Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Ayn Rand
AMICRON
Forum o spisovatele Ayn Rand a jeji filozofie Objectivismus. Hodne dulezita a zajimava tema, bohuzel skoro vubec neznami v Cechach. Knihy the Fountainhead (Zdroj), Atlas Shrugged, Anthem, We the Living, The Virtue of Selfishness atd. http://cs.wikipedia.org/wiki/Objektivismus http://en.wikipedia.org/wiki/Ayn_Rand (neni clanek v cestine...tsk tsk)
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
GENERALLZ --- 18:06:04 25.6.2011
RUDOLF: to samozřejmě není pravda. pokud nad člověkem vítězí ekonomie, pak to nemá s objektivistickou kulturní a etickou revolucí vůbec nic společného. všimni si, že současná mainstreamová ekonomie není ekonomií, která by se zabývala člověkem, ale zabývá se společností a společenskými ekonomickými jevy. proto dnes každému tak moc záleží na HDP, na nezaměstnanosti, na obchodní bilanci - čili na ekonomických agregátech - ale nikoho nezajímá jednotlivec. Ekonomická aktivita, jak je dnes pojímána, je cílem pro růst a blahobyt společnosti, nikoliv pro blahobyt jednotlivce. Trh je respektován proto, že přináší užitek společnosti, nikoliv proti, že přináší užitek jednotlivcům. To je samozřejmě s objektivismem v rozporu.

jediná ekonomie, která má k objektivismu blízko, je rakouská škola, která je dnes ovšem stále ještě výrazně v menšině.

My se v žádné "neoliberální politice" nevidíme. Já osobně ani žádný takový termín neuznávám, je to jeden z moderních pojmových slepenců. žádný neoliberalismus neexistuje.

OJIRIO --- 19:32:28 23.6.2011
GENERALLZ: Objektivismus ma spatny pristup k moralce. Ayn deklarovala nejakou jednou spravnou objektivistickou moralku ze ktere vychazi, kterou realne nikdo nezastava a sama se presvedcila, ze je logicke ji prijmout. Jenze moralka je v realu popisovana, je to produkt, je tim co lidi povazuji za spravne/spatne, co prijali kulturnim vyvojem akceptovanim tradicnich hodnot ze sveho okoli.
Potom tu jsou ale lidi jako Ayn, kteri rozumem svou moralku rozebrali a nahradili ji logickymi tezemi. Jenze da se tomu porad rikat moralka? Podle me to moralka neni.
Prevazne empaticti lide logiku moc neprijimaji a u nich preziva ta tradicni moralka, a jedine co muzeme delat je presvedcovat o logice naseho presvedceni a jak je to lepsi jak archaicka moralni pravidla, ale tezko to v nich zmenime, tedy neverim tvrzeni Ayn, ze zakladni svobodou cloveka je racionalne myslet, nebo ne, spis to vypada ze to tak neni. Maximalne ve svych detech vybudujeme moralku zalozenou na logice, ale stejne to bude logika zabalena v moralce, a ja neverim na jedine spravne pravidla a chci aby moje deti vedeli proc je co dobre a co ne a rozhodovali se podle rozumu, ne moralky, sic zalozene na racionalnich tezich.

Dnes vypada ze vseobecna jednoznacna moralka zanika, ale to je pouze vypovedi ze se hodnoty lidi cim dal vic lisi. To je podle me prostor pro nas logicky premyslejici lidi prezentovat sve teze o hodnotach ktere by mohly byt pro lidi univerzalni, a jejich priority, ale nenamluvejme si, ze se na tom jen tak shodneme, kazdopadne to by mohlo byt zakladem nove moralky, ktera by zajistila mir, podle ktere by se ten neracionalni plebs mohl ridit... :)
_BENNY --- 16:36:36 23.6.2011
RUDOLF: mozna by bylo dobry vyjasnit si terminy, co si predstavujes pod pojmem "neoliberalismus". pokud to, co probihalo v 80tych letech v USA, pak to uz je davno pryc spolecne se studenou valkou. misto soustredeni se na Friedmana, Reagana a Tatcherovou by bylo vhodnejsi svou pozornost zamerit na Greenspana, Clintona a Blaira. a to se uz nepohybujeme na pude neoliberalismu, ale na pude new labour a jeji new economy. a paradoxne i objektivismu :D

GENERALLZ: no ale co chces s tou moralkou delat? existuje velka skupina emocionalne zalozenych lidi, kteri tvoji racionalitu a moralku zalozenou na sobectvi proste nikdy nezkousnou. dosahnout cisla 50% je imho zcela nerealne, vzdyt vsechny liberalni (v nasem kontinentalnim pojeti) strany na svete nemaji podporu vetsi nez 20%, spise ten politicky support osciluje okolo cisla 15%. jak chces presvedcit ty, kteri se ridi predevsim emocemi a jsou na to hrdi?
RUDOLF --- 16:21:00 23.6.2011
GENERALLZ: nelze se nevšimnout že objektivistická "kulturní" revoluce už probíhá v ideologické rovině. Nad člověkem zvítězila ekonomie, ale nikoliv ve smyslu naplnění člověka, ale jeho podřízením zájmům kapitálu. Tahle kontradikce mezi neoliberální redukcí člověka a objektivistickém naplnění člověka - je vtipná v tom že objektivisti se vidí v neoliberální politice - přičemž ona sama v důsledku odebírá každým novým krokem, možnost lidem svobodně vytvářet hodnoty (podnikat, vytvářet kulturu apod.).
GENERALLZ --- 8:38:23 23.6.2011
_BENNY: implantovat novou morálku???


objektivismus fungovat???

takže za prvé, nikdo nikomu morálku neimplantuje. to, že máme být egoisté, není žádná implantace, ale musí to být rozpoznáno stejně, jako např. fyzikální zákony.

dále, objektivismus je filozofie, a ne společenský systém. takže, asi jsi myslel, jestli může fungovat neregulovaný kapitalismus. samozřejmě, že fungovat bude vždycky, ale otázka je, jak se dokáže udržet. kapitalismus v 19. století fungoval naprosto skvěle, ale přesto podlehl kolektivismu. protože problémem je morálka. dnes se drží při životě naprosto nefungující socialismus - a to jen proto, že výrazná část lidí vyznává altruismus. toto se musí otočit. významná část lidí musí být vědoma důležitosti egoismu a individualismu. nemusí to být 100 % populace, samozřejmě. musí to být však tak významné procento lidí, aby to znamenalo změnu kulturního trendu.

_BENNY --- 19:25:59 22.6.2011
GENERALLZ: a muze objektivismus vubec fungovat v prostredi, ve kterem se jeste nepovedlo vsem lidem implantovat novou moralku?
GENERALLZ --- 23:07:35 21.6.2011
Láska není slepá
A existují-li stupně zla, pak mezi nejhorší zla plynoucí z mysticismu – pokud jde o lidské utrpení – je přesvědčení, že láska je věcí “srdce”, nikoli myšlení, že láska je citem nezávislým na rozumu, že je slepá a nepřístupná filozofii. Láska je vyjádřením filozofie – podvědomě zastávaného filozofického světonázoru – a snad žádný aspekt lidské existence nepotřebuje uvědomění si filozofie a její síly tak zoufale, jako láska. Když se o tuto sílu opřeme, abychom prověřili a podpořili své city, když je láska vědomou integrací myšlení a citů, rozumu a hodnot, pak – a pouze tehdy – se stane nejkrásnější odměnou lidského života.
Philosophy and Sense of Life, The Romantic Manifesto, strana 33
GENERALLZ --- 12:50:19 21.6.2011
_BENNY: tak nemusí mít 100% podporu, ale významnou podporu samozřejmě ano. nicméně, myslím, že diskuze o tom, jak by vypadala vláda v laissez faire kapitalismus, a jaká opatření by se měla dělat, a jaké by byly pravomoce, to je hrozitánsky předčasné, a před námi je důležitější bojiště, než politika: morálka.
GENERALLZ --- 12:48:06 21.6.2011
tak jsem poněkud pokročil v tom Bioshocku, a musím odvolat podstatnou část, co jsem tady napsal o něm níže. Nezdá se mi již, že by to Ryana ukazovalo převážně jako zlého. Spíš tam to líčení děje postupuje tak, jak by asi normální člověk posuzoval objektivismus, kdyby se s ním setkával povrchně a postupně. Nejprve vidíš sobce jako ty špatné, tak, jak je to obecně v každém z nás zažito. Ale nakonec se i v té hře ukáže, že skutečná zkáza Rapture spočívá nikoliv v Ryanovi a jeho sobectví, ale ve Fontainovi a jeho altruismu/parazitismu.