Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
TRANSFORMACE - síť života: o všem, co pomáhá léčení a probuzení člověka,společnosti,Země
YMLADRIS
Restartováno :)
O cestách, technikách, prostředcích, projektech, hnutích, myšlenkách velkých i malých, co pomáhají člověku osvobozovat se a naplňovat svůj potenciál, a skupinám, místům, ekosystémům, uzdravovat se z nemoci civilizace.
Společným jmenovatelem témat je uzdravení, obnovení rovnováhy, návrat k přirozenosti, nalézání cesty, která je v souladu se životem.

Ráda bych, aby klub byl o sdílení informací, nápadů a zdrojů - spíše než o diskusích a rozebírání, jestli je nějaké téma dobré-špatné, reálné-nereálné, apod ;) (na tento druh vyžití tu máme klubů dostatek :)

organnic.blogspot.com (Conti)
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
YMLADRIS --- 17:26:06 3.3.2015
KUATO: zahada je ten Leo Babauta - nadelal jmeni na webech o minimalismu, zenhabits, jak vsechno vyhazet atd. A pritom ma sest deti. Jak resi to, ze decka chteji zkusit vsechno na svete a fakt nevidi vyhodu v tom mit jednu pastelku a sedet doma.

No mozna projekt deti resi ta jeho zena Eva, asi
KERRAY --- 14:42:39 3.3.2015
KUATO: jojo, s tříletou zatím takhle stačilo, pobírá to zatím celkem dobře - sice občas hlásí, že máme vyhodit něco, co už se jí nelíbí, a koupit něco jinýho, ale nechá si vysvětlit, že takhle se to dělat nedá :)
KUATO --- 14:16:39 3.3.2015
KERRAY: a nejlepsi je, ze jim musis doprat i zkusenost, kdy se koupi kravina - a nejlip za svoje - "vidis vole? cely den jsi musel sbirat boruvky jak negr, jeste jsi to musel odnest tri kilaky na hrbete k aute, aby sis vydelal to petikilo a ted jsi to utratil za hlupotu. budiz ti to ponaucenim, ze se prachy utraceji mnohem lehceji nez vydelavaji.." :o)
KERRAY --- 11:18:34 3.3.2015
FRUTAA1: "tohle my neděláme", "tohle my nekupujeme" - "plooč?" - "protože nejde koupit všechno, nechceme mít doma spoustu krámů a vybíráme si věci, které stojí za to kupovat" (například :)
SCHWEPZ --- 10:42:49 3.3.2015
???: askeze bych to nenazýval, ve srovnání s dobrými 3/5 lidstva si pořád žiju jak prasátko v žitě, nebo veverka v oříškovém ráji :-) Ale pravda je, že mě to těší a ukázalo se to jako praktické. Zříct se zcela světských zájmů, to není má cesta, možná až na stará kolena.

Někde jsem četl, jak to měli v číně ještě před sto lety třeba: takový otec od rodiny ctil zásady konfucianismus, makal, živil rodinu, šatil a krmil děti. Nu a pak když dosáhl určitého věku, tak se často vrhal na stáří na taosimus, odvraceli se od světských povinností, neb syn převzal hospodářství. Pěstovat cestu Lao-C a "zřeknutí se světa", ale až na stará kolena, kdy děti převezmou roli živitele. Zajímavý model. Ten je samozřejmě teď rozbitý - prvně to podělal Mao a teď kapitalismus řízený komunistickou stranou. Čínské soudy mají z loňského roku zajímavý precedent, kdy donutili jednu rodinu postarat se o své staré (vyživovací povinnost)*

Knihu neznám, mrknu na to. Skvělá příležitost ke zbavení se věcí je stěhování, to mi jednou hodně pomohlo, pěkně jsem to zredukoval. Až na knihy tedy, mám dvě velké knihovny a rád se k některým vracím. Nebo některé kaktusy mám roky a možná mě+ dokonce přežijou ,-)

*
Snahy čínské vlády o přetvoření země do regulérní světové velmoci si pomalu začínají vybírat svůj daň. Orientace na kariéru, vysokou produkci a co nejvyšší výdělek totiž odnášejí staří lidé, o které se ambiciózní potomci odmítají starat. Kdysi tradiční pevné rodinné vazby tak jsou zřejmě nadobro pryč.
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/...-a-pece-deti-o-rodice-0s3-/zahranicni.aspx?c=A130919_142029_zahranicni_ert
??? --- 10:06:06 3.3.2015
SCHWEPZ: Naprosto ti rozumím, dobrovolná askeze má jistě své kouzlo :-) - podmínka chudoby, jako předpokladu spokojeného života, se vine jako červená nit téměř všemi náboženstvími ...
Nutno podotknout že většina lidí na této zemi žije v chudobě zcela nedobrovolně a nic pozitivního jim to nepřináší - pokud hlad, nedostupnost zdravotní péče, nedobré hygienické podmínky v jejich obydlích atd. nebudeme považovat za extra bonus :-)

Ale ty zmiňuješ dobrovolnou askezi - tedy upíráni si něčeho co by sis mohl dovolit, ale nepovažuješ to pro svůj život za nezbytné - což je určitě správné - čím více věcí máš, o to víc starostí s nimi, dobrovolná askeze na rozdíl od té nedobrovolné osvobozuje a učí lépe rozpoznávat to podstatné od toho nepodstatného.

Nevím zda znáš knihu od Leo Babauty Thriving on less, ta mne oslovila - můj problém je totiž spíše to, že ulpívám na věcech které jsem nashromáždil a je velmi těžké se jich zbavit i když je dávno nepotřebuju :-(
KUATO --- 9:25:28 3.3.2015
KUATO: navic jak jsi pod casovym tlakem, tak kolikrat si neco koupis uz hotoveho, misto aby sis to za levneji udelal sam, protoze se to vsecko stihat, takze nez se honit jak ocas.. takze pak paradoxne dochazi k podivnym volbam - vypestuju si ty tri pytle brambor, co na rok potrebuju sam, nebo si je koupim tamhle od mistniho sedlaka, kdyz vim, ze me to prijde trikrat draz a bude me to stat x puldnu casu.. protoze za usetreny cas a prachy muzu koupit luk a slusny terc a muzu s deckama stravit peknych par hezkych chvil na ktere by v pripade, ze bych okopaval ty brambory nemusel zbyt cas..

FRUTAA1: souhlas :o)
FRUTAA1 --- 9:17:19 3.3.2015
KUATO: ty výlety věřím, ale těch věcí, co vidím u kámošek s dětma, se pokusím co nejvíc vyvarovat nebo vyšmelit :-). děsí mě ty šílené akce různých obchodů, kdy se nakupuje, abys dostal něco a je toho velká série. už mám připravenou větu: "na to nemáme penízky". a to, co bude stranou někde projedeme po výletech!
KUATO --- 9:09:51 3.3.2015
INK_FLO: zasadne se tohle zmeni s prichodem deti. neumis si predstavit jak. nejde jen o to, ze decka nemuzou chodit jako smudly, aby ti je nesebrala socialka, ale snazis se jim doprat, beres je na vylety, kam bys treba sam nejel, protoze uz jsi tam kdysi byl, ale vis, ze te to kdysi zaujalo, oslovilo, sam vlastne predem nevis, co by je zajimalo, takze zkousis nabizet ruzne moznosti a pozorujes, co je zaujme, a v tom je pak podporujes. paradoxne tohle je casove i financne mnohem narocnejsi zpusob, nez jim koupit pocitac a nechat je na nem cely den mastit hry..
SCHWEPZ --- 8:45:21 3.3.2015
???: však vo tom mluvím :-) Každý má nějaké záliby, koníčky, tíhnutí a je to pro něj třeba "zásadní a nezbytné" a nutně to nemusí být třeba drogy ,-)

Ale abych zvážněl: držím tzv. dobrovolnou skromnost, těší mě to a má to koneckonců i praktické dopady (krom toho, že z výplaty ušetřím kupu peněz) - když si pak jednou za kvartál "něco pořídím", tak z toho mám dost velkou radost, která vydrží :-)

Protože "směrem nahoru" si člověk zvykne rychle, s jídlem roste i chuť a i hedonismus nakonec zevšední. Kdybyste každý den snídali kaviár a šampaňské, tak krom toho, že byste se asi brzo posrali, tak byste možná toužili po prostém jídle, třeba brambory na loupačku s máslem :-)

Dobrovolná skromnost - Přítomnost.cz
http://www.pritomnost.cz/cz/ekonomika/36-dobrovolna-skromnost
Pestří a zelení. Kapitoly o dobrovolné skromnosti - Hana Librová | Databáze knih
http://www.databazeknih.cz/knihy/pestri-a-zeleni-kapitoly-o-dobrovolne-skromnosti-64460