Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Recyklace
ZRADA
[https://s6.postimg.cc/vd5x0ov7l/recyklace.jpg]


Vadí vám všudypřítomné odpadky a nechcete k nim přidávat svoje? Máte něco, co už se vám nehodí, ale je vám líto to prostě vyhodit? Chcete zdánlivě nepotřebné věci co nejlépe využít? Rady, tipy, nápady.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
SCHIFFI --- 15:59:42 21.9.2018
odpověď přišla záhy:
Dobrý den,

ačkoliv nemám pověření reagovat, dovoluji si nenechat vás v domnění, že jste se ocitla ve finální oblasti trávicího traktu.

Berte prosím mé vyjádření jako osobní, nikoliv jako firemní.

1) V současnosti v ČR neexistuje systém, který by třídil biodegradabilní obaly, takže jakýkoliv plast skončí prostě na stejné hromadě, s ostatními plasty. To neovlivníme. Navíc, pouhým okem biodegradabilní obal nepoznáte, na třídičce pracují obyčejní lidé a pokud nejsou k dispozici popelnice pro takové obaly, není možné tyto speciální obaly identifikovat a následně zkompostovat.

2) Biodegradabilní plasty vyžadují přinejmenším, kompostování. Ano existují i další komplikované způsoby, jak takový obal rozložit. Ovšem jedno je jisté, v přírodě se takový obal nerozloží bez specifických podmínek. Kompostárny, dle mých informací, o biodegradabilní obaly zase tak příliš nestojí z několika důvodů. Jednak díky nespolehlivostí třídění obalů, protože spolu s biodegradabilními obaly jim v kompostu skončí i obyčejné plasty, jež jim zamoří půdu a také protože kompostování plastů trvá poměrně dlouho. Navíc, spolehlivost rozložitelnosti obalů garantovaná výrobci také není 100%. Prováděli se testy a byly veřejné. Některé obaly se rozložily po měsících, jiné nikoliv, vyžadovaly by daleko více času a kapacita plochy té trochy kompostáren co existuje asi není nekonečná.

3) V poslední době se tímto zabýváme a nevíme si rady. Proč pokrytecky balit všechny výrobky, nejen tedy burgery, do biodegradabilních obalů, když se vyrábějí většinou z potravin? Ano, vyrábějí se z kukuřičného a bramborového škrobu. Možná to vidím černě, ale mám dojem, že výraz potravinová krize je stále aktuální. Představa, že by celý obalový průmysl, zabývající se plastovými obaly, přešel na výrobu obalů z potravin, mě spíše děsí. Vypěstovat potraviny je stále komplikovanější.

Nemyslím si, že je jednoduché pokládat si výše uvedené otázky – hledat na ně odpovědi a dokonce řešení v oblasti, kterou ještě můžeme nějak ovlivnit. Navíc přechod na biodegradabilní obaly, znamená finanční investice, poměrně dost energie a investovat by se mělo do smysluplných projektů. Výše uvedené informace se nakonec rozšíří mezi konečnými konzumenty a poté budeme na jejich tlak investovat do zpětného přechodu na obyčejné plastové obaly? Hodnotím to z celofiremního hlediska, nikoliv jen z hlediska burgerů, ale velkých investic do balících strojů, na kterých balíme všechny komodity. Spálit obyčejný plast ve spalovně, nebo z něho vyrobit jiný plastový produkt pro další použití, totiž může být možná ekologičtější, než pěstovat giga hektarů kukuřice a brambor, ze kterých po vynaložení velké energie nakonec bude sáček, nebo krabička, kterou někdo vyhodí do obyčejného plastu, který skončí ve spalovně, kde údajně zamoří více vzduchu než obyčejný plast.

To jsou všechno otázky, na které bychom si měli čestně odpovědět a nebude to lusknutím prstu, stejně jako realizace řešení. Otázkou je i cena, desing a dostupnost. Ale máte pravdu v jednom, nějak bychom měli začít.

S pozdravem

SCHIFFI --- 15:59:14 21.9.2018
SCHIFFI: pokračování... první mail poslán 8.8, druhý- viz níže 15.9. ....

Dobrý den,

je to více jak měsíc, kdy paní Vacířová přeposlala můj návrh na "patřičná místa"... Zatím jsem nedostala žádnou odpověď, mám to tedy vnímat tak, že jste mě poslali do řiti?!

S pozdravem
ZRADA --- 15:26:57 27.8.2018
Mám tady jeden nepěkný, ošklivý případ a věc. Stará rozstříhaná karimatka, která sloužila jako podložky na sezení, ale jsou fakt hnusné. Není to ani takový klasický materiál na karimatky, ale něco mezi tím a molitanem. Kam s ním?
SCHIFFI --- 17:11:58 15.8.2018
???: otázka možná byla: z čeho.. ??... první odkaz, kt. na mě vyběhl v googlu... http://www.shop-obaly.cz/bio-kompostovatelne-obaly-c-269.html
??? --- 15:37:18 11.8.2018
SCHIFFI: ze zvedavosti z coze by byl vhodny kompostovatelny obal?
SCHIFFI --- 13:45:03 11.8.2018
jí zase psala do Country lifu... poslali to prý na patřičná místa a ještě za to dali ysmátýho smajlíka :D tak jsem zvedavá...

Dobrý den,

nevím, kam svůj návrh směřovat, tak raději píši na vícero adres z Vašeho webu, předem se omlouvám za případný spam.

Pečivo, které prodáváte ve slevě, je vždy obaleno potravinářskou plastovou folií. Přijde mi to HODNĚ neekologické a u obchodu propagující zdravý životní styl až trochu zarážející... Rozumím, že je třeba nějak odlišit pečivo ve slevě, a proto navrhuji např. papírové sáčky nebo párátko zapíchnuté do pečiva.

A ještě mám dotaz k Vašich burgerům - tofu, pohankové, slunečnicové atd. Plánujete je balit do kompostovatelných obalů? Od kdy prosím?

odpoved- Dobrý den,

paní xxxx :-)

Děkujeme Vám za velmi zajímavý návrh a přeposílám na patřičná místa…:-)
MVEK --- 21:55:13 30.7.2018
Hm, tak u Walmarku jsem asi skončil s nákupem... Na mé překvapení ve změně nabídky mi odpověděli:
aktuálně opravdu přecházíme na formu balení v blistrech jelikož v této formě není potřeba použit tolika plastů a tablety jsou lépe chráněny. Tyto kombinované blistry hliník a plast se vhazují do směsného odpadu případně je můžete odnést do lékárny.

Jistě, méně plastu to je, ale nevytřídí se ani plast, ani hliník (možná troška hliníku ve spalovně se seškrábne jednou za čas ze dna, i když tento tenkostěnný možná vyletí komínem).

(PS: Ptal jsem se na doplněk stravy jako je třeba hlíva ústřičná.)
TAMARIX --- 11:47:39 25.6.2018
MVEK: Zkus to dát na nyx za odnos, třeba někdo na nějakou tvorbu užije: [ Daruji, přenechám, vyměním, dám za odvoz nebo do 150,- (nabídka i poptávka:-) ] . Nebo na Nevyhazujto.cz, tam se udá snad úplně všechno.
MVEK --- 11:19:54 25.6.2018
ANNKA: Hm, tak proto někteří chodí s batohy obalenými plackami, aby měli furt při sobě špendlíky...:-)
Dík za tipy, ale bohužel žádný z nich u mě neuspěje. Chtělo by to najít sběratele...