Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Postpress, zušlechťování tiskovin
KAROLINA182


[http://behance.vo.llnwd.net/profiles3/160809/projects/489022/1608091271850124.jpg]

Diskuze, poradna a linkovací galerie na téma zušlechťování tiskovin, postpress, knihařské zpracování apod.
vkládání příspěvků:
- příspěvek může být za:
a) dotaz (jakékoliv rady, zajímavé kontakty apod vítány od kohokoliv)
b) obrázek, odkaz, inspirace i s nějakým popisem (autor, použitá technika, materiál apod)
c) vaše vlastní práce
d) námět k diskuzi


KONTAKTY


RKEEPER / kontakt: rkeeper@rkeeper.cz (na webu nic není, je potřeba se přímo poptat) / umí: tisk na "kovový" plast (stříbrná, zlatá, atd.), hologramy a kovové fólie

Ateliér Haškovec / kontakt: haskovec@haskovec.cz, +420 603 413 598 / umí: reliéfní ražba (ražba vícestupňová, vystouplá, ponořená vč. pasování na tisk do formátu B1), leptání, rytí raznic, ražba s fólií, digitální i klasický výsek vč. gravírování, materiálový výsek (značení nepapírových materiálů a jiné speciální techniky), pravděpodobně největší specialista u nás, naprostá preciznost a osobní přístup ke každé zakázce zvlášť, doporučuji vždy před zakázkou zajet na návštěvu, je to ovšem vykompenzováno trochu větší cenou (ale kvalita je výborná)

MAGIC SEVEN GROUP / umí: mají nový stroj (nejlepší na trhu), digitální tisk při dobře připravených datech je pro laika od ofsetu nerozeznatelný. Nakupují čím dál tím více nových papírů, dělají výsek a pan ředitel je velice ochotný pomoci s čímkoliv. Osobní přístup ke každému. (i v případě, že grafik zblbne data, jako např. přetisk na bílé, jsou ochotni vše přetisknout jen za náklady)

SPECIAL PAPER / velký výběr hezkých papírů

SVĚT PAPÍRŮ / široký výběr papírů

ANTALIS / papíry

GRAND PAPÍR / papíry

SICO PRINT / tisk bílou, modrou, parciál atd. např na černý papír
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
TENZO --- 15:57:27 13.11.2019
Zdravim. Mate nekdo tip na tiskarnu ktera udela jeden ks barevneho tisku 10x15 na gramaz treba 600g prosim? Jde o kondolencni kartu. dekuju moc
BUBBLE --- 8:51:37 12.3.2019
INK_FLO: hele a nechces zkusit cernosedej duplex? Delaji to na indigo strojich v Carteru a nebo v Printprague. Nevim jak moc to bude syty, ale muzes si nechat udelat natisk. Melo by to byt i levnejsi nez cmyk.

Jinak mam dojem ze v QT jsem nejaky to ruzoveni resil uz taky. Otazka je do jakyho profilu to pri exportu prevadis. Pokud je to Euroscale Coated 300, tak bych zkusil Fogra 39.

Mimochodem pokud bys sel do Printprague, tak se tak klidne zastavim s tebou. Chtel bych tam neco zkusit a celkem by me zajimalo jak tisknou.

Speciální tiskové efekty
https://printprague.cz/cs-cz/technology/effects
JAKOUBEK --- 23:46:43 11.3.2019
INK_FLO: Koukal jsem k nim na web. Pokud pořád tisknou na mašině, kterou instalovali v roce 2011, tak je možné, že jejich standardy tomu odpovídají. Nikdy jsem u nich nic netiskl, ale nepůsobí na mě úplně nejlíp. :/
INK_FLO --- 23:32:03 11.3.2019
JAKOUBEK: no jde spíš o to, že na nátiscích z indiga s tou růžovou problém nebyl, tím pádem předpokládám, že chyba není ve fotkách, když u jedné tiskárny to jde a u jiné ne
JAKOUBEK --- 23:19:03 11.3.2019
INK_FLO: Hele zní to logicky. :/ Když to měříš, tak ty hodnoty odpovídají?
INK_FLO --- 23:13:27 11.3.2019
JAKOUBEK: indigo se před 2 měsíci stěhovali a pravděpodobně ještě pořád nemají správně zkalibrovaný stroje, aspoň tak mi ten dost tragickej rozdíl v tmavosti mezi 2 zkušebníma nátiskama vysvětlila ženská, se kterou jsem to řešil...

tady ty důvody z QT

Bílé nebe nemáte v neutrálním tonu.
Jestliže bílou máte zadanou 3/3/3/0 tak vždy bílá bude mít nádech do tepla.
Na některých fotkách je dokonce magenta v bílé barvě převládající. Pak to samozřejmě leze do růžové.
JAKOUBEK --- 22:12:28 11.3.2019
INK_FLO: OK. Indigo jsou zkušení borci. Docela se divím, že s tím měli zásek. Pak mě napadá třeba Carter. Ti dělaj s digitálem taky nějakej ten pátek. Ale netuším, jak se staví k menším projektům.

Ty důvody z QT bych si rád přečetl. :)

Držím palce.

PS: Pure je krémovej. Tam barevnost moc neřeš. To bude tak jako tak artovka. ;)
INK_FLO --- 21:44:48 11.3.2019
JAKOUBEK: dík za reakci....bude se jednat o digital barevnej tisk na munken pure 130g (hladší)...ohledně té růžové mi borec z qt studia psal nějaký důvody, proč tomu tak je (který neberu jako úplně relevantní v situaci, kdy z indiga na stejných fotkách s tím problém nebyl, z čehož usuzuju, že chyba není ve fotkách). Každopádně si od nich nechám udělat zkušební nátisk celé knihy a uvidím, kolika fotek z cca 240ti se to týká, a dle toho se rozhodnu, co dál. Kdyžtak bych se ti pak ozval....
JAKOUBEK --- 18:39:43 11.3.2019
INK_FLO: Nevím, jestli je tohle to správné auditko. Postpress už řeší procesy po tisku.

Nezmínil ses o technologii tisku. Byly nátisky na digitálu a nebo ofsetem? Kniha pak bude tištěna ofsetem nebo digitálem? To jen ať víme, co řešíme.

Můžu vycházet z předpokladu, že se v praxi nátisky dělají většinou digitálně a tisk je pak ofsetem = snažíme se dosáhnout různými technologiemi stejného výsledku. Drobné odchylky tam budou vždy. Ledaže bys knihu jel např na digitálu (HP Indigo apod) a na stejném stroji by se i nátiskovalo. Nebo by sis nechal vynátiskovat zkušební arch na ofsetu (o tohle se snažíme většinou my).

U čenobílých fotek tištěných cmykem bývá problém při nižších hodnotách šedé, kdy se má neutrální šedá složit ze čtyř cmykových barev při hodnotách cca 5-10%, u světlejších šedých je to ještě horší. Tam pak stačí, aby došlo k nepatrné odchylce např. pri pasování a jedna barva z toho může lézt víc a tónovat tisk. To se stává jak u digitálu tak u ofsetu.

Černobílé knihy se snažíme tisknout z duplexu černé a šedé pantonky. Pak jsme si tonalitou fotek jisti.

Občas pomáhá změna tiskového rastru. Je pár tiskáren, které tisknou stochastickým rastrem a tam jsou (aspoň za mě) výsledky lepší. Volba papíru je dalším faktorem, atd. atd.

Důležitým aspektem je i přítomnost autora při (ofsetovém) tisku, kdy jsem schopen tiskaři říct, že to jde trochu do růžova, ať stáhne lehce magentu apod. Nevím, do jaké míry se to dá korigovat u digitálního ofsetu.

No a v neposlední řadě, to, co popisuješ jako bizarní případ, je normální konstatování stavu. Většina lidí rozdíl paradoxně nepozná. To jsme si ověřili na několika knížkách. Radost jsem z toho neměl, ale tisk má prostě své limity.

PS: Hovořím jen ze svých zkušeností grafického designera. Nejsem tiskař.

Pokud bys s tím chtěl píchnout, ozvi se mi do pošty. Důležité je ty fotky vidět, mrknout se na stav zdrojových dat a pak bych se zkusil obrátit na některou z tiskáren, se kterými spolupracujeme.
INK_FLO --- 20:11:06 9.3.2019
zdravím, chystám k vydání fotoknihu (v barvě), zatím mám zkušební nátisky z dvou pražských tiskáren. V Indigoprint (kteří mi tiskli minulou černobílou a byl jsem celkem spokojenej, až na trošku větší tmavost, relativně zanedbatelnej rozdíl) mi vyšel první relativně dobře, druhej (zkoušel jsem jiný rozlišení jpg) o poznání tmavěji. Když jsme řešili, jak je možnej takovej rozdíl (sami uznali, že jim to ujelo o hodně), tak se ukázalo, že po přestěhování nemají správně nakalibrovaný mašiny a stále na tom pracují (překlad, co to znamená pro mě - vyhodím několik desítek tisíc korun za to, aby si to mohli dál zkoušet, jestli už to třeba nebude dobrý). V QT Studio to vyšlo co se týče černé lépe (světlost/tmavost víceméně stejná jako na monitoru) ale je tam zase jinej problém - některý fotky mají očividně problém s poměrem červené, bílá obloha je lehce do růžova atd. Neměli byste prosím někdo tip na pražskou tiskárnu, kde je šance, že s těmito věcmi problém nebude? dík!

Minule když jsem tisknul tu černobílu fotoknihu, tak se mi stal i takovej bizarní případ, že v jedné tiskárně mi udělali zkušební nátisk do růžova a řekli, že to bohužel jinak nejde, ale že když se na to nebudu dívat pod umělým světlem, tak to skoro nepůjde vidět :-))