Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
TRANSFORMACE - síť života: o všem, co pomáhá léčení a probuzení člověka,společnosti,Země
YMLADRIS
Restartováno :)
O cestách, technikách, prostředcích, projektech, hnutích, myšlenkách velkých i malých, co pomáhají člověku osvobozovat se a naplňovat svůj potenciál, a skupinám, místům, ekosystémům, uzdravovat se z nemoci civilizace.
Společným jmenovatelem témat je uzdravení, obnovení rovnováhy, návrat k přirozenosti, nalézání cesty, která je v souladu se životem.

Ráda bych, aby klub byl o sdílení informací, nápadů a zdrojů - spíše než o diskusích a rozebírání, jestli je nějaké téma dobré-špatné, reálné-nereálné, apod ;) (na tento druh vyžití tu máme klubů dostatek :)

organnic.blogspot.com (Conti)
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
JAZZZ --- 13:16:25 4.3.2015
SCHWEPZ: urcitou nadeji snad muze byt, ze pripadneho kolapsu globalni civilizace si ti nejchudsi ani nevsimnou :)
http://www.rtcc.org/2012/04/24/over-consumption-must-be-tackled-to-ensure-sustainable-development/
Currently, around 20% of the world’s population account for around 80% of consumption of global resources, and the world is consuming 50% more than is environmentally sustainable.

a nejlepsi duvod ospravedlnujici snahu nas 20% udrzet stavajici technologickou uroven by byla snaha o zlepseni zivotnich podminek tech zbyvajicich 80%, protoze nase zasahy do zivotniho prostredi je stale vic ovlivnuji a zenou k ostnatym dratum na nasich hranicich a nakonec se pres ne dostanou a ukazou nam co se cestou naucili. muzem tomu rikat karma nebo zpetna vazba v komplexnim systemu, ale proste to tak funguje.
http://www.scientificamerican.com/article/climate-change-hastened-the-syrian-war/

tohle je pomerne znepokojivy experiment na mysich, ktery ukazuje dalsi vyvoj lidsva, pokud se nam nepodari vyhrabat na dalsi evolucni pricku dostatecne rychle:
http://www.physicsoflife.pl/dict/calhoun%27s_experiment.html

tohle je zatim nejlepsi framework pro praci s tematem udrzitelneho vyvoje jaky jsem zatim videl
http://www.naturalstep.org/

tohle je predmet Svedske univerzity, ktery muzete jako obcani EU dalkove studovat zadarmo, ktery s tim Natural Step pracuje a na dalsi rok jsou snad prave otevrene prihlasky. ja to mam zapsane prave ted a muzu to jenom doporucit :)
http://www.bth.se/site/sustainability.nsf/pages/mi2407_distance

a tady se pise o tom jak by snad korporace mohly prestat ten problem zhorsovat a naopak prispet k jeho reseni. je nadejne ze se o tom zacina mluvit i v komunite fanatiku nekonecneho rustu.
http://www.salterbaxter.com/directions-report-2014/

dulezity je tenhle obrazek
http://www.naturalstep.org/en/5-levels
1-system je dany prirodnimi zakony
2-dlouhodobe preziti se zda jako celkem rozumna a skromna definice uspechu
3-strategie je to co si musime ujasnit
4-konkretni kroky uz si kazdy dovodi sam, nikdy nebude efektivne fungovat zadne centralni rizeni
5-vhodne nastroje snad vcas budou, jejich vyvoj se snazim trosku popohnat :)
LEOZ --- 12:45:49 4.3.2015
z aktuálního dění si dovolím

Očkovací povinnost je proti ústavě
http://archiv.ihned.cz/c1-63627740-ockovaci-povinnost-je-proti-ustave
URZA --- 12:22:02 4.3.2015
Hmm zajimavá diskuze ta předchozí o vývoji civilizace a možných krizích a apoklypsách.

Dík za odkazy na Tamaru a na knihy "Něco se muselo stát" a "Tři svíce za budoucnost".... knihy zařazuju na to.read list a Tamaru na "interesting, check them sometime" list :)

Předpokládám že J. Diamonda znáte že? jestli ne, tak doporučuji:

Guns, Germs, and Steel: The Fates of Human Societies
- https://en.wikipedia.org/wiki/Guns,_Germs,_and_Steel

Collapse: How Societies Choose to Fail or Succeed
https://en.wikipedia.org/wiki/Collapse:_How_Societies_Choose_to_Fail_or_Succeed

A fakt hodně doporučuju všem dát si tady tento kurz
https://www.coursera.org/course/humankind

případně to má autor ve formě knihy dokonce přeložení do češtiny

https://www.kosmas.cz/knihy/189104/sapiens/

A z dlouhodobého hlediska je i zajímavá

http://www.amazon.com/Time-Travel-Einsteins-Universe-Possibilities/dp/0618257357

kter autor mimojiné zdůvodňuje v jedné kapitole, proč si myslí že máme pár století na to abychom dokázali osídlit jiné planety pokud chceme přežít...



YMLADRIS --- 17:26:06 3.3.2015
KUATO: zahada je ten Leo Babauta - nadelal jmeni na webech o minimalismu, zenhabits, jak vsechno vyhazet atd. A pritom ma sest deti. Jak resi to, ze decka chteji zkusit vsechno na svete a fakt nevidi vyhodu v tom mit jednu pastelku a sedet doma.

No mozna projekt deti resi ta jeho zena Eva, asi
KERRAY --- 14:42:39 3.3.2015
KUATO: jojo, s tříletou zatím takhle stačilo, pobírá to zatím celkem dobře - sice občas hlásí, že máme vyhodit něco, co už se jí nelíbí, a koupit něco jinýho, ale nechá si vysvětlit, že takhle se to dělat nedá :)
KUATO --- 14:16:39 3.3.2015
KERRAY: a nejlepsi je, ze jim musis doprat i zkusenost, kdy se koupi kravina - a nejlip za svoje - "vidis vole? cely den jsi musel sbirat boruvky jak negr, jeste jsi to musel odnest tri kilaky na hrbete k aute, aby sis vydelal to petikilo a ted jsi to utratil za hlupotu. budiz ti to ponaucenim, ze se prachy utraceji mnohem lehceji nez vydelavaji.." :o)
KERRAY --- 11:18:34 3.3.2015
FRUTAA1: "tohle my neděláme", "tohle my nekupujeme" - "plooč?" - "protože nejde koupit všechno, nechceme mít doma spoustu krámů a vybíráme si věci, které stojí za to kupovat" (například :)
SCHWEPZ --- 10:42:49 3.3.2015
???: askeze bych to nenazýval, ve srovnání s dobrými 3/5 lidstva si pořád žiju jak prasátko v žitě, nebo veverka v oříškovém ráji :-) Ale pravda je, že mě to těší a ukázalo se to jako praktické. Zříct se zcela světských zájmů, to není má cesta, možná až na stará kolena.

Někde jsem četl, jak to měli v číně ještě před sto lety třeba: takový otec od rodiny ctil zásady konfucianismus, makal, živil rodinu, šatil a krmil děti. Nu a pak když dosáhl určitého věku, tak se často vrhal na stáří na taosimus, odvraceli se od světských povinností, neb syn převzal hospodářství. Pěstovat cestu Lao-C a "zřeknutí se světa", ale až na stará kolena, kdy děti převezmou roli živitele. Zajímavý model. Ten je samozřejmě teď rozbitý - prvně to podělal Mao a teď kapitalismus řízený komunistickou stranou. Čínské soudy mají z loňského roku zajímavý precedent, kdy donutili jednu rodinu postarat se o své staré (vyživovací povinnost)*

Knihu neznám, mrknu na to. Skvělá příležitost ke zbavení se věcí je stěhování, to mi jednou hodně pomohlo, pěkně jsem to zredukoval. Až na knihy tedy, mám dvě velké knihovny a rád se k některým vracím. Nebo některé kaktusy mám roky a možná mě+ dokonce přežijou ,-)

*
Snahy čínské vlády o přetvoření země do regulérní světové velmoci si pomalu začínají vybírat svůj daň. Orientace na kariéru, vysokou produkci a co nejvyšší výdělek totiž odnášejí staří lidé, o které se ambiciózní potomci odmítají starat. Kdysi tradiční pevné rodinné vazby tak jsou zřejmě nadobro pryč.
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/...-a-pece-deti-o-rodice-0s3-/zahranicni.aspx?c=A130919_142029_zahranicni_ert
??? --- 10:06:06 3.3.2015
SCHWEPZ: Naprosto ti rozumím, dobrovolná askeze má jistě své kouzlo :-) - podmínka chudoby, jako předpokladu spokojeného života, se vine jako červená nit téměř všemi náboženstvími ...
Nutno podotknout že většina lidí na této zemi žije v chudobě zcela nedobrovolně a nic pozitivního jim to nepřináší - pokud hlad, nedostupnost zdravotní péče, nedobré hygienické podmínky v jejich obydlích atd. nebudeme považovat za extra bonus :-)

Ale ty zmiňuješ dobrovolnou askezi - tedy upíráni si něčeho co by sis mohl dovolit, ale nepovažuješ to pro svůj život za nezbytné - což je určitě správné - čím více věcí máš, o to víc starostí s nimi, dobrovolná askeze na rozdíl od té nedobrovolné osvobozuje a učí lépe rozpoznávat to podstatné od toho nepodstatného.

Nevím zda znáš knihu od Leo Babauty Thriving on less, ta mne oslovila - můj problém je totiž spíše to, že ulpívám na věcech které jsem nashromáždil a je velmi těžké se jich zbavit i když je dávno nepotřebuju :-(
KUATO --- 9:25:28 3.3.2015
KUATO: navic jak jsi pod casovym tlakem, tak kolikrat si neco koupis uz hotoveho, misto aby sis to za levneji udelal sam, protoze se to vsecko stihat, takze nez se honit jak ocas.. takze pak paradoxne dochazi k podivnym volbam - vypestuju si ty tri pytle brambor, co na rok potrebuju sam, nebo si je koupim tamhle od mistniho sedlaka, kdyz vim, ze me to prijde trikrat draz a bude me to stat x puldnu casu.. protoze za usetreny cas a prachy muzu koupit luk a slusny terc a muzu s deckama stravit peknych par hezkych chvil na ktere by v pripade, ze bych okopaval ty brambory nemusel zbyt cas..

FRUTAA1: souhlas :o)