Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
TRANSFORMACE - síť života: o všem, co pomáhá léčení a probuzení člověka,společnosti,Země
YMLADRIS
Restartováno :)
O cestách, technikách, prostředcích, projektech, hnutích, myšlenkách velkých i malých, co pomáhají člověku osvobozovat se a naplňovat svůj potenciál, a skupinám, místům, ekosystémům, uzdravovat se z nemoci civilizace.
Společným jmenovatelem témat je uzdravení, obnovení rovnováhy, návrat k přirozenosti, nalézání cesty, která je v souladu se životem.

Ráda bych, aby klub byl o sdílení informací, nápadů a zdrojů - spíše než o diskusích a rozebírání, jestli je nějaké téma dobré-špatné, reálné-nereálné, apod ;) (na tento druh vyžití tu máme klubů dostatek :)

organnic.blogspot.com (Conti)
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
LEOZ --- 11:33:35 17.9.2014
Webová aplikace nabádá mladé lidi, aby se nebáli přemýšlet a mluvit o smrti | zpravy.ihned.cz - Česko
http://zpravy.ihned.cz/...webova-aplikace-nabada-mlade-lidi-aby-se-nebali-premyslet-a-mluvit-o-smrti
DNF --- 9:13:53 17.9.2014
LEOZ: hehe :) Tak nejak to vypada jakoze: Meli jste svatou bylinu, tu jste uvrhli do zapomneni, a dobre vam tak :)
LEOZ --- 9:03:55 17.9.2014
Before I Die: A Global Ethnography of Anonymous Aspirations in Chalk and Public Space | Brain Pickings
http://www.brainpickings.org/2013/11/05/before-i-die-a-candy-chang/
MICHAL_R --- 15:28:56 15.9.2014
LEOZ: Já mám taky takový pocit, že Grof nikde nepíše / netvrdí, že by ty zážitky byly "reálné" - pouze že jsou jako takové lidmi subjektivně prožívány. A tím se právě vzdaluje "newtonovsko-karteziánskému paradigmatu", jež tyto zážitky/zkušenosti vyřazuje ze hry s tím, že to jsou "halucinace", "bludy" (hle: "blud-ný balvan" :-), a že je proto nemůže brát vážně. Přístup Grofa (ale i jiných psychoterapeutů) se liší v tom, že se tyto zážitky naopak vážně brát rozhodli, protože se jimi studovaným lidem jeví jako smysluplné atd...

Podobné to je s těmi "minulými životy"... Grof nikde explicitně neříká, že to je "fakt", nebo "pravda" (byť sám nijak nemaskuje, co si osobně myslí) - třeba na té jeho nedávné přednášce jsem ho velmi pozorně poslouchal, a on si na tom dával dost záležet. Říkal to stylem, že někteří lidé mají někdy zážitky ztotožnění s někým, kdo žil se zdá, že žil v minulosti, a že tito lidé samotní to vykládají jako zážitek minulých životů. Hodně takovým příkladů, které pak šlo ověřit "faktograficky", popisuje v knize "Když se nemožné stane"...
LEOZ --- 13:09:54 15.9.2014
IACM ZPRAVODAJ: NĚMECKÁ STUDIE IDENTIFIKOVALA NOVÝ ZPŮSOB, JAKÝM KANABINOIDY NIČÍ RAKOVINNÉ BUŇKY - Magazín Legalizace
http://www.magazin-legalizace.cz/...dentifikovala-novy-zpusob-jakym-kanabinoidy-nici-rakovinne-bunky
LEOZ --- 11:41:40 15.9.2014
JAZZZ: jak píše MICHAL_R, newtonovsko-karteziánské paradigma je termín, kterým šermuje sám Grof, já bych ho jinak v současné postmoderně ani nevytahoval. A Sysifon popírají sami sebe, protože taky nereflektují současný výzkum, zapomínají na základní výbavu vědce-pochyby a taky nečetli Grofa pozorně. Nemůžu si vybavit, že by Grof někde tvrdil, že zážitky ze změněných stavů jsou nějak "objektivně pravdivé", jak zde píše _BENNY (ikdyž někde poukazuje na možností, že by byli pravdivé). Pouze takové subjektům připadají a mají přínos pro jejich zakotvení ve světě i řadu symptomů, neřkuli někdy snad i zasáhnou příčinu potíží...
_BENNY --- 14:25:36 14.9.2014
MICHAL_R: ad spolek sysifos - ja se te argumentaci nedivim. kdyz jsem od Grofa cetl Kosmickou hru, tak to bylo same "subjekt A ve stavech zmeneneho vedomi videl B, tzn. B je pravda". ten naprosto nekriticky postoj me taky stval, ale pozdeji jsem pochopil, ze to vlastne ani jinak nejde - pokud si nekdo stanovi jako zdroj poznani halucinace, ktere vidi jen halucinujici, tak je to cele na vode a nemuze to byt jinak. ze subjektivniho hlediska muze jit o osviceni, z objektivniho hlediska je to cele ptakovina.
JAZZZ --- 13:06:48 14.9.2014
KAMAHL: díky, to je perfektní odpověď a navíc je tam celá další hromada podnětů k přemýšlení. vtipné je tam třeba jak redukcionističtí biologové jsou nejraději, když objekt jejich zkoumání už nežije :)

MICHAL_R: a tys to fakt vystizne shnrul. jak se asi muze slucovat ono "vim ze nic nevim" s timhle pocitem vsevedoucnosti? staci jim predhodit nelinearni dynamickej system a nevi si s nim rady a snazi se aproximovat a linearizovat, aby s tim umeli plus minus pracovat. proto se toho boji a rikaji tomu "teorie chaosu" buuhuuu strasidla a duchoveee. v chaotickych datech jsou usporadane vzory a neomylny vedec netusi odkud a proc se berou :)
MICHAL_R --- 9:28:55 14.9.2014
JAZZZ: Proti newtonovsko-karteziánskému paradigmatu ve vědě vystupuje ve svých knihách a přednáškách sám Grof. Grof nemá nic proti newtonovské mechanice atd., ale moc se mu nelíbí šovinizmus některých vědců (viz např. Klub skeptiků Sysifos), kteří prostřednictvím tohoto paradigmatu chtějí vysvětlit úplně všechno, včetně tak komplexních fenoménů, jako je lidské vědomí a dalších věcí, kterým třeba moc nerozumí. Sledovat tento "střet paradigmat" je docela sranda - na stránkách Sysifosu např. v recenzi Grofovy knihy píšou, že "...samozřejmě, že nic takového nebylo prokázáno metodami vědy. Většinou jde o halucinace vysvětlitelné narušením funkce mozku", a recenzi uzavírají tím, že "kritický čtenář Grofovy knihy by se měl zamyslit nad nebezpečím pronikání iracionality do akademického prostředí" :-)

LEOZ: já tu Tvoji kritiku Grofa chápu, a jsem si vědom některých progresivních změn v psychoterapii a soudobém klinickém výzkumu. I tak ale s Grofem stále sdílím obavu, že ono "materialistické" paradigma ve vědě obecnou situaci (i ve společnosti a politice) stále dominuje. Ostrůvky pozitivní deviace existují, možná rostou, ale zdá se mi, že jich je furt hrozně málo :-)