Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Ayn Rand
AMICRON
Forum o spisovatele Ayn Rand a jeji filozofie Objectivismus. Hodne dulezita a zajimava tema, bohuzel skoro vubec neznami v Cechach. Knihy the Fountainhead (Zdroj), Atlas Shrugged, Anthem, We the Living, The Virtue of Selfishness atd. http://cs.wikipedia.org/wiki/Objektivismus http://en.wikipedia.org/wiki/Ayn_Rand (neni clanek v cestine...tsk tsk)
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
_BENNY --- 0:17:41 31.12.2012
GENERALLZ: ad redefinice - to jsi me opravdu rozesmal a zaroven vykolejil a priznam se ze jsem dlouho nevedel jak na neco takoveho vubec zareagovat :) takhle si ja predstavuju myslenkovy svet nekdy na konci 19. stoleti. napadlo me absurdni prirovnani: dejme tomu, ze slovo "zelena" je zavedene spatne. dejme tomu, ze spravne slovo "zelena" nepopisuje barvu, ale zivotni styl. pak by stalo za to vse co se tohoto slova tyce prehodnotit, ten kdo je nejvic zeleny ve skutecnosti nenabyva RGB hodnoty #00FF00, ale je proste nejvic cool. co na to rikas, dava to smysl? je to akceptovatelne? ;) hint: pojmy/koncepty zadnym objektivnim faktem, ve smyslu ze by existovaly bez ohledu na nas, nejsou, je to lidsky vynalez ktery funguje, kdyz jej vezme za svuj dostatecne mnozstvi lidi.

ad sobectvi, rozum a sebezajem - rozumem se da poznavat spousta veci, nejen sobecky zajem, ale i altruisticky zajem. muzu racionalni uvahou prijit na to, ze je lepsi v necem prijit zkratka ve prospech nejakeho vyssiho spolecneho cile. jak chces neco takoveho poprit? nic lepsiho nez redefinici nemas, ale pokud redefinujes "racionalni" na "sobecky", pak se drz te sobeckosti a netahej do toho rozum, ktery po tve redefinici pojmu racionalita s ni nijak nesouvisi.

ad michani mysleni & pocitu - tvrdils, ze chovat se iracionalne vychazi z volniho rozhodnuti odvrhnout racionalitu. ja si pod slovem iracionalni predstavuju veci ktere souviseji s instinkty, pudy, emocemi a vyssimi pocity. o vnimani takovych veci se svobodne nerozhodujes. smysl by to trochu davalo kdybychom iracionalitu definovali jako "nesobeckost/altruismus", o necem takovem se svobodne rozhodnout muzes, ale s tou redefinici opatrne, viz vyse.
GENERALLZ --- 21:11:04 29.12.2012
_BENNY: dobrá, když tohle pokládáš za redefinování pojmu. dejme tomu, že máš pravdu - dejme tomu, že některé pojmy, jak jsou zavedené (a jak je lidé přejímají), jsou vytvořené špatně. pak je ovšem liché odsuzovat to proto, že jde o redefinici, a neposoudit nejprve, zda to náhodou nebyla Ayn Randová, která ten pojem jako první odvodila správně. protože pojmy jsou stejně objektivním faktem reality jako cokoliv jiného, a stejně jako jiná fakta je třeba je poznat.
racionalita samozřejmě JE neoddělitelně spjatá se sobectvím. neexistuje jiné sobectví, než racionální. protože pokud člověk je sobec, stará se o svůj sebezájem - takže nejprve musí tento sebezájem poznat. a čím lidé poznávají? ničím jiným než rozumem.

druhou část příspěvku nechápu. proč mícháš volní rozhodnutí myslet s čistě pocitem hladu, který vnímán automaticky? (mimochodem, v OPAR je na téma racionality a vůle celá jedna kapitola)

_BENNY --- 18:10:07 29.12.2012
GENERALLZ: v tom clanku Brook definuje racionalni rozhodnuti jako sobecke, ktere dlouhodobe vede k vlastnimu uzitku. to je redefinice zavedeneho pojmu. coz by asi tolik nevadilo, kdyby se tento redefinovany termin nepouzival v puvodnim kontextu - tzn. napr. "objektivisti jsou racionalni lide". racionalitu definovanou jakymsi sobectvim povazuju za onu "pseudo-racionalitu". byt povazovan za rozumneho by chtel asi kazdy, ale privlastnenim si slova "rozum" cesta imho nevede.

i tak je to nesmysl. iracionalita je zde porad, tu si nevybirame, s tou zde zijeme, zatimco racionalitu dlouha leta cilene pestujeme vzdelavanim se (a ani tak se u leckoho nezadari). jak se muzu vuli rozhodnout ze nebudu mit pocit hladu? jak se muzu rozhodnout, ze nikdy nebudu pocitovat smutek a nebudu mit nikdy deprese? takhle to prece nefunguje.
GENERALLZ --- 17:43:36 29.12.2012
_BENNY: kdo kde redefinuje racionalitu??

pseudo-racionalita: z jakého důvodu pokládáš racionalitu v objektivistickém pojetí za pseudo-racionalitu?

_BENNY: to se pleteš. tvrdíme, že iracionalita vyplývá z volního rozhodnutí odvrhnout rozum. nikoliv z racionálního rozhodnutí - to by byl samozřejmě protimluv.

_BENNY --- 13:33:33 24.12.2012
FRONEMA: no, ty to treba netvrdis, ale vsiml jsem si uz spousty randroidu, kteri to tvrdi (viz onen klub na FB, doporucuju sledovat) a kteri zjevne maji nejaky zasadni emocni problem, kvuli kteremu se musi stylizovat do roli tech radoby-racionalnich assholes. vzdyt prave kvuli tomu na jejich adresu koluje tolik vtipu. kdyz uz nic jineho, pusobi to prinejmensim legracnim dojmem, asi jako kdyz si male dite snazi hrat na dospeleho.

duvod proc tomu tak je se imho skryva v samotnem uceni Ayn - Ayn "racionalne" prisla na zpusob jak mit vzdycky ve vsem "pravdu", a to dokonce i co se tyce samotne moralky druhych lidi.
FRONEMA --- 13:22:34 24.12.2012
_BENNY: ja myslim ze netvrdime ze jsme nejaci turboracionalni, ale uz jenom to, ze nam zalezi na tom aby jsme racionalni byli, zni v tomhle svete hrozne extremne. Kdyz se podivas na nejake nasledovniky Tani Fisherove tak jejich hlavni kriterium posuzovani myslenky je aby to znelo mile...
_BENNY --- 12:53:39 24.12.2012
GENERALLZ: ne-objektivista pokrčí rameny a řekne "Nojo, jsem jenom člověk, každý je iracionální". Objektivista se na tom pokusí pracovat.

kdyby tomu tak opravdu bylo, nebyli bychom ve sporu :) jenze objektivisti jdou dal, rikaji ze iracionalita vyplyva z racionalniho rozhodnuti byt iracionalni. coz je pochopitelne nesmysl. resp. by to nebyl nesmysl, kdybychom tomuto typu "racionalniho" rozhodnuti nerikali racionalni a nezatahovali dale toto slovo tam, kam nepatri.
_BENNY --- 12:47:20 24.12.2012
GENERALLZ: Vy to vlastně máte dobře vymyšlené: pokud řekneme, že jsme absolutně racionální, pak nás stavíte do role šílených sektářů. pokud řekneme, že jsme iracionální, pak zaútočíte na naši objektivitu.

ja se obavam ze do teto svizelne situace jste se vy objektivisti svymi postoji dostali sami ;) staci si prestat namlouvat, ze jste vyjimecne racionalni a pul je hotovo :)

ad logicke klamy - objektivisticka klasika - potrebujeme mit objektivisty racionalni, ale zase vime, ze uplne racionalni nejsou, a tak si racionalitu redefinujeme a tuto redefinici dale aplikujeme na to, co si pod racionalitou bezne predstavujeme.

ad emocni nevyrovnanost - dalsi objektivisticka klasika - kdo nezije pseudo-racionalne (viz vyse), nemuze byt stastny. nemuze byt stastny, protoze bych byl ja objektivista nestastny.
GENERALLZ --- 10:21:55 24.12.2012
_BENNY: ad Brook: kde je tam emoční nevyrovnanost a logické klamy? Vy to vlastně máte dobře vymyšlené: pokud řekneme, že jsme absolutně racionální, pak nás stavíte do role šílených sektářů. pokud řekneme, že jsme iracionální, pak zaútočíte na naši objektivitu.
Oba pseudoargumenty pak nejsou ničím jiným než snaha o omluvu vaší vlastní vědomé iracionality.
GENERALLZ --- 10:19:12 24.12.2012
_BENNY: já nevěřím tomu, že k nějakému vyobcování docházelo.

racionalita X iracionalita objektivistů: není vůbec důvod předpokládat iracionalitu jako něco, co je člověku vždycky vlastní. samozřejmě člověk se může chovat iracionálně - ale pokud je jeho racionalita významně velká, v tu chvíli samozřejmě dobře ví, že jedná iracionálně. a pak se musí zeptat sám sebe, proč to vlastně dělá. ne-objektivista pokrčí rameny a řekne "Nojo, jsem jenom člověk, každý je iracionální". Objektivista se na tom pokusí pracovat.
Jinak si myslím, že opravdu racionální člověk je racionální kvůli sobě, a ne kvůli tomu, aby to ventiloval někde navenek a vyvyšoval se nad ostatní.

Funguje. Máme málo informací. Například já v tuto chvíli nevím, jestli ty náhodou nejsi hysterka. :-)