Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
JÓGA
FRANCIMOR
Všechny druhy jógy... Názory, rady, zkušenosti. Na HOME jsou zajímavé linky.
Osm (aštanga / radža) částí jógy: - rozvíjejme diskuzi a rozšiřujme si navzájem obzory :)
KořenyPlody“ / Samyama
1. jama - 5 etických principů v jednání vůči vnějšímu světu (ahimsá - neubližování, nenásilí * satja - pravdivost, pravdomluvnost * astéja - nekradení, neprahnutí * brahmačarja - smyslová zdrženlivost, nevášnivost, schopnost neplýtvat energií * aparigraha - nehromadění, neulpívání)
2. nijama - 5 etických principů v jednání vůči sobě (sauča - čistota těla i mysli * tapas - vytrvalost, sebekázeň a disciplína ve vlastní jógové praxi * santóša - spokojenost * svádhjája - sebepoznání, studium svatých písem * íšvara pranidhána - nalezení vyššího životního smyslu, dobrovolné podřizování se vyšším zákonům, poznávání osobního/univerzálního Boha)
3. ásány - cvičení jogových pozic
4. pránajáma - práce s vnitřní energií pomocí dechových technik
5. pratjáhára - stažení smyslů od vnějších objektů, umožňuje utišení a ovládnutí mysli
6. dhárana - koncentrace mysli
7. dhjána - meditace
8. samádhi - splynutí s universem, trvalé poznání Já >> stav Sat-Čit-Ánanda (čisté a absolutní jsoucí (sat) vědomí (čit) blaženosti (ánanda)) / džívamukta (osvobozený za živa) / kaivalya / nirvána / dobrýjeto ;)


Manuál: Yoga Sutras of Patanjali (EN) vč. překladu jednotlivých slov ze sanskrtu a výkladu a odkazů na související texty o jógové psychologii a filozofii :: (EN) PDF verze bez komentáře :: Pataňdžaliho Jógasůtry (CZ, bez komentářů a prolinkování :-( ) Další základní texty

Podložky a pomůcky na cvičení, aneb smrt ásánám na karimatkách, kobercích a podobných zrůdnostech ;)
Malý přehled možností, kde se věnovat józe - ásány i meditace. Sledujte také YogaPoint a Jóga žurnál.
Pokud chcete doporučit někoho dalšího, uveďte odkaz do klubu se slůvkem "záhlaví", rádi přidáme.
Nejbližší akce, workshopy, kurzy...

aktualizace: 8.2.2012
(přidání na vyžádání)

30.3.-1.4. Ostravský jarní víkendový jógový a taneční festival.
Praha
Belayoga-Praha, Řevnice NOVÉ
Akasha NOVÉ
ashtanga.cz - Dalibor Štedronský, ashtanga vinyasa
ashtangajoga.cz - ashtanga vinyasa
budhistické Centrum Lotus - ashtanga vinyasa, hatha, kundalini
Cocoon NOVÉ
Energy Studio - Václav Krejčík
Jóga Centrum Rubeška - hatha, iyengar, vinyasa flow, gravid, ...
Klub kondiční gymnastiky jógy - hatha
Lenka Kýrová - dynamická, ashtanga vinyasa
Lenka Nezvalová - vinyasa flow
Lucie Königová - vinyasa flow, jógová terapie
MUDr. Marcela Mikešová - iyengar, jógová terapie
Milena Raková - iyengar
Pavel Hub - ashtanga vinyasa
Prague Yoga - vinyasa flow, iyengar, viniyoga, yin yoga, 1 on 1
Studio Kairos - tradiční joga, krija joga a tantra
Garuda Centrum - Celoroční kurzy klasické jógy, čchen taiči a sebeobrany - Praha 2
vinyasayoga.cz - ashtanga vinyasa a vinyasa flow
YogaJoga - Helena Kubrychtová Bártová - iyengar
YogaMe NOVÉ
Yoga Space - ashtanga vinyasa, hatha, vinyasa flow
Brno
Gitanandajoga.cz
MUDr. Jan Černý - iyengar (tel. Botanicka - tu se cvici: 541 223 764, tel. ordinace: 547 221 304)
Ostrava
Centrum Lotos - iyengar, pro ženy, gravid, po porodu
Pranava Jóga Centrum NOVÉ
Bikram Yoga Ostrava - ehm ;) NOVÉ
Pardubice
Láďa Lebeda
Plzeň
Škola jógy pro každý den - iyengar, hatha
Prostějov
Jógaklub Prostějov - iyengar, hatha
Severní Čechy
Jóga Hlavice (u LBC) - iyengar, retreaty, pronájem pro vlastní akce
Jóga Namaste Chomutov - ashtanga vinyasa, vinyasa flow
Petr Něměček - iyengar
Jižní Čechy
MUDr. Michaela Klos - vivékananda
Frýdek - Místek
Karakal - hatha
Celorepublikově
Jóga v denním životě - hatha, bhakti, džnána
Jiří Vacek a přátelé - džnána, meditace, retreaty
Sahadža jóga (Nirmalá Déví) - kundalini
Světoběžníci NOVÉ
Matej Jurenka
Související kluby: [ AYP ‒ pokročilé jógové techniky ‒ aplikovaná duchovní věda ] :: [ MEDITACE ] :: [ poweryoga ] :: [ Zenové příběhy ] :: Koány a zenové příběhy
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
TEABOY --- 23:30:25 25.3.2012
AIM_FREEMAN: Hmm, tak to tu dlouho nebylo. Spravedliví diskutující na základě příspěvků z anonymních diskuzí chrání internetové obecenstvo před zkaženou zvrhlou sektou (a jejím pornem). Ještě štěstí, že jsem se seznámil s učením pana Tomáše dřív, než mě před ním stačily ochránit stránky Večerního nebe, kde byl označen za nebezpečného sektáře, včetně jeho ženy Míly. Ještě štěstí, že jsem se mohl začít učit józe ve škole MISA dřív, než i do českých diskuzí doputovali spravedliví ochránci a cenzoři.

Jsem v „sektě“ přes 10 let, přidám své postřehy: Každý strom se pozná podle svého ovoce. Pro aspiranta je důležitější starat se o to, zda je skutečným (a nikoliv falešným) žákem, než se starat o to, zda je jeho učitel skutečný či falešný. Opravdový žák se naučí i od falešného mistra.

Ad dokument: kdysi jsem to viděl, považoval jsem dobrou reklamu, protože jsem si říkal, že kdo trochu jógu zná, dokáže číst mezi řádky a pozná, odkud vítr vane (viz např. výpověď slečen o tom, jak je na kurzu nutili do zvracení a další). Spletl jsem se. Teď vidím, že tyhle věci a pomluvy páchají reálné zlo, včetně tohoto dokumentu (který zosnoval člověk, se kterým se právě MISA soudila o ten statek). Mimochodem: „ve videu 6:45, na domu napis "bhoga ashram" :)) pro poucene jasna informace, ze se jim maji radeji vyhnout“ … autor asi naráží na jeden z významů tohoto slova, to má být ten důkaz zkaženosti? „Jasná informace“?

Chápu, že málokdo má čas na to, pokusit se jít víc do hloubky, ale přesto, proč až taková povrchnost a odsuzování? Když mě věc nezajímá a nic o ní nevím, co mě nutí škodit a pomlouvat? Mesiášský komplex? Nebo si skutečně myslíte, že média říkají jen pravdu a celou pravdu? Zajímal vás třeba názor protistrany na taková obvinění? Znáte někoho, kdo v té škole cvičí? Četli jste alespoň jednu z Griegových knih nebo slyšeli nějakou jeho přednášku? Znáte jeho žáky, víte, jak vypadají, co dělají, čemu se věnují, čeho dosáhli, jak je praxe změnila? Pokud byste si přáli znát i názor protistrany, za školu MISA mrkněte třeba na dokument Looking for Truth – s anglickými titulky ke stažení zde: http://www.jogin.cz/Kauza-MISA/ .
MALLAJKA --- 10:35:30 24.3.2012
Ahoj, tip na antigravity v Praze prosím?
CONTINUITY --- 17:22:46 17.3.2012
TADEAS: jinak, cítím docela přesně, co za praxe si vybrat :) a dělám je, tím příspěvkem jsem hledala inspiraci, že někdo třeba napíše něco zajímavého o vlastních zkušenostech :)
CONTINUITY --- 17:21:34 17.3.2012
TADEAS: Vždyť jasně, přesně tak jsem to myslela, že konkrétní praxe jsou dobrý a optimální někdy a pro někoho :)
TADEAS --- 20:21:31 12.3.2012
CONTINUITY: cau conti :-) tak doufam ze najdes rovnovahu, ktera ti vyhovuje, o to v te joze jde.

tomu transcendentnimu aspektu se ale pokud to ma byt jogova praxe nevyhnes, protoze jde o rovnovahu, kdy je nepodmineno zity v plnosti. a plnost neni vyprazdnenost, ani vyhnuti se zivotu. mozna to tak cast muzu mohla brat a uchylovat se k mnisstvi a askezi, ale je to jedna z mnoha cest.

asi se tezko rika, co za praxe si mas vybrat, protoze jich je tolik. pokud budou jogovy, tak v sobe budou mit neco transcendentniho co rozviji vnitrni ticho. a pokud se to skutecne deje, tak bys mela vnitrne cejtit, ze je to priznivej proces. jde proste o rovnovahu - pokud se praxe rozvijejici vnitrni ticho prezenou, muzou byt kontraproduktivni. vseho s mirou :-)

zdrzel bych se ale toho o nejakejch praxich rikat, ze jsou spatny nebo dobry - pro nekoho jsou nekdy dobry v nejaky mire. prijde mi dobry nechat se inspirovat, ale zbytecne neodsuzovat. a taky konzultovat to co praktikujes s tim kdo te to uci, casto muze jit o upraveni miry a o to, s jakym vnitrnim pristupem se do toho jde.

jako zena bych rozvijel hlavne lasku a davani. a jako muz taky :-)
mej se fajn :-)
CONTINUITY --- 16:56:19 10.3.2012
AIM_FREEMAN: tak zrovna to o mase nebylo to,co me na tom clanku nejvic oslovilo;),ale je to tak,i v mych docela obycejnych ucebnicich ajurvedy od dr.Frawleyho je uvedeno,jak se ruzne druhy masa a vyvary z nej daji pouzit pri lecbe urcitych stavu a druhu nerovnovahy. Samozrejme ale jen masa zdravych zvirat se kterymi se slusne zachazelo,prumyslove neni k nicemu

YMLADRIS: mohendzodaro znam,trochu cvicim,ale prijde mi to dost do extremu osekany a komercni, ty myslenky predtim jsou asi presne cim je to potreba doplnit:)

DARJEEL: prima:)
AIM_FREEMAN --- 20:42:12 8.3.2012
CONTINUITY: We could write tomes on this topic but will have to summarize by saying that the original texts of ayurveda and non-dual hatha yoga have countless recipes for meat-based remedies. The popular notions of yoga and ayurveda that abound today are not only creating the negative symptoms listed non-exhaustively above; they are also NOT producing the awesome, beneficial fruits promised by these texts of the non-dual traditions. Instead, the textual promises of extraordinary siddhi (great accomplishments) are relegated to the realm of analogy and given psychological equivalents.

tohle by mě dost zajímalo, nemáš k tomu něco, vím že jsi se ajurvédou nějak zabývala...nebo někdo.
o taoistech to vím, že používali různá masa a různé orgány jako léky, ale co se týče jógy a ájurvédy tak to mám zafixované jak pán píše..
YMLADRIS --- 20:37:26 8.3.2012
CONTINUITY: no nevim zda to jeste zahrnes do jogy, ale muzes si poslechnout treba rozhovor s touhle Michaelou Boehm. jsou tam myslenky. :)

Identifying Your Feminine Essence - Don’t try to fit into the mold of what the feminine is supposed to be. Instead, find what feels right for you, and then trust that that your feminine essence is rocking.
Practicing Pleasure - Feel as much, and as deep, and as wide all around (and within) you for those things that are physically, emotionally, spiritually, sexually, and sensually pleasurable for you.
Surrender – To relieve the tightness in our bodies and fully feel the pleasure of our feminine essence, sometimes we need to surrender. The willingness to surrender is directly related to how much trust we have.

Interview with Michaela Boehm - en*theos Radio
http://www.entheosradio.com/shows/Rock-Your-Goddess-Life/7/Interview-with-Michaela-Boehm

jinak jestli bys radsi nejake cviceni, pozice, tak jak pise Darjeel, zenska tantra - mohedzodaro, nejake clanky jsou treba tady: http://www.tantrajoga.estranky.czDARJEEL --- 19:41:06 8.3.2012
DARJEEL: tohle je na co jsem narazil nedávno, zkusím jinak promyslet a zahrabat v archivu, jestli něco nenajdu... jinak teda tantra by mohla dost zohledňovat ženskou stránku vesmíru a samozřejmě jí lze praktikovat i samostaně-individuálně.