Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Existuje svobodná vůle? Existuje předurčenost? Existuje vůbec něco z toho?
_BENNY
diskuze na tema zda je clovek autonomne myslici bytost nebo je jen ve vleku dlouheho retezce pricin a nasledku a co z toho vseho plyne.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
ZEWASOFTIES --- 14:52:38 30.3.2017
Sry,pokud bylo:
Pokud si ale člověk, nepamatuje cokoliv,co znal dřív, tak bude vůle svobodná. Pokud so ale pamatuje, je na něm, jakou cestu zvolí.
ERREG --- 12:38:12 10.5.2016
FIDO_LETI_DOMU: S odstupem času bych řekl (v rekaci na svůj komentář), že je hlavní se ze všeho nepo*rat :)
Svobodná vůle je pro mě už něco jako Schroedingerova kočka... :D neexistuje svobodná volba, nevybereš něco co neznáš... ale co když už to znáš : ))) a co pak teprve nějaký kolektivní nevědomí :) a co pak teprve duality a spousta dalších aspektů :D a další hromádka polopodloženejch věcí, který jednomu vyhovujou a druhý má osypky :) nehledě na to že za rok dva můžou být názory úplně jiný, protože se člověk vyvíjí :)
Asi je hlavní se naučit žít klidně a šťastně.
DEVANANDA --- 0:28:16 1.4.2016
FIDO_LETI_DOMU: S BYDYKEM se neustále potkávám v diskuzi a praktycky vždy smekám a vidím to zcela stejně. My duchovní jak říkáš totiž už nějak nerozlišujem protože žádné utrpení a ztrátu na vyšší úrovni už nějak v naší realitě není a je tam prakticky jen neustálý úlet -) jak říkáš. To jen křesťané pořád řeší jen utrpení a potřebu spásy a už jsem o tom prezentoval někde jinde na nyxu jeden hezký vtip o pekle. Křeťanství a ať se na mne pro to nikdo nezlobí je jen mateřská a nanejvýš základní škola mystiky a spirituality, protože oni se zasekli právě na utrpení ale není to o utrpení je to jen o jejich egu, Víš ty proč musel bnýt Kristus ukřižéván ? Tedy kdo to byl Kristus a jeho Hospopdin. Kristus byl nic společenská nula byl vlastně bezdomovec, povaleč a žebrák, a jeho Hospodin jaký má smysl a účel, žádný. Jenže ego s tím má problém, ono chce být za každou cenu důležité a významné a tak jen pro to aby ego křesťanů mohlo zvýšit svou důležitost opřením se o Boha musel mít Kristus královský původ, musel konat zázraky, musel být dopředu prorokován a musel mít i neposkvrněné početí. No ale to vše bylo ještě málo a tak to ego muselo mít sychrovaný kristovou smrtí za spásu tohoto ega :-)¨. Tedy co je to svobodná vůle to je stav kdy nic nás nějak neomezuje v tom co chceme mi a nic nám tomu nebrání a to je realita mastika on neřeší svobodu a je to pro něho irelevantní, protože on neví co je to nesvoboda.
BYDK --- 21:42:20 23.3.2016
Svobodna vule je, kdyz si muzes vybrat. Pokud sis vybral jiz predtim, tak je vse predurcene. A jaky to tedy ma smysl? Vedma rika, ze by jsi mel premyslet o tom, proc jsi to udelal. Proc jsi se takto rozhodnul.

Tak je to i s nasim zivotem. Pokud jsme si ho vybrali, zvolili, meli bychom premyslet, proc jsme to vlastne udelali. Jaky byl nas zamer. Co jsme si prisli prozit. To je prvnim krokem k seberealizaci. Nekdy se to dozvime, az uzraje cas. Tedy vse okolo nas, vcetne nas. Clovek si musi ledacos prozit. A tak bychom meli byt vsimavy a ne se trapit tim, ze nevim kdo jsem. Jaky je muj cil. Byt vsimavy.
FIDO_LETI_DOMU --- 20:44:07 22.3.2016
Nechci působit jako nemístný optimista, jen se tímhle nějakou dobu už zabývám, lidi kolem mě o tom často přemýšlejí a tak nějak jsem chtěl říct, co si o tom teda myslím.
FIDO_LETI_DOMU --- 20:37:12 22.3.2016
ERREG: hele to není namířený teď na tebe, ale někdo ať už těm duchovním vysvětlí, že konec příjemna neznamená vždycky utrpení. Jako někdy je to taky prostě: "Užil jsem si, paráda." Netvrdim, že je to návod, jak někoho jít hned provokovat, když přišel o něco cenného, mind you ;) Ale prostě... haló? Nechápu...

A mimochodem na důkazu existence svobodné vůle ve vztahu k našemu časoprostoru podle mě příliš nezáleží - konkrétní akt svobodné vůle dokáže velmi pocítitelně potvrdit co to svoboda je sám od sebe.
DEVANANDA --- 17:14:56 16.3.2016
Tedy ještě ztotožňuji se s názory SUNNYRAIN a ERREGA. A také se ztotožňuji plně s s Eckhartem Tollem.
K SUNNYRAIN bych dodal, že počítač, programátor a generátor náhodných čísel jsou jednotou, tedy jedním a totéž a že existují mimo čas a prostor protože toto vytvářejí fluktuací, tedy vychílením z rovnováy se vatváří čas a prostor. Neustálé zanikání a vznikání časoprostoru je vlastností jednoty všeho a probíhá souběžně s jejím bytím mimo čas a prostor, protože finta je v tom že událost nejdou po sobě tedy lineárně, ale jsou uloženy paralelně, tedy vedle sebe v jednotě singularity. Tato jednota tedy nemá ani počátek a konec a je smyslem sebe pro sama a jiný smysl to nemá. Iluze ega tedy svobodně nesvobodná pak má nějaký určitý smysl a poslání pro to aby ho mystickou smrtí, tedy zánikem individuality ega ze sebe svlékla a protože poznává že je jen fluktuací, tedy vychýlením z jednoty všeho a že vše vytváří svým pohybem v nepohyblivém se tedy zastavuje a zaniká v jednotě všeho mimo čas a prostor.
DEVANANDA --- 16:52:32 16.3.2016
Njn :-) tohle mne zaujalo a tak bych Vás chtěl pozvat na přednášku Mystika versus anarchismus na anarchistické klinice v Praze Jeseniova 60 v pátek 18.3.2016
Na tohle téma se opravdu hlasovat nedá, protože platí vše z toho současně a o tom na přednášce bude hovořeno.
Z hlediska mystiky je vyšší a nižší já jen zdánlivě rozdělené a lidé se většinou ztotožňují se svou myslí a nižším já - potažmo egem :-). Vyšší já a nižší já tvoří jednotu všeho. Čes a prostor existuje jen uvnitř vědomí jednoty všeho mimo dualitu, protože žádné vně není a být logicky ani nemůže. Zpočátku je vnímán čas a prostor a vznikem individálního časoprostoru zrozením v v realitě tak jak ji známe se vytváří ego jako entropické jsoucno bojující samo se sebou a bojící se reality kolem sebe. Nižší vědomí - ego si myslí že je vykonavatelem a má svobodnou vůli a svůj boj se sebou samou promítá do iluze okolní reality svou neschopností ji přijmout. Časem pak ego poznává existenci jednoty propojení všeho a zjišťuje, že čas je jen pouhou iluzí. s tímto zjištěním pak poznává, že mysl je jen nástroj a vykonavatel a nikoliv ten kdo skutečně vykonává a tak se zůstatek ega, vytvořeného individuelní myslí staví do pozice nezúčastněného pozorovatele a spěje ke svému zániku, mystické smrti kdy se nižší a vyšší já tedy ykonavatel a vykonávající spojuje v jednotu. Tedy pokud bych řekl, že mysl a ego je jen vykonavatelem tak to platí stejně jako ych řekl že je vykonávajícím.
FRONEMA --- 10:47:17 14.2.2016
Velke shrnuti http://www.informationphilosopher.com/freedom/taxonomy.html
Pokud by vas nekoho lakalo, planuje se na stredu 17. http://lesswrong.com/ meetup a je ohlasene tema prave svobodna vule. 19:00 praha, dharmasala.
SUNNYRAIN --- 13:03:41 12.2.2016
BYDK: Co znamená "utlačování"? V anketě jsem ten pojem nenašel.