30.12.2012
???: :-)
??? --- 12:18:57 30.12.2012
SLAUGHTER: jasne! ale ten proces vnimam spis jako transmutaci smerem k vyssimu-cistsimu stavu, kde je telo (potazmo skrze jeho smyslovy organy i mysl) schopny existovat, vnimat, konat na jiny - sattvicky - urovni. nicmene vnitrni stav se nemeni, vim ze delam vsechno pro to, abych se tam dostal, tzn jsem spokojenej i s aktualnim stavem - vic uz toho totiz delat nemuzu a vsechno je presne tak jak to ma bejt. zadnej vnitrni rozpor v tom nevidim...jednoduse tapas a santosa z toho ze tapas, jestli mi rozumis :)

plan mam ja a vsechny soucasti toho ja. a drzim se ho taky ja. o prozivani zivota jako raje na zemi nic nevim, takze na to ti neodpovim, ja ziju zivot na zemi jako zivot na zemi :)

ze existuje vedomi bez mozku vcelku nepochybuju, ale otazka je, k cemu mi tahle znalost/vedomost aktualne je? a k cemu je tobe? totiz dokazes ted bejt vedomej bez mozku? ja ne...

SLAUGHTER: no vzhledem k tomu jak blizko k sobe joga a sutry maj, nevidim v tom zadnej rozpor, prave naopak :)
SLAUGHTER --- 12:06:34 30.12.2012
???: sútry ti narážejí na tántru :-)? anebo z "vláken" spřádáš "pavučinu"?
SLAUGHTER --- 12:02:16 30.12.2012
???: Ok, to co jsi napsal chápu, ale otázka byla, zda považuješ tělo za znečistěné, když je třeba ho pranayamou pročistit? Vnímám paralelu mezi vnímáním znečištěného chrámu a utrpením aka dhukou. Aneb když je třeba čistit, tak je asi něco špinavé - ve smyslu když je něco v nepořádku je třeba něco změnit. A když je třeba něco měnit, tak to asi není v pořádku současný stav. Hm?

A tím druhým se stále ptám na následující otázky: Jakože kdo má ten plán? Ego? Vědomí? A kdo se toho plánu drží? A k čemu je ten plán, když se člověk rozhodl k prožívání života jako ráje na zemi?
Nesnažím se ti nic říct, já se ptám na tvoji zkušenost anebo vhled.
Zajímá mě tvá odpověď, ale k tvé otázce - já nevím, to přesahuje moje pochopení, ale mohu ti zacitovat, že šedá kůra není mozek, ale jeho součást. A bez části šedé kůry, která mimo jiné "tvoří plány" jsme schopni existovat. To se ale potom dostáváme k filozofickým úvahám, zda mají zvířata a evolučně jednodušší formy života vědomí. A opět z pozice člověka předpokládám, že jistou formu vědomí mají, ale popravdě nevím jak svět vnímá například leguán...
??? --- 11:53:57 30.12.2012
DARUMA: darumo to, jakej ziju zivot (a jak se k nemu vnitrne stavim) je preci ciste moje volba, to uz tu jednou probehlo. prijmout obcasnou nemoc (za kterou si stejne vetsinou muzu sam), starnuti nebo smrt mi prijde v moznostech normalniho cloveka, nemusim kvuli tomu chtit mizet z kolobehu zivota. tzn ne, zivot neni utrpeni (strast), pokud si ho takovej neudelam...a to si neudelam, proc bych to delal? :)
DARUMA --- 11:32:07 30.12.2012
???: To, že bytí je strastné není otázkou víry nebo nevíry. :-) Nejedná se o žádnou doktrínu nebo pamflet nadiktovaný shůry. Je to způsob bytí a vnímání neosvíceného člověka, který je lapen v dualitě. O tom je snad většina indických systémů a říkají tomu samsára, ne? Navíc Indové mají problematiku strasti zpracovanou na více levelech a chápou jí mnohem komplexněji než my na západě. Například:

Birth: the discomfort of birth and experiencing the world for the first time; and the discomfort of relating to new demands or experiences.

Old age: the discomfort involved in the process of aging and growing old; this can apply to psychological as well as physical discomfort of aging.

Sickness: the discomfort of physical or psychological illness.

Death: includes the pain of separation and not being able to continue on in your endeavors, as well as the physical discomfort of dying.

Getting what you don't want: being unable to avoid difficult or painful situations.

Not being able to hold onto what is desirable: the pain of trying to hold onto what is desirable, lovely, splendid, terrific.

Not getting what you do want: this underlies the previous two categories; the anxiety of not getting what you want.

Tohle je ze života a v různých obměnách to známe asi každý z nás. :-) Tibeťané říkají, že z dálky vypadají pasoucí se jaci velmi spokojeně, ale teprve z blízka může člověk vidět, že jsou sužování různými parazity....
??? --- 10:39:08 30.12.2012
SLAUGHTER: - nerozumim otazce - netvrdim (ani si nemyslim), ze by byl zivot utrpeni.
- tady uz vubec nerozumim co se mi snazis rict - ty dokazes oddelit svoji existenci od mozku? ja zatim ne...
SLAUGHTER --- 10:33:48 30.12.2012
???: jestliže je třeba pročistit tělo, tak to znamená shledávat tělo za znečištěné. Trochu mi to koliduje s postojem k tomu že živo je utrpení. Vysvětlíš mi prosím ten rozpor?
HANY33: praxe není o tom co děláš, ale že to děláš. Když ti kdokoli bude říkat něco jiného, vypovídá to pouze o jeho vlastním vhledu, ne o praxi samotné.
???: Mít plán se týká IMHO pouze šedé kůry. Jakože kdo má ten plán? Ego? Vědomí? A kdo se toho plánu drží? A k čemu je ten plán, když se člověk rozhodl k prožívání života jako ráje na zemi?
VALOR: snaha o dokonalost je nepřijetím přítomného skutečného stavu. Směšnost a pohrdání vyjadřuje pouze vztah k přijímání své nedokonalé dokonalosti. Je to stejné jako lpění na nelpění. Pěkný příspěvek.
KORINKOWICZ: protože se obecně špatně chápe funkce této oblasti. Na fyziké úrovni totiž nejde o stažení, ale o vtažení! Zkus se vykašlat na zatínání řiťky a pozoruj tělo, když stáhneš nohy k sobě, stáhneš zadek, vtáhneš břicho k páteři, stáhneš spodní žebra a prodloužíš zadní stranu krku. To je dobrý start pro postavení těla vedoucí k aktivaci moola bandhy. U některých pozic se aktivuje samovolně. Pravidelným cvičením budou přicházet i hlubší vhledy. A chceš-li jít hlouběji, tak si sedni a pozoruj práci pánevního dna během dýchání. Ale to raději osobně.
??? --- 10:29:45 30.12.2012
KORINKOWICZ: odpověď nechám na zkušenějších prakticích, ale tady je o můla bandze pěkná monografie
Swami Buddhananda - Moola Bandha OCR.pdf | Ulož.to
http://ulozto.cz/xbgJzy8/swami-buddhananda-moola-bandha-ocr-pdf
KORINKOWICZ --- 2:01:29 30.12.2012
Já bych tu měl jeden praktičtější dotaz ohledně zapojení mula bandhy. Jsem takovej sváteční cvičitel ashtangy a vim, že ideální je k tomu zapojovat údžají dejchání a práve tu mula bandhu. Údžají je poměrně jasný a jednoduchý, ale s mula bandhou si pořád nevim rady. Jestli to chápu správně, tak bych ji měl mít během cvičení celou dobu "zaťatou", ale to mi přijde uplně nemožný :) Vždycky když se o to pokusim, tak se po velmi krátký době zase povolí.... Tak by mě docela zajímalo, jestli tu někdo nemá tip jak tohle vyřešit ;)