Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Mýty, Legendy a Pověsti
FOSSY
O legendách, pověstech a mýtech minulosti, ze všech koutů světa. Od Hercula po Sun Wu Kunga. Od Draků po Čachtickou paní.
Nikoliv UL!

- Legendy o stvoření světa
- Mýtičtí tvorové
- Bájní hrdinové

Slyšeli jste střípek nějaké legendy, a chcete ji znát celou?
Znáte nějaký pěkný mýtus, který Vás oslovil, a chcete se o něj podělit?
Zajímá Vás, kdo byl Belerofontes, Tyr, nebo Hannibal?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
FOSSY --- 15:14:46 28.3.2012
ALDARION: Rozhodně zajímavý článek.
FOSSY --- 15:05:33 28.3.2012
ALDARION: Chápu, že mohlo dojít k nějaké zaměnitelnosti obou psovitých potvor (článěk jsem ještě nečetl), ale sám za sebe jsem se s tím ještě nesetkal (tedy s názorem, že Garm, pes z Hellu = Fenris, vlk). Těším se, až budu mít chvilku to projít :)
ALDARION --- 14:40:37 28.3.2012
FOSSY: Výborně, teď sem konečně můžu dát ten článek, aniž bych spoiloval výsledek. ;) Tedy v otázce nejlepšího ze psů: http://www.blog.voluspa.org/?p=479 - se autor zamýšlí, nakolik jsou Fenrir a Garm(r) dvě bestie a nakolik se může jednat o alternující pojmenování pro jednu. Nejsem schopen se k tomu vyjádřit - je to dost mimo mé pole zájmu a k chápání úvah této úrovně to IMHO už chce dost staroseverské jazykovědy - ale celý ten blok mi přijde jako zajímavý materiál k zamyšlení...
FOSSY --- 13:15:21 28.3.2012
A jedna otázka česká, místopisná:

Jedno české město má ve znaku vlka proklátého střelou (vlk a střela žluté (zlaté) na modrém poli). Které, a jak podle legendy ke znaku přišlo?
FOSSY --- 13:13:22 28.3.2012
FOSSY: Dobrý, tedy podle Edy:
1. Chlapíkem ja Tyr (Týr)
2. V první řadě měl na starosti válku, k tomu navíc soudy, řád, pořádek a spravedlnost
3. O ruku přišel při poutání vlka Fenrira kouzelnou páskou, kdy vlk si vyžádal jako zástavu čestné hry ruku boha do tlamy, Tyr jediný našel dost odvahy a o ruku přišel (méně často při krmení spoutaného Fenrira, kterého měl krmit Thor - jenže ten na to zapomínal a Tyr na sebe bral jeho povinnosti, což se mu vymstilo)
4. V průběhu Ragnaroku se měl Tyr střetnout se psem Garmem z Hellu. Zabili se navzájem.
??? --- 22:28:13 27.3.2012
nezapomeňte si na cestu tam pořídit zásobu skleněných korálků, zrcátek a dalších cetek na výměnu za jídlo a ubytování ;) a bacha na kanibaly :)
SUNY --- 10:06:15 23.3.2012
FOSSY: tak pokud tím někdo žije, asi by mu nevadila vzdálenost ani celé republiky :)) Mě odrazuje dálka a hlavně fakt, že není nikdo, kdo by tam se mnou jel :)
FOSSY --- 10:04:10 23.3.2012
SUNY: Tak zní to rozhodně pěkně, ale tak na celodenní výlet, a pokud možno naplnit auto, aby byly náklady na pohonné hmoty snesitelné :) Ne přes půl, spíš přes třičtvrtě republiky :)
SUNY --- 9:59:30 23.3.2012
"V kroměřížské Galerii v podloubí nyní probíhá výstava fosilí, které se staly základem mnoha legend, mýtů a pověr o bájných stvořeních, jaké známe z pohádek a lidové slovesnosti. Fosílie, jejichž vznik si naši předci neuměli vysvětlit, tu jsou představeny jako hříčky přírody, rituální předměty a medikamenty, svědci biblické potopy, ostatky obrů, draků či jednorožců."
Kudy z nudy - Odhalte podstatu legend o bájných stvořeních
http://www.kudyznudy.cz/Aktuality/Odhalte-podstatu-legend-o-bajnych-stvorenich.aspx

Já to mám přes půl republiky, ale docela by mě to zajímalo. Nechystáte se někdo?
FOSSY --- 19:02:44 22.3.2012
ALDARION: Tak většinově :) Nejrozšířenější verze (tedy asi podle Edy) by se dala brát za bernou minci :)