Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Occupy Wall Street
SCHWEPZ

Vyhledávání ve zveřejněných dokumentech z Wikileaks "Cable Gate" : http://cablesearch.org/

[http://teckacz.arachne.cz/xchaos/filez/twaingle.jpg]

Původně založeno jako diskuze o WikiLeaks a obviněních proti Julianu Assangeovi - ale posléze jsme se dohodli zaměření debaty rozšířit i na volně související aktivity a hnutí, jejichž společným jmenovatelem je inovativní využití médií při vynucování větší transparentnosti globálních mocenských struktur různého druhu. Rozumné využívání internetu jako nového média je i zásada, kterou se v tomto klubu pokusíme uplatnovat - experimentujeme zde s demokratickou moderací.

V tomto klubu se prosím snažte dodržovat obecné zásady slušného chování známé jako Netiketa - samozřejmě s přihlédnutím ke specifikům platformy NYX (slovo "e-mail" zaměnte za "příspěvek do diskuze", apod.). Rozhodně platí, že diskuze se účastní lidi s různým světonázorem, (sub)kulturní příslušností, apod. a nikdo by neměl být předem vyloučen. Moderace pomocí palců nahoru či dolů je preferována před odpovědmi typu "meleš sračky", apod. - nevhodné příspěvky nicméně nebudou mazány, protože samy o sobě jsou nejlepším důkazním materiálem, dokazujícím, že jejich autor je idiot. Pravděpodobně bude následovat anketa, jak to uděláme s mazáním offtopiců.

Diskuze je "poloodoborná" - předpokládá se základní politický rozhled (typu že liberál není komunista, konzervativec není neonacista, apod.) a schopnost doložit svá tvrzení nějakým odkazem na alespoň trochu neutrální zdroj (Wikipedia.org je zde považována bez dalších debat za relevantní - zejména anglická nebo německá).

Platí zde zatím jediná regulace, a tou je omezení na 1 příspěvek od jediného přispěvatele během 24 po sobě jdoucích hodin. Toto se počítá počínaje 8.12.2011, 17:00h. Podezření na porušení tohoto pravidla prosím hlaste moderátorovi soukromým vzkazem. Za porušení tohoto pravidla bude následovat R/O přístup do klubu napoprvé na 24h, potom na 7 dnů. Pokud mě narušitel kontaktuje soukromou poštou, že šlo o omyl, dám mu příležitost smazat po sobě příspěvky a spojit jich více do jednoho - pokud mě včas nekontaktuje, tak námatkou smažu ten, který mě bude připadat nejvíc offtopic.

Děkujeme všem, kteří příspějí k tomu, že se tento klub stane místem nejkvalitnější, nejsvobodnější a nejneutrálnější politické diskuze a zpravodajství na celém NYXu !

Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
SCHWEPZ --- 18:08:00 24.5.2020
Podle zveřejněných dat vzrostlo jmění amerických miliardářů o 15 procent za poslední dva měsíce.

Miliardáři bohatnou. V posledních měsících vydělali téměř půl bilionu - iDNES.cz
https://www.idnes.cz/...liardar-koronavirus-bezos-zuckerberg-gates.A200522_165203_eko-zahranicni_kou
SCHWEPZ --- 19:53:30 30.4.2020
SCHWEPZ --- 11:24:17 24.3.2020
Dluhy jsou hlavní příčinou třídního boje ve 21. století – A2larm
https://a2larm.cz/2019/01/dluhy-jsou-hlavni-pricinou-tridniho-boje-ve-21-stoleti/

Empire and Economics: The Long History of Debt-Cancelation from Antiquity to Today
https://www.youtube.com/watch?v=M4DkZ3CWFOk
SCHWEPZ --- 20:34:29 8.3.2020
Od dob globální finanční krize se progresivní myslitelé ptají, jaký nový ekonomický konsensus by mohl nahradit neoliberalismus.
Jako základ této nové společenské smlouvy se nyní objevuje myšlenka „ekonomické demokracie“.

Jak levice 21. století promýšlí ekonomickou demokracii – A2larm
https://a2larm.cz/2020/03/jak-levice-21-stoleti-promysli-ekonomickou-demokracii/

How the 21st century left thinks about economic democracy – Democracy | IPS Journal
https://www.ips-journal.eu/...e/show/how-the-21st-century-left-thinks-about-economic-democracy-4093/
SCHWEPZ --- 0:19:11 23.2.2020
Podle amerického mediálního teoretika Douglase Rushkoffa by ovšem Muskova kolonie na Marsu nezajišťovala „ani tak přežití lidstva jako spíše záchranný člun pro elitu“.
SCHWEPZ --- 12:27:19 18.2.2020
"Kapitalismus-akumulace kapitálu, nemůže existovat v uzavřeném prostoru. Musí expandovat za novými zdroji, aby je raboval. Nejprve do veřejných služeb, pak za hranice a nakonec do války, která roztočí nová kola spotřeby.
Naději vidí v osídlení vesmíru, ačkoli neumí žít ani tady."
https://zpravy.aktualne.cz/...oky-z-kandidatury-nestahnou-rozhod/r~77fed4c2522c11ea84c6ac1f6b220ee8/
SCHWEPZ --- 20:39:50 3.2.2020
Demokraté se rozhodují, kdo z nich se pokusí nahradit v Bílém domě Donalda Trumpa. Kampaní přitom hýbou pro Evropany ne zcela obvyklá témata. Nejdůležitější je nerovnost.

Čtyři sta nejbohatších rodin v USA má totiž poprvé nižší daňovou sazbu než třeba učitelé nebo hasiči.

Témata primárek: nerovnost, zdravotní pojištění, dluh za školné a jak radikálně na ně — ČT24 — Česká televize
https://ct24.ceskatelevize.cz/...-nerovnost-zdravotni-pojisteni-dluh-za-skolne-a-jak-radikalne-na-ne

SCHWEPZ --- 13:21:14 2.2.2020
(...) Takto se argumenty klasického liberalismu staly koncem 19. století součástí moderního konzervatismu, jehož pokračováním je i politika Nové pravice, kterou k nám z angloamerického prostředí přenesl Václav Klaus. V ní se liberalismus projevuje ve své exkluzivistické podobě, kdy je hodnota individuální svobody paradoxně použita především pro obhajobu určitého kolektivního (třídního) zájmu – protože si za své postavení může údajně každý sám, ponechme bohatým jejich bohatství a chudým jejich dluhy.

(...) éra takzvaného neoliberalismu (....) pravice postupně posilovala rentiérskou vrstvu společnosti, jejímž zájmem je pochopitelně především zachovat (konzervovat) dobyté pozice. Neoliberalismus je tedy politika partikulárního kolektivního zájmu, což ale není v rozporu s ultraliberální image dravých podnikavců, zejména finančních spekulantů. Ti patří k obsluze rentiérských struktur a jejich predátorský individualismus, údajná výtečnost mimořádně schopných jednotlivců, je znakem příslušnosti k určité elitní skupině, ne výrazem respektu k jakémukoliv jednotlivci – ten je zpravidla jen příslušníkem masy, nýmandem.

(...) Klíčovým katalyzátorem konzervativního obratu se stalo období po finanční krizi z roku 2008. Způsob, jímž se tato krize řešila, byl zcela v rozporu s liberálním ideálem bohatství legitimizovaného individuálními zásluhami. Několik let poté, ovšem s ohledem na dlouhodobé trendy, kniha Thomase Pikettyho Kapitál v 21. století bez obalu hovořila o nové aristokracii, jejíž bohatství je z podstatné části zděděné. Ačkoli Piketty formuloval svou kritiku vysloveně z pozic moderního liberalismu, tváří v tvář indolenci a ignoranci politických elit nakonec jen bezděky demonstroval bezmoc liberálního idealismu.

Všichni jsme konzervativci. Esej Martina Dokupila Škabrahy - Novinky.cz
https://www.novinky.cz/.../clanek/vsichni-jsme-konzervativci-esej-martina-dokupila-skabrahy-40311174