Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Postpress, zušlechťování tiskovin
KAROLINA182


[http://behance.vo.llnwd.net/profiles3/160809/projects/489022/1608091271850124.jpg]

Diskuze, poradna a linkovací galerie na téma zušlechťování tiskovin, postpress, knihařské zpracování apod.
vkládání příspěvků:
- příspěvek může být za:
a) dotaz (jakékoliv rady, zajímavé kontakty apod vítány od kohokoliv)
b) obrázek, odkaz, inspirace i s nějakým popisem (autor, použitá technika, materiál apod)
c) vaše vlastní práce
d) námět k diskuzi


KONTAKTY


RKEEPER / kontakt: rkeeper@rkeeper.cz (na webu nic není, je potřeba se přímo poptat) / umí: tisk na "kovový" plast (stříbrná, zlatá, atd.), hologramy a kovové fólie

Ateliér Haškovec / kontakt: haskovec@haskovec.cz, +420 603 413 598 / umí: reliéfní ražba (ražba vícestupňová, vystouplá, ponořená vč. pasování na tisk do formátu B1), leptání, rytí raznic, ražba s fólií, digitální i klasický výsek vč. gravírování, materiálový výsek (značení nepapírových materiálů a jiné speciální techniky), pravděpodobně největší specialista u nás, naprostá preciznost a osobní přístup ke každé zakázce zvlášť, doporučuji vždy před zakázkou zajet na návštěvu, je to ovšem vykompenzováno trochu větší cenou (ale kvalita je výborná)

MAGIC SEVEN GROUP / umí: mají nový stroj (nejlepší na trhu), digitální tisk při dobře připravených datech je pro laika od ofsetu nerozeznatelný. Nakupují čím dál tím více nových papírů, dělají výsek a pan ředitel je velice ochotný pomoci s čímkoliv. Osobní přístup ke každému. (i v případě, že grafik zblbne data, jako např. přetisk na bílé, jsou ochotni vše přetisknout jen za náklady)

SPECIAL PAPER / velký výběr hezkých papírů

SVĚT PAPÍRŮ / široký výběr papírů

ANTALIS / papíry

GRAND PAPÍR / papíry

SICO PRINT / tisk bílou, modrou, parciál atd. např na černý papír
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
JAKOUBEK --- 22:12:28 11.3.2019
INK_FLO: OK. Indigo jsou zkušení borci. Docela se divím, že s tím měli zásek. Pak mě napadá třeba Carter. Ti dělaj s digitálem taky nějakej ten pátek. Ale netuším, jak se staví k menším projektům.

Ty důvody z QT bych si rád přečetl. :)

Držím palce.

PS: Pure je krémovej. Tam barevnost moc neřeš. To bude tak jako tak artovka. ;)
INK_FLO --- 21:44:48 11.3.2019
JAKOUBEK: dík za reakci....bude se jednat o digital barevnej tisk na munken pure 130g (hladší)...ohledně té růžové mi borec z qt studia psal nějaký důvody, proč tomu tak je (který neberu jako úplně relevantní v situaci, kdy z indiga na stejných fotkách s tím problém nebyl, z čehož usuzuju, že chyba není ve fotkách). Každopádně si od nich nechám udělat zkušební nátisk celé knihy a uvidím, kolika fotek z cca 240ti se to týká, a dle toho se rozhodnu, co dál. Kdyžtak bych se ti pak ozval....
JAKOUBEK --- 18:39:43 11.3.2019
INK_FLO: Nevím, jestli je tohle to správné auditko. Postpress už řeší procesy po tisku.

Nezmínil ses o technologii tisku. Byly nátisky na digitálu a nebo ofsetem? Kniha pak bude tištěna ofsetem nebo digitálem? To jen ať víme, co řešíme.

Můžu vycházet z předpokladu, že se v praxi nátisky dělají většinou digitálně a tisk je pak ofsetem = snažíme se dosáhnout různými technologiemi stejného výsledku. Drobné odchylky tam budou vždy. Ledaže bys knihu jel např na digitálu (HP Indigo apod) a na stejném stroji by se i nátiskovalo. Nebo by sis nechal vynátiskovat zkušební arch na ofsetu (o tohle se snažíme většinou my).

U čenobílých fotek tištěných cmykem bývá problém při nižších hodnotách šedé, kdy se má neutrální šedá složit ze čtyř cmykových barev při hodnotách cca 5-10%, u světlejších šedých je to ještě horší. Tam pak stačí, aby došlo k nepatrné odchylce např. pri pasování a jedna barva z toho může lézt víc a tónovat tisk. To se stává jak u digitálu tak u ofsetu.

Černobílé knihy se snažíme tisknout z duplexu černé a šedé pantonky. Pak jsme si tonalitou fotek jisti.

Občas pomáhá změna tiskového rastru. Je pár tiskáren, které tisknou stochastickým rastrem a tam jsou (aspoň za mě) výsledky lepší. Volba papíru je dalším faktorem, atd. atd.

Důležitým aspektem je i přítomnost autora při (ofsetovém) tisku, kdy jsem schopen tiskaři říct, že to jde trochu do růžova, ať stáhne lehce magentu apod. Nevím, do jaké míry se to dá korigovat u digitálního ofsetu.

No a v neposlední řadě, to, co popisuješ jako bizarní případ, je normální konstatování stavu. Většina lidí rozdíl paradoxně nepozná. To jsme si ověřili na několika knížkách. Radost jsem z toho neměl, ale tisk má prostě své limity.

PS: Hovořím jen ze svých zkušeností grafického designera. Nejsem tiskař.

Pokud bys s tím chtěl píchnout, ozvi se mi do pošty. Důležité je ty fotky vidět, mrknout se na stav zdrojových dat a pak bych se zkusil obrátit na některou z tiskáren, se kterými spolupracujeme.
INK_FLO --- 20:11:06 9.3.2019
zdravím, chystám k vydání fotoknihu (v barvě), zatím mám zkušební nátisky z dvou pražských tiskáren. V Indigoprint (kteří mi tiskli minulou černobílou a byl jsem celkem spokojenej, až na trošku větší tmavost, relativně zanedbatelnej rozdíl) mi vyšel první relativně dobře, druhej (zkoušel jsem jiný rozlišení jpg) o poznání tmavěji. Když jsme řešili, jak je možnej takovej rozdíl (sami uznali, že jim to ujelo o hodně), tak se ukázalo, že po přestěhování nemají správně nakalibrovaný mašiny a stále na tom pracují (překlad, co to znamená pro mě - vyhodím několik desítek tisíc korun za to, aby si to mohli dál zkoušet, jestli už to třeba nebude dobrý). V QT Studio to vyšlo co se týče černé lépe (světlost/tmavost víceméně stejná jako na monitoru) ale je tam zase jinej problém - některý fotky mají očividně problém s poměrem červené, bílá obloha je lehce do růžova atd. Neměli byste prosím někdo tip na pražskou tiskárnu, kde je šance, že s těmito věcmi problém nebude? dík!

Minule když jsem tisknul tu černobílu fotoknihu, tak se mi stal i takovej bizarní případ, že v jedné tiskárně mi udělali zkušební nátisk do růžova a řekli, že to bohužel jinak nejde, ale že když se na to nebudu dívat pod umělým světlem, tak to skoro nepůjde vidět :-))
WAKO --- 8:47:12 22.1.2019
MATHEZ: čau, asi jsem se vyjádřil jak pořez, ale určitý výtvarně-řemeslný dovednosti mám a rád bych si to zpracovával sám. Ale právě v copygeneralu nám kdysi nabízeli jakýsi "preset". Hřbet byl plochý a spojený nýty.
MATHEZ --- 0:01:01 22.1.2019
WAKO: hledas kancelarsky sanon, vse ostatni se vyrabi na zakazku (ne nadarmo se obor jmenuje kniharina)
co potrebujes vyrobit? sel bych do kterekoliv firmy co inzeruje vazani diplomovych praci ala copygeneral;
nebo nejaka mala tiskarna co umi bokem udelat malickou jednorazovku, popis co potrebujes, mozna vim kam bych te poslal...
WAKO --- 10:53:52 10.1.2019
Prosím poraďte. Nějaké hotové knížní desky, připravené pro potáhnutí a vsazení stránek. Klidně může být uvnitř nějaký decentní mechanismus, který stránky secvakne. Jistě něco takového existuje pro potřeby občasné samovýroby nějaké prezentace, portfolia apod.
RODRIGO_ --- 10:53:10 27.11.2018
TPA: Tak jsem je poptal, ale odmítají tisknout na jiný papír než mají v nabídce a v té nemají nic vyhovujícícho. Fedrigoni savile row plain – brown 300g, mám dojednáno se zástupcem z fedrigoni dodání, ale nikomu se do malé zakázky nechce. To chápu no...
TPA --- 22:13:30 26.11.2018
RODRIGO_: Rafo tiskne zlatou. Maji Xerox 1000.
Standardní vizitky | On-line kalkulace RAFO
https://www.rafo.cz/vizitky/
RODRIGO_ --- 11:30:48 26.11.2018
Digi tisk zlatou v česku někdo? Pár tiskáren co to inzerují napsalo že to vlastně nedělají, další neodpověděly vůbec. Malá zakázka, tisk na konkrétní fedrigoni papír (350g) kterej případně dodáme. Bude to asi jen 100 vizitek, oboustranně jen tou zlatou, barvený hrany si klidně udělám sám. Scodix od HP se mi moc neosvědčil, Meteor chtějí litr za nastavení tisku jedné strany. Uvažuji jestli by se to nedalo udělat na sítotisku. 36+ Kč za kus bez DPH je ještě furt dost (to mám nabídku na ten meteor), ale dvacka by se dala zkousnout.