Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
NÁDRAŽNÍ GASTRONOMIE - restaurace, pajzly, hospody, bistra, okénka, stánky
LALINA
NÁDRAŽNÍ restaurace, hospody, pajzly, kavárny, bistra, okénka, stánky atd.
"Nádražní restaurace jsou stejně staré jako dráhy. V současné době samozřejmě ta tradice pokračuje, i když jejich úroveň je velmi rozdílná.
Nejvyšší úroveň si držely v dobách svého vzniku, to znamená většinou v 19. století. Dobrou úroveň měly i během první republiky.
Určitý úpadek můžeme sledovat až po 2. světové válce - ani ne snad v 50. nebo 60. letech, ale až od 70. let.
V 80. létech žily nádražní restaurace z podstaty a po roce 1989 můžeme sledovat další úpadek.
Souvisí to s celospolečenským postavením nádražních restaurací a vůbec železnice jako takové a přistupují k tomu další vlivy jako je úbytek cestujících a také nové hygienické normy, které velmi omezují vaření v nádražních restauracích.
Bohužel zlaté časy nádražek už pominuly. Můžeme ale hledat stopy jejich slávy a pádů, můžeme vstoupit do světa, kde platí jiné fyzikální zákony a něco z toho přinést sem a podělit se s ostatními :-)"
Specielně si budeme všímat vývoje tohoto fenoménu na území České republiky a porovnávat ji s minulostí, s plány do budoucnosti a také se zahraničím. Nevyhneme se asi prolínání hlavního tématu - nádražní gastronomie - s tématy nádražní architektury, kultury a tak dále, takže to sem patří taky, ale hlavní téma je jasné.

Zvláště oceníme:
*VLASTNÍ ZKUŠENOSTI- doporučení, varování, tipy, zážitky, vzpomínky ...
REPORTY Z NÁDRAŽEK- uveďte je vždy slovem "report" aby si lidi mohli tyto reportáže vyfiltrovat.
Používejte prosím bodování 0-10 od nejhoršího po nejlepší formou např. 7/10.


*VLASTNÍ FOTKY - Foťte hodně, protože nádraží a nádražky jsou takovou rezervací starých dob, místem, kde se asi nejvíce zastavil čas a mají ještě svého genia loci a asi těchto míst začne brzy ubývat....Fotku upravte na snesitelnou velikost, někomu to jde tak, že za .jpg napíše "height=400" nebo jiné číslo-dá se to doladit.

*KONKRÉTNOST - při uvádění lokalit nebo příkladů pro vaše tvrzení

*** VAGUS.CZ - stránky nejaktivnějšího zdejšího přispěvatele ID NPYRIN, kde si můžete KOUPIT JEHO KNIHU recenzí nádražek
***Seznam nádražek
***Seriály o nádražkách v časopisu Železničář

SPŘÍZNĚNÉ KLUBY:
[ Blues starejch kolejí ]
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
NPYRIN --- 14:25:52 19.3.2020
Símvás já nevím, jestli se tady smí dělat reklama, ale vydáváme s vágusem novou nádražkovou epopej. Tentokrát o cestování vlakem po Indii a jeho všeobecném významu pro tamní společnost. Kdyby to někdo chtěl, tak do konce března máme předobjednávky za zvýhodněnou cenu 216,- Kč (plus případné poštovné). Více tu:

Smaženky a machři – současná Indie pohledem z okna nádražky
https://smazenkyamachri.wordpress.com/
??? --- 17:52:17 7.2.2020
Tradiční čtyřka žije nejen ze štamgastů | E15.cz
https://www.e15.cz/...e-1357956?fbclid=IwAR27Z3PTO85zRkAV6r8mfvzcq0-lvsRKpt-bvaTpZM2mHTwrFc0nb-_rAk8

Radotínská nádražka :-)
NPYRIN --- 7:44:05 14.11.2019
Nějak na vágusu nestíháme psát a publikovat, ale něco by se přece jen našlo.

Margecany: Zápisky z mexického tažení | VÁGUS.CZ
http://www.vagus.cz/?p=10708
SCHUTTERSTEIN --- 21:46:18 19.9.2019
NPYRIN: Ano, přesně tak.
NPYRIN --- 9:49:54 19.9.2019
Asi po půl roce jsme na vágusu konečně zase vytáhli nějakou tuzemskou nádražku. Další snad přibude dřív než zase za půl roku.

Otrokovice: Show must go on | VÁGUS.CZ
http://www.vagus.cz/?p=10627
NPYRIN --- 9:49:11 19.9.2019
SCHUTTERSTEIN: A ta nová turnovská nádražka je jakože na místě jedné z těch původních? ♥
SCHUTTERSTEIN --- 12:18:14 2.9.2019
V plastu. Výborná zelňačka do plastu. Támhle máte dózy s priborama v plastu. Na dotaz jestli to nemůžu olíznout a vytřídit se na mě tvářili jak kdybych přijel v plachetnici s Grétou.
Jinak výborná, zjistil jsem, že maj dva stoly u perónu, tak tu jsem. A hajzly nevím, skočil jsem si za roh. Pěknej první školní den všem :)
SCHUTTERSTEIN --- 11:51:11 2.9.2019
Nemůžu začít jiným slovem než "konečně". Takže konečně mi vyšel čas se stavit na turnovskou nádražku. I když nikam necestuju, jenom jsem mohl utýct dřív z práce.
Čepujou tu Rohozec, ale to milovníka Svijan nerozhodí. Stejnej majitel, stejná kvalita. Tak tam jedno pošlu než se rozkoukám. Paní po mě hned chce pětadvacet a za bůra navíc neřekne ani popel.
Krom jedinýho plně obsazenýho stolu hlučnejma hvězdama, je to tu na stojáka. A to hodně. Takovejch padesát pásků by se tu vešlo jako nic. Ale jsme stojmo jenom dva.
Pivo dobrý, takže za tři. Během toho psaní mi pěna zmizela do nenávratna.
Krásně tu jdou přes otevřený dveře slyšet motory připravenejch vlaků, krásná symfonie, lepší než nějakej nesmysl z televize.
Zrovna se přidala paní ve středních letech co naproti mne do sebe začala tlačit řízek se salátem umělohmotným příborem. Ty vole. Jídlo si musím dát taky. K dalšímu škopku ale, když vidím, jak to do ní padá. Ta nežrala tak tejden.
Prostředí je tady krásný, za zádama mám i VIP hajzly pro hosty restaurace. Třeba na ně přijde řada.
Pokračování přijde až si nabiju telefon a pokecáme s moc milým bezdomovcem, co se připostavil ke mě. Jdu vstřebávat atmosféru a cizí životy.
A pro druhý.
SCHUTTERSTEIN --- 11:37:45 26.8.2019
Když jsem před víkendem běžel na vlak, koutkem očka jsem viděl život v nový nádražce v Turnově. Pokusím se dnes odlepit ze Všetat poreferovat :)
??? --- 14:22:43 9.8.2019
FABIAN: Jo, ten stánek na třetím mi tam docela chybí... :O/