Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Děkujeme, odcházíme - podporujete lékaře v boji za jejich požadavky?
DESPERADO123
Diskuze o lékařské iniciativě "Děkujeme, odcházíme". Vše co s tím souvisí. NO FLAME.

Důvody odchodů lékařů
1. České zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované - podíl HDP osciluje kolem 7 %, zatímco obvyklý průměr v EU je 10 %. Ze sledovaných zemí OECD jsou za námi pouze Polsko, Mexiko a Korea.
2. Nízká platba státu za státního pojištěnce, která neodpovídá objemu financí za péči, které tito "státní" pacienti zkonzumují. Neexistence systému komerčního připojištění.
3. Velké rezervy ve vnitřním chodu zdravotnictví - největší položkou je chaos v lékové politice, kudy utíkají miliardy.
4. Podivné hospodaření v nemocnicích - předražené zakázky (stavební, nákup přístrojů a léků a pod.). Platy zdravotníků jsou jedinou položkou, za níž nelze získat provizi.
5. Nízké platy lékařů, které neodpovídají náročnosti povolání, potřebnému vzdělání a prestiži.
6. Zcela destruovaný systém vzdělávání, který vede k odchodu mladých lékařů do ciziny.
7. Odchody lékařů do ciziny kvůli lepším pracovním podmínkám. Zůstávající lékaři jsou zatěžováni vyšší odpovědností, než odpovídá jejich kvalifikaci a vyšším počtem přesčasové práce.
8. Nedodržování zákoníku práce vede k přetěžování lékařů a následně i k možným chybám lékařů, které je vystavují postihu.
9. V roce 2013 přestane platit výjimka u evropské směrnice o přesčasové práci, která bude klást ještě větší nároky na personální vybavení nemocnic.
10. Kvůli personálnímu nedostatku, špatné organizaci a neracionálnímu nakládání s finančními prostředky dochází ke zhoršování péče o pacienty, za něž nechtějí lékaři přebírat odpovědnost.
11. Nesplněné sliby politiků - od roku 1989 jsou lékaři přesvědčováni, že nejprve se musí změnit systém a pak dojde k napravení jejich platů. Doposud se tak nestalo.
12. Politické strany vedou o zdravotnictví ideologickou válku, přičemž ke změnám je třeba dohoda politiků napříč spektrem, jak je patrné v cizině.
13. Zdravotnictví je resortem, kde se vystřídalo nejvíce ministrů zdravotnictví, koncepcí a rozdílných pohledů. Stále jsou nějaké volby, ať již řádné či předčasné, takže lékaři nemají záruku, že se potřebné změny uskuteční.

http://www.dekujeme-odchazime.cz/13_duvodu_exodu


Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
NAKASHI --- 9:18:10 24.8.2011
Tak hospodaří IKEM: Materiál předražený o 100 milionů - Aktuálně.cz
http://aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy/clanek.phtml?id=711736
_BENNY --- 23:31:36 29.6.2011
Češi můžou Němce držet v šachu. Roman chce za přenos elektřiny sedm miliard - E15.cz/zprávy
http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/cesi-muzou-nemce-drzet-v-sachu-roman-chce-za-prenos-elektriny-sedm-miliard-675691
DIGA --- 14:11:24 20.4.2011
Děkujeme, odcházíme: prezentace v Praze (26. 4. 2011)

Hnutí doktorů bylo jedním z nejvýraznějších protestů pracujících od roku 1989. Nebylo jen symbolickým gestem, vědělo, že vládu musí jeho kroky bolet, žilo zdola, mělo prvky sebeorganizace, vyděsilo vládu i média.

Jaké byly přednosti a jaké limity tohoto hnutí? Proč se mu nepovedlo oslovit sestřičky? Jaké byly limity jeho sebeorganizace? Proč byla pro hnutí lékařů překážkou stavovská aura, která se s jejich profesí pojí, která jim znemožňovala, aby sami sebe chápali v kontextu pracující třídy, a která jim nakonec bránila v oslovení jiných pracujících a nedala zaměstnancům z jiných sektorů dostatečnou šanci se k jejich boji vztahovat? A co ze zkušenosti kolektivity a síly, kterou získali účastníci hnutí během boje, zbylo po stahování výpovědí?

I o tom přijďte diskutovat na prezentaci nové Třídní knihy, kterou vydává skupina Kolektivně proti kapitálu, v pražském klubu Cross, 26. 4. 2011, start v 19.00.

::: ::: ::: ::: ::: :::

"(...) A především: Tomu, co bychom mohli nazvat hnutí, vdechla život mobilizace, která přesáhla odborové schůze. Lékaři využívali svých vzájemných školních i pracovních kontaktů přes celou republiku, o kampani diskutovali na vzdělávacích akcích i v práci, komunikačními a organizačními kanály vzdorných doktorů se staly pracovní porady, hlášení i vědecké konference. Skrze tyhle kanály, stejně jako skrze sociální sítě, se šířily informace, padaly argumenty, proč se přidat, vyměňovaly se reporty mezi jednotlivými nemocničnímu buňkami a hnutí rostlo.

Začátek doktorského hnutí tak byl praktickou ukázkou toho, že pokud jde o organizaci boje, nemusíme začínat na zelené louce: můžeme využít toho, že už jsme jistým způsobem před-organizováni pracovním či vzdělávacím procesem samotným, a použít to proti šéfům."

"(...) Samozřejmě, lékaři „veřejnost“ oslovovali. „Zasloužíte si odpočaté a nepřetížené odborníky,“ snažili se ji jako pacienty vtáhnout (bezpochyby správným argumentem) na svou stranu. Problém však byl v tom, že ve „veřejnosti“ nic jiného než pacienty neviděli. Druhá strana, vláda, se takové chyby nedopustila, na rozdíl od lékařů neopomíjela sociální kontext dění v nemocnicích a na „veřejnost“ se obracela i jako na – pracující. „Zaměstnanci soukromého sektoru si utáhli opasky už dávno, snížení mezd se nevyhnul ani veřejný sektor, doba si vynucuje škrty a reformy... co říkáte na to, že jedna profesní skupina si chce právě teď tak polepšit?“ ptala se vláda. Získávala tak body, protože bojovala na celospolečenském hřišti, z něhož lékaři dezertovali."
NAKASHI --- 0:14:43 20.4.2011
Nedostali jsme ani korunu, tvrdí lékaři z Děkujeme, odcházíme - Aktuálně.cz
http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=697600
NAKASHI --- 8:50:39 23.3.2011
V nemocnici IKEM řízené milionáři bohatne tajemná firma - Aktuálně.cz
http://aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy/clanek.phtml?id=694607
NAKASHI --- 9:28:35 22.3.2011
Ministr prošetřuje majetek milionářů z nemocnice IKEM - Aktuálně.cz
http://aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy/clanek.phtml?id=694605
HARALD --- 17:59:04 13.3.2011
PTACOPYSK: rozumím. takže není důvod se starat o pacienty, zůstáváme dál u maximalizace úkonů. nebo co tím chceš říct?
PTACOPYSK --- 17:24:02 13.3.2011
HARALD: to ses nejak v predstihu, ja vyplatni pasku za brezen dostanu az v dubnu :) ale pointa byla v tom, ze ne vsem lekarum, kteri pracuji za tarifni platy, pridali ...
HARALD --- 17:10:23 13.3.2011
PTACOPYSK: taky jsem si zkontroloval vyplatni pasku a za brezen v zakladu zadna zmena.