Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Recyklace
ZRADA
[https://s6.postimg.cc/vd5x0ov7l/recyklace.jpg]


Vadí vám všudypřítomné odpadky a nechcete k nim přidávat svoje? Máte něco, co už se vám nehodí, ale je vám líto to prostě vyhodit? Chcete zdánlivě nepotřebné věci co nejlépe využít? Rady, tipy, nápady.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
ZRADA --- 13:55:00 16.11.2017
Nějaký tip, co udělat se starými dušemi z horského kola?
MVEK --- 21:41:47 6.9.2017
Kohoutková voda obsahuje plastová vlákna, zjistila studie – Novinky.cz
https://www.novinky.cz/...skoly/448404-kohoutkova-voda-obsahuje-plastova-vlakna-zjistila-studie.html

Od zhlédnutí dokumentu Moře plastu jsem podobná zjištění (tedy i o některých potravinách) čekal. Ale můžu jen teoretizovat bez znalosti věcí, jak moc malé ty částice mohou být, jestli se dostávají i do rostlin s vodou. A nakolik se uvolňují drobné částečky z jakýchkoliv plastů (tedy obalů a strojů atd.).

Jako fanda sci-fi můžu jen nadhodit, že s tímhle ale moc nezmůžeme, dokud nevycvičíme bakterie, řasy apod. pojídající ten který druh plastu, nebo nevytvoříme dostatečně účinné nanoboty (a budeme doufat, že to či ono neuteče kontrole a nesežere všechny plasty).
MVEK --- 10:34:25 6.9.2017
Byl jsem tedy skeptičtější, tak tak špatně to nedopadlo:
Kolín: Senzory v kontejnerech nic neušetří, město je ale uklizenější - Lupa.cz
https://www.lupa.cz/clanky/kolin-senzory-v-kontejnerech-nic-neusetri-mesto-je-ale-uklizenejsi/
LINKOS --- 19:23:34 22.8.2017
MVEK: jasne ze zaplatis vic za ty petky nez usetris. Neni v tom zadna logika,stejne jako zber vicek.
MVEK --- 10:30:27 4.8.2017
LINKOS: Jo, to jsem četl. A samotného mě to napadlo. Ten extrém mi přijde z cesty, protože za PETky zas dost zaplatíš a to se ti rozhodně nevyplatí. Ale že to nemotivuje ke snížení produkce těch odpadových PETek, to souhlasím. Asi jim brání nějaké finanční důvody či zájmy rozšířit to tak, aby se sleva počítala z objemu či hmotnosti odpadu, který ubude ve směsném a přibude v tříděném (průměr aspoň za čtvrtletí).
LINKOS --- 22:28:55 3.8.2017
MVEK: v jinem foru se resilo,ze vlastne domacnost co nakoupi hodne petek atd,tak plati za odpady mene nez domacnost co takove veci zbytecne nekupuje
MVEK --- 13:31:41 20.7.2017
Třídí 94 % domácností | Technický týdeník
http://www.technickytydenik.cz/rubriky/denni-zpravodajstvi/tridi-94-domacnosti_41356.html

94 % domácností třídí (v jihomoravských Šitbořicích) díky systému evidence množství vytříděného odpadu a následných slev.

Na druhou stranu někdo by mohl namítnout, že kdyby se to moc rozšířilo, jistě by někdo mohl najít způsob, jak toho zneužít (z odpadu se dá dovědět něco o zvycích spotřebitelů a je to zas klasické těžení dat).
MVEK --- 9:40:58 14.7.2017
A bohužel stejně do toho papíru často někdo hodí něco znečišťujícího...
MVEK --- 9:40:31 14.7.2017
EXCITE: Zajímavé, díky za info, já žiju v "minulém století", kdy Ekokom nebo která organizace na webu uváděla jen tu suchou metodu recyklace, tedy nadrcení a použití směsi jako výplně. Tedy ne zrovna "recyklaci", spíš jen využití jednou (z toho výsledku už se to těžko někdy využije znovu, až se bude likvidovat).

Ale jak jsem psal, důvod, proč není vhodné třídění s papírem, vidím v tom, že z nápojových kartonů vytečou zbytky (nebo jen voda od vypláchnutí) a potřísní a znehodnotí ostatní papír v kontejneru. Sice asi ne všechen, ale může to být dost. Chápu, že to ale nějakou dobu někde tak probíhá, než se zjistí, jestli by o separátní nádobu byl zájem.
EXCITE --- 9:05:32 14.7.2017
Co já vím, tak je to naopak, papír z tetrapacku je hodně kvalitní. Pokud není speciální kontejner na ně ,tak se teď už většinou dává do papíru.Rychlým guglením najdeš infos, který říkaj,že se z tetrapacků třídí právě jen ten papír, o který prý mají papírny zájem.

https://www.trideniodpadu.cz/napojove-kartony

a zparacovává se přesně jako obyč. papír.
Nakládání s nápojovými kartony. Jejich sběr a recyklace. | Ecoservis
http://www.ecoservis.eu/recyklace-napojovych-kartonu