Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Postpress, zušlechťování tiskovin
KAROLINA182


[http://behance.vo.llnwd.net/profiles3/160809/projects/489022/1608091271850124.jpg]

Diskuze, poradna a linkovací galerie na téma zušlechťování tiskovin, postpress, knihařské zpracování apod.
vkládání příspěvků:
- příspěvek může být za:
a) dotaz (jakékoliv rady, zajímavé kontakty apod vítány od kohokoliv)
b) obrázek, odkaz, inspirace i s nějakým popisem (autor, použitá technika, materiál apod)
c) vaše vlastní práce
d) námět k diskuzi


KONTAKTY


RKEEPER / kontakt: rkeeper@rkeeper.cz (na webu nic není, je potřeba se přímo poptat) / umí: tisk na "kovový" plast (stříbrná, zlatá, atd.), hologramy a kovové fólie

Ateliér Haškovec / kontakt: haskovec@haskovec.cz, +420 603 413 598 / umí: reliéfní ražba (ražba vícestupňová, vystouplá, ponořená vč. pasování na tisk do formátu B1), leptání, rytí raznic, ražba s fólií, digitální i klasický výsek vč. gravírování, materiálový výsek (značení nepapírových materiálů a jiné speciální techniky), pravděpodobně největší specialista u nás, naprostá preciznost a osobní přístup ke každé zakázce zvlášť, doporučuji vždy před zakázkou zajet na návštěvu, je to ovšem vykompenzováno trochu větší cenou (ale kvalita je výborná)

MAGIC SEVEN GROUP / umí: mají nový stroj (nejlepší na trhu), digitální tisk při dobře připravených datech je pro laika od ofsetu nerozeznatelný. Nakupují čím dál tím více nových papírů, dělají výsek a pan ředitel je velice ochotný pomoci s čímkoliv. Osobní přístup ke každému. (i v případě, že grafik zblbne data, jako např. přetisk na bílé, jsou ochotni vše přetisknout jen za náklady)

SPECIAL PAPER / velký výběr hezkých papírů

SVĚT PAPÍRŮ / široký výběr papírů

ANTALIS / papíry

GRAND PAPÍR / papíry

SICO PRINT / tisk bílou, modrou, parciál atd. např na černý papír
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
INK_FLO --- 23:13:27 11.3.2019
JAKOUBEK: indigo se před 2 měsíci stěhovali a pravděpodobně ještě pořád nemají správně zkalibrovaný stroje, aspoň tak mi ten dost tragickej rozdíl v tmavosti mezi 2 zkušebníma nátiskama vysvětlila ženská, se kterou jsem to řešil...

tady ty důvody z QT

Bílé nebe nemáte v neutrálním tonu.
Jestliže bílou máte zadanou 3/3/3/0 tak vždy bílá bude mít nádech do tepla.
Na některých fotkách je dokonce magenta v bílé barvě převládající. Pak to samozřejmě leze do růžové.
JAKOUBEK --- 22:12:28 11.3.2019
INK_FLO: OK. Indigo jsou zkušení borci. Docela se divím, že s tím měli zásek. Pak mě napadá třeba Carter. Ti dělaj s digitálem taky nějakej ten pátek. Ale netuším, jak se staví k menším projektům.

Ty důvody z QT bych si rád přečetl. :)

Držím palce.

PS: Pure je krémovej. Tam barevnost moc neřeš. To bude tak jako tak artovka. ;)
INK_FLO --- 21:44:48 11.3.2019
JAKOUBEK: dík za reakci....bude se jednat o digital barevnej tisk na munken pure 130g (hladší)...ohledně té růžové mi borec z qt studia psal nějaký důvody, proč tomu tak je (který neberu jako úplně relevantní v situaci, kdy z indiga na stejných fotkách s tím problém nebyl, z čehož usuzuju, že chyba není ve fotkách). Každopádně si od nich nechám udělat zkušební nátisk celé knihy a uvidím, kolika fotek z cca 240ti se to týká, a dle toho se rozhodnu, co dál. Kdyžtak bych se ti pak ozval....
JAKOUBEK --- 18:39:43 11.3.2019
INK_FLO: Nevím, jestli je tohle to správné auditko. Postpress už řeší procesy po tisku.

Nezmínil ses o technologii tisku. Byly nátisky na digitálu a nebo ofsetem? Kniha pak bude tištěna ofsetem nebo digitálem? To jen ať víme, co řešíme.

Můžu vycházet z předpokladu, že se v praxi nátisky dělají většinou digitálně a tisk je pak ofsetem = snažíme se dosáhnout různými technologiemi stejného výsledku. Drobné odchylky tam budou vždy. Ledaže bys knihu jel např na digitálu (HP Indigo apod) a na stejném stroji by se i nátiskovalo. Nebo by sis nechal vynátiskovat zkušební arch na ofsetu (o tohle se snažíme většinou my).

U čenobílých fotek tištěných cmykem bývá problém při nižších hodnotách šedé, kdy se má neutrální šedá složit ze čtyř cmykových barev při hodnotách cca 5-10%, u světlejších šedých je to ještě horší. Tam pak stačí, aby došlo k nepatrné odchylce např. pri pasování a jedna barva z toho může lézt víc a tónovat tisk. To se stává jak u digitálu tak u ofsetu.

Černobílé knihy se snažíme tisknout z duplexu černé a šedé pantonky. Pak jsme si tonalitou fotek jisti.

Občas pomáhá změna tiskového rastru. Je pár tiskáren, které tisknou stochastickým rastrem a tam jsou (aspoň za mě) výsledky lepší. Volba papíru je dalším faktorem, atd. atd.

Důležitým aspektem je i přítomnost autora při (ofsetovém) tisku, kdy jsem schopen tiskaři říct, že to jde trochu do růžova, ať stáhne lehce magentu apod. Nevím, do jaké míry se to dá korigovat u digitálního ofsetu.

No a v neposlední řadě, to, co popisuješ jako bizarní případ, je normální konstatování stavu. Většina lidí rozdíl paradoxně nepozná. To jsme si ověřili na několika knížkách. Radost jsem z toho neměl, ale tisk má prostě své limity.

PS: Hovořím jen ze svých zkušeností grafického designera. Nejsem tiskař.

Pokud bys s tím chtěl píchnout, ozvi se mi do pošty. Důležité je ty fotky vidět, mrknout se na stav zdrojových dat a pak bych se zkusil obrátit na některou z tiskáren, se kterými spolupracujeme.
INK_FLO --- 20:11:06 9.3.2019
zdravím, chystám k vydání fotoknihu (v barvě), zatím mám zkušební nátisky z dvou pražských tiskáren. V Indigoprint (kteří mi tiskli minulou černobílou a byl jsem celkem spokojenej, až na trošku větší tmavost, relativně zanedbatelnej rozdíl) mi vyšel první relativně dobře, druhej (zkoušel jsem jiný rozlišení jpg) o poznání tmavěji. Když jsme řešili, jak je možnej takovej rozdíl (sami uznali, že jim to ujelo o hodně), tak se ukázalo, že po přestěhování nemají správně nakalibrovaný mašiny a stále na tom pracují (překlad, co to znamená pro mě - vyhodím několik desítek tisíc korun za to, aby si to mohli dál zkoušet, jestli už to třeba nebude dobrý). V QT Studio to vyšlo co se týče černé lépe (světlost/tmavost víceméně stejná jako na monitoru) ale je tam zase jinej problém - některý fotky mají očividně problém s poměrem červené, bílá obloha je lehce do růžova atd. Neměli byste prosím někdo tip na pražskou tiskárnu, kde je šance, že s těmito věcmi problém nebude? dík!

Minule když jsem tisknul tu černobílu fotoknihu, tak se mi stal i takovej bizarní případ, že v jedné tiskárně mi udělali zkušební nátisk do růžova a řekli, že to bohužel jinak nejde, ale že když se na to nebudu dívat pod umělým světlem, tak to skoro nepůjde vidět :-))
WAKO --- 8:47:12 22.1.2019
MATHEZ: čau, asi jsem se vyjádřil jak pořez, ale určitý výtvarně-řemeslný dovednosti mám a rád bych si to zpracovával sám. Ale právě v copygeneralu nám kdysi nabízeli jakýsi "preset". Hřbet byl plochý a spojený nýty.
MATHEZ --- 0:01:01 22.1.2019
WAKO: hledas kancelarsky sanon, vse ostatni se vyrabi na zakazku (ne nadarmo se obor jmenuje kniharina)
co potrebujes vyrobit? sel bych do kterekoliv firmy co inzeruje vazani diplomovych praci ala copygeneral;
nebo nejaka mala tiskarna co umi bokem udelat malickou jednorazovku, popis co potrebujes, mozna vim kam bych te poslal...
WAKO --- 10:53:52 10.1.2019
Prosím poraďte. Nějaké hotové knížní desky, připravené pro potáhnutí a vsazení stránek. Klidně může být uvnitř nějaký decentní mechanismus, který stránky secvakne. Jistě něco takového existuje pro potřeby občasné samovýroby nějaké prezentace, portfolia apod.
RODRIGO_ --- 10:53:10 27.11.2018
TPA: Tak jsem je poptal, ale odmítají tisknout na jiný papír než mají v nabídce a v té nemají nic vyhovujícícho. Fedrigoni savile row plain – brown 300g, mám dojednáno se zástupcem z fedrigoni dodání, ale nikomu se do malé zakázky nechce. To chápu no...
TPA --- 22:13:30 26.11.2018
RODRIGO_: Rafo tiskne zlatou. Maji Xerox 1000.
Standardní vizitky | On-line kalkulace RAFO
https://www.rafo.cz/vizitky/