Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Occupy Wall Street
SCHWEPZ

Vyhledávání ve zveřejněných dokumentech z Wikileaks "Cable Gate" : http://cablesearch.org/

[http://teckacz.arachne.cz/xchaos/filez/twaingle.jpg]

Původně založeno jako diskuze o WikiLeaks a obviněních proti Julianu Assangeovi - ale posléze jsme se dohodli zaměření debaty rozšířit i na volně související aktivity a hnutí, jejichž společným jmenovatelem je inovativní využití médií při vynucování větší transparentnosti globálních mocenských struktur různého druhu. Rozumné využívání internetu jako nového média je i zásada, kterou se v tomto klubu pokusíme uplatnovat - experimentujeme zde s demokratickou moderací.

V tomto klubu se prosím snažte dodržovat obecné zásady slušného chování známé jako Netiketa - samozřejmě s přihlédnutím ke specifikům platformy NYX (slovo "e-mail" zaměnte za "příspěvek do diskuze", apod.). Rozhodně platí, že diskuze se účastní lidi s různým světonázorem, (sub)kulturní příslušností, apod. a nikdo by neměl být předem vyloučen. Moderace pomocí palců nahoru či dolů je preferována před odpovědmi typu "meleš sračky", apod. - nevhodné příspěvky nicméně nebudou mazány, protože samy o sobě jsou nejlepším důkazním materiálem, dokazujícím, že jejich autor je idiot. Pravděpodobně bude následovat anketa, jak to uděláme s mazáním offtopiců.

Diskuze je "poloodoborná" - předpokládá se základní politický rozhled (typu že liberál není komunista, konzervativec není neonacista, apod.) a schopnost doložit svá tvrzení nějakým odkazem na alespoň trochu neutrální zdroj (Wikipedia.org je zde považována bez dalších debat za relevantní - zejména anglická nebo německá).

Platí zde zatím jediná regulace, a tou je omezení na 1 příspěvek od jediného přispěvatele během 24 po sobě jdoucích hodin. Toto se počítá počínaje 8.12.2011, 17:00h. Podezření na porušení tohoto pravidla prosím hlaste moderátorovi soukromým vzkazem. Za porušení tohoto pravidla bude následovat R/O přístup do klubu napoprvé na 24h, potom na 7 dnů. Pokud mě narušitel kontaktuje soukromou poštou, že šlo o omyl, dám mu příležitost smazat po sobě příspěvky a spojit jich více do jednoho - pokud mě včas nekontaktuje, tak námatkou smažu ten, který mě bude připadat nejvíc offtopic.

Děkujeme všem, kteří příspějí k tomu, že se tento klub stane místem nejkvalitnější, nejsvobodnější a nejneutrálnější politické diskuze a zpravodajství na celém NYXu !

Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
SCHWEPZ --- 8:43:38 19.7.2018
Odjakživa měli na politiku největší vliv politici a státy. S postupující globalizací se to však mění – stále větší slovo mají v tvorbě zákonů a vedení zemí nadnárodní korporace. Tým z univerzity v Amsterdamu sestavil seznam nejbohatších států (podle příjmů) a porovnal ho se seznamem společností, které mají největší příjmy. Podle jejich výsledků jsou některé firmy mocnější, než se zdá.
Zdroj: https://ekonomika.idnes.cz/...lky-sila-dvj-/eko-zahranicni.aspx?c=A180713_162442_eko-zahranicni_svob

Who is more powerful – states or corporations?
https://theconversation.com/who-is-more-powerful-states-or-corporations-99616
SCHWEPZ --- 10:28:15 17.7.2018
Existuje jedno matematicky dokonalé řešení, které se nikdy neuskuteční: kdyby obyvatelé bohatých zemí o 25 až 40 procent snížili svou nyní zbytečně vysokou spotřebu (>300 gigajoulů (GJ) v USA, 170 GJ v nejvýkonnějších zemích EU a Japonsku), aby jí bylo více pro chudé země (dnes se spotřebou kolem 20 GJ v Indii, ve většině subsaharské Afriky méně než 10 GJ), současná celosvětová produkce energie by stačila na slušný život celému světu. Ale slušný neznamená, že bychom žili v malých palácích, pravidelně kupovali drahá auta a létali na Mauricius. Ale ono nejde v první řadě o peníze, ale o jejich rozdělování.

Rozhovor: Čekat řešení našich problémů od techniky je infantilní - iDNES.cz
https://technet.idnes.cz/rozhovor-vaclav-smil-05b-/veda.aspx?c=A140716_170934_veda_mla
SCHWEPZ --- 15:25:32 13.7.2018
Podle něj spočívá hlavní pozice v hnutí v přesvědčení, že vývoj Evropské unie neblaze podléhá vlivu velkých investičních skupin, bank a zájmu kapitálu.

K celoevropskému hnutí Diem 25 se hlásí zhruba 65 tisíc lidí, rodit se začalo roku 2015 a jeho definitivní vznik se datuje k 9. únoru 2016, kdy Janis Varufakis v Berlíně představil manifest hnutí (více o Diem 25 zde).
Proměny Evropské unie podle své představy chce hnutí dosáhnout do roku 2025, jako bezprostřední kroky k přeměně evropského společenství požadují přímé internetové přenosy z jednání Evropské rady, rychlé zveřejňování zápisů ze zasedání Evropské centrální banky či zavedení povinného registru lobbistů působících v Bruselu.

Manifest (Plná verze) – DiEM25
https://diem25.org/manifest-plna-verze/

Piráti koketují s radikální levicí, přihlásili se k hnutí řeckého marxisty Varufakise | Domov | Lidovky.cz
https://www.lidovky.cz/...ji-s-radikalni-levici-dt4-/zpravy-domov.aspx?c=A171026_173702_ln_domov_jho
SCHWEPZ --- 13:00:07 13.7.2018
Selhání systému? 82 procent světového bohatství ovládá jedno procento lidí - Euro.cz
https://www.euro.cz/...i/selhani-systemu-procento-nejmovitejsich-ovlada-82-procent-bohatstvi-1390996
SCHWEPZ --- 7:07:08 22.6.2018
_BENNY: nebo bronzové dýkách, medvědích kožešinách a jelením paroží ,-)
_BENNY --- 0:24:42 22.6.2018
SCHWEPZ: kde jsou ty casy kdy vsechno bohatstvi stacilo vyjadrit v tunach vyrobene oceli :)
SCHWEPZ --- 11:18:51 21.6.2018
SCHWEPZ --- 12:50:14 15.6.2018
"Trump’s misguided vision is nonetheless based on the correct insight that the existing global system no longer works.

An economic cycle is coming to an end, a cycle which began in the early 1970s, the time when what Yanis Varoufakis calls the “Global Minotaur” was born, the monstrous engine that was running the world economy from the early 1980s to 2008. The late 1960s and the early 1970s were not just significant for the oil crisis and stagflation; Nixon’s decision to abandon the gold standard for the US dollar was the sign of a much more radical shift in the basic functioning of the capitalist system.

Indeed, by the end of the 1960’s, the US economy was no longer able to continue the recycling of its surpluses to Europe and Asia because its surpluses had mutated into deficits. As a result, in 1971, the US government responded to this decline with an audacious strategic move: instead of tackling the nation’s burgeoning deficits, it decided to do the opposite, to boost deficits.

And who would pay for them? The rest of the world!

How? By means of a permanent transfer of capital that rushed ceaselessly across the two great oceans to finance America’s deficits. And these deficits thus started to operate “like a giant vacuum cleaner, absorbing other people’s surplus goods and capital.


While that ‘arrangement’ was the embodiment of the grossest imbalance imaginable at a planetary scale, nonetheless, it did give rise to something resembling global balance; an international system of rapidly accelerating asymmetrical financial and trade flows capable of providing a semblance of stability and steady growth.

Powered by these deficits, the world’s leading surplus economies (e.g. Germany, Japan and, later, China) kept churning out the goods while America absorbed them. Almost 70% of the profits made globally by these countries were then transferred back to the United States, in the form of capital flows to Wall Street. And what did Wall Street do with it? It turned these capital inflows into direct investments, shares, new financial instruments, new and old forms of loans etc,” as Varoufakis noted in "Global Minotaur."

This growing negative trade balance demonstrates that the US is the non-productive predator: in past decades, it had to suck up a 1 billion dollars daily influx from other nations to buy for its consumption and is, as such, the universal Keynesian consumer that keeps the world economy running. (So much for the anti-Keynesian economic ideology that seems to predominate today!)

This influx, which is effectively like the tithe paid to Rome in Antiquity (or the gifts sacrificed to Minotaur by Ancient Greeks), relies on a complex economic mechanism: the US is "trusted” as the safe and stable center, so that all others, from the oil producing Arab countries to Western Europe and Japan, and now even China, invest their surplus profits in the US.

Since this “trust” is primarily ideological and military, not economic, the problem for the US is how to justify its imperial role – and it manages this through a permanent state of war (...)"
Slavoj Žižek
+
The Global Minotaur - Wikipedia
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Global_Minotaur
SCHWEPZ --- 14:26:18 12.6.2018
Jan Zielonka, profesor evropské politiky na Oxfordské univerzitě
Counter-Revolution - Jan Zielonka - Oxford University Press
https://global.oup.com/academic/product/counter-revolution-9780198806561?cc=cz&lang=en&

[https://www.timeshighereducation.com/sites/default/files/jan-zielonka.jpg]

Začalo dominovat myšlení soustřeďující se především na ekonomický růst, k čemuž velkou měrou přispěla jedna z interpretací liberalismu – neoliberalismus. To se zcela vymklo politické kontrole. Ukázalo se, že si voliči mohou vybrat, koho chtějí, ale politici musejí dělat politiku, které dominuje konsenzus elit.
(...)
Liberálové pokřivili pojem liberální demokracie. Udělali z ní systém, který není demokratický. Nechci ale říct, že skupina ekonomických liberálů manipulovala s tímto pojmem cíleně. Jen lépe než politici pochopili, že ve světě globálních transakcí je obtížné kontrolovat trhy.
Ve své knize uvádím příklad francouzského prezidenta Françoise Mitterranda coby prvního západního politika, který se tomu snažil postavit, chtěl udělat trhy disciplinovanější a nastolit spravedlivější rozdělení zisků - v důsledku čehož byl rozdrcen – trhy udělaly vše, aby mu ukázaly, že se tento experiment nepovede.

Liberálové nesmějí nerespektovat výsledky voleb - ceskapozice.lidovky.cz
http://ceskapozice.lidovky.cz/...vat-vysledky-voleb-f7q-/tema.aspx?c=A180607_175824_pozice-tema_lube

(...) V průběhu vytváření měnové unie jsme ale měli co do činění s jiným paradigmatem a jinými hráči, především s šéfy centrálních bank. Ti se tehdy rozhodli, že trhy samy vyřeší problém redistribuce podle pravidla, že čím méně intervencí, tím lépe pro chudé, protože trhy pomůžou snížit náklady. Dnes už víme, jak to dopadlo, Řecko není suverénním státem, ale protektorátem, který není schopný učinit žádná ekonomická rozhodnutí.
(...)
Jde o to, že neexistuje žádný nápad, jak ovládnout trhy. Skvělým příkladem je finanční krize z roku 2008. Banky vše totálně zbabraly, ale zaplatil za to obyčejný daňový poplatník. Dodnes nevidíme žádné mechanismy, které by tomu měli v budoucnu zabránit, a vše napovídá, že další krach je jen otázkou času.
(...)
Největším nebezpečím pro demokracii – možná smrtelným – je, že instituce pocházející z demokratických voleb nemohou uskutečnit své sliby. Vyplývá to z toho, že demokracie je především národní, ale ekonomické transakce jsou globální. To je ten podstatný problém: Je zvolená vláda schopná dělat věci, které voliči očekávají? Pokud ne, protože to trhy nedovolují, o jaké demokracii se vůbec bavíme?


SCHWEPZ --- 13:29:54 12.6.2018
SCHWEPZ:
Boj za síťovou neutralitu stále ještě není prohraný, napsal server The Hill.
Některé americké státy na ní trvají a vydávají vlastní nařízení mimo federální legislativu.
Podáno bylo rovněž několik desítek soudních žalob. Senát hlasoval pro zachování neutrality, Sněmovna reprezentantů ale zřejmě tento požadavek shodí ze stolu.