Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Mýty, Legendy a Pověsti
FOSSY
O legendách, pověstech a mýtech minulosti, ze všech koutů světa. Od Hercula po Sun Wu Kunga. Od Draků po Čachtickou paní.
Nikoliv UL!

- Legendy o stvoření světa
- Mýtičtí tvorové
- Bájní hrdinové

Slyšeli jste střípek nějaké legendy, a chcete ji znát celou?
Znáte nějaký pěkný mýtus, který Vás oslovil, a chcete se o něj podělit?
Zajímá Vás, kdo byl Belerofontes, Tyr, nebo Hannibal?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
ALDARION --- 15:11:01 23.3.2015
Sakra práce, to se mi nemělo stát, to je tak strašně velká hromada zajímavejch knížek a já si zrovna nemůžu dovolit moc prokrastinovat! ;D
ALDARION --- 15:08:39 23.3.2015
LILY: A když zadáš "mezopotámie" do Centrálního katalogu UK, vyjede ti to 448 záznamů k projití. Hned na první stránce je knížka "Goddesses in context : on divine powers, roles, relationships and gender in Mesopotamian textual and visual sources" od Julie Asher-Greve, pod signaturou F-K2.2-Ashe-1 k zapůjčení v knihovně ústavu filosofie a religionistiky FF UK. Z toho by mohlo něco kápnout. Další stránky a jiná klíčová slova už si projdi sama... ;)
LILY --- 13:15:20 23.3.2015
ALDARION: tak já zkusím aj tu angličtinu. Díky! :)
ALDARION --- 12:07:42 23.3.2015
LILY: Kdybys četla anglicky, bylo by možné se zahrabat třeba zde: http://etcsl.orinst.ox.ac.uk/ ;)
Ale obávám se, že Ereškigal nebude zrovna nejčastěji zmiňovaným božstvem. ;) A že jediná cesta je nějak uvažovat nad těmi mýty a možná i hymny a zaklínadly, které máme k dispozici. (Osobně jsem asi trošku nepřítelem domýšlení se, radši poctivě nechávám bílá místa bílými místy.) Navíc by to asi chtělo vzít v úvahu stáří textů a historickou změnu - záhadní staří Sumeřané se asi ve svém přístupu ke světu lišili od akadsky hovořících semitů, Sargonova Akadská říše byla jiná než Babylonie či Asýrie, ani třeba staroasyrské období nebylo stejné jako novoasyrské, i když všichni žili v Mezopotámii a zapisovali své náboženské texty v sumerštině a klínopisem... Takže nejspíš skončíš s tím, že máš několik skupin textů, z nichž vyplývá trošku něco jiného a nechce se ti je spojit, protože je od sebe dělí třeba tři tisíce let. Tohle se nedá vyhrát. Ale je to legrace. ;D
LILY --- 9:19:46 23.3.2015
Jinak abych byla přesná, potřebovala bych "uchopit" spíš její charakterové rysy, než vědět, kdy, kde, s kým a co se stalo. Ale třeba něco najdu v tom, co zmiňuješ.
LILY --- 9:16:55 23.3.2015
ALDARION: dobrá díky!
ALDARION --- 4:56:04 23.3.2015
LILY: Sestup Inanny do podsvětí a mýtus o Nergalovi jsou asi nejobsáhlejší zdroje informací o Ereškigal...
Do jaké míry ti k něčemu bude Hruškův Kultovní život starého Sumeru můžeš odhadnout z recenze; v roce 1977 vyšla kniha se slibným názvem "Mýty staré Mezopotámie", pak existuje překlad knížky "Bohové, démoni a symboly starověké Mezopotámie" od Greena a Blacka (Volvox Globator 1999). Ty už jsi prošla, nebo ne?
Jinak bude asi nutné smířit se s tím, že a) zdroje našich informací mohou být poněkud kusé a b) tohle je už vlastně poměrně dost specifický dotaz / problém a pro pojednání vážnější, než je jen zopakování těch nejznámnějších pasáží známých mýtů, bude asi třeba jít po odborných článcích, které nejspíš nebudou v češtině, a kdoví, zda v angličtině nebo spíš v němčině...
LILY --- 19:55:11 22.3.2015
Sháním nějaké info o Ereškigal, ideálně v češtině. Zatím se mi podařilo najít jen nějaké kratší pasáže týkající se spíš "návštěvy" podsvětí její sestry Inanny.
V mytologii, bozích, bohyních a jejich hledání se moc neorientuju, tak budu ráda za nějaké tipy či odkazy. Díky moc!
GUYVER --- 21:31:12 11.3.2015
ALEA: Zmínka je o nich i ve Vernově Cestě kolem světa za 80 dnů, kde se vyskytuje artistický soubor NOSATCI (pod přímou patronací boha Tingu)
[https://www.fourmilab.ch/etexts/www/tdm80j/figures/fig34.gif]
[https://www.fourmilab.ch/etexts/www/tdm80j/figures/fig35.gif]