Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
czcube.org
ARCHIMEDES
Toto je jednoduše klub věnovaný projektu českého amaterského nanosatelitu - resp. pokud vše vyjde, tak půjde o amatérskou meziplanetární sondu - viz webové stránky http://czcube.org Sdružení má zatím hotovou pozemní přijímací stanici a už chytilo první signály z japonského nanosatelitu. (To samozřejmě zatím není nic, co by nezvádl jakýkoliv běžný radioamatér) Moderátor klubu je současně členem (a sponzorem) příslušného občanského sdružení.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
XCHAOS --- 11:42:49 17.2.2014
uvažuju tuhle debatu smazat, protože to umřelo... někdo proti?
PIGSTER --- 18:14:02 4.2.2013
Tak ono v podstate se to cely rozpada, zustalo na tom co ja vim posledni 3 lidi, ktery se snazi neco delat, zbytek bohuzel nema dostatek casu.
DLABAK --- 17:14:45 4.2.2013
XCHAOS: Vítej mezi námi, odpadlíky ;-)
XCHAOS --- 20:51:27 3.2.2013
tenhle klub bych rád věnoval někomu, kdo zůstal členem občanského sdružení czcube...já (pokud vím) už členem nejsem.
XCHAOS --- 22:18:50 14.10.2012
ARCHIMEDES: řada czCube nápadů předběhla dobu, zdá se.

no, dokonce i na tu varianta s vypuštěním celého hotového smartphone mezitím došlo...

kdybych to chtěl rozjíždět dnes, zkusím uvažovat o instalaci solárně termálního motoru (daleko kompaktnějšího,než nějaká plachta), se kterým by ta věc opustila oběžnou dráhu (většinu vzletové hmotnosti by tvořila nějaká inertní pracovní látka... a specifický impuls může u takového motoru snadno být větší, než u hydrazinového...)
ARCHIMEDES --- 22:16:39 14.10.2012
XCHAOS: Něco podobného jsem kdysi počítal pro czCube...co už.
XCHAOS --- 10:00:47 13.10.2012
Morseovka z oběžné dráhy - Leonardo - věda a technika jasně a přehledně (Český rozhlas)
http://www.rozhlas.cz/leonardo/technologie/_zprava/1122780
XCHAOS --- 13:48:27 27.3.2012
Z interní konference czcube:

Ahoj kluci,


pojďme se pustit do oživení a rozhýbání projektu czCube (tedy projektu reálné stavby malé družice [a jejího vypuštění do kosmu]).Tento e-mail bude trochu delší, takže pokud nechcete číst dál, tak prostě napište do konference, nebo na aholub@centrum.cz svoje odpovědi na tyto otázky:

- Jak si dnes představujete moderní konstrukční řešení amatérského CubeSatu?

- Čemu jste se v minulých měsících věnovali ve svém volném čase?

- Co vás nejvíc bavilo a kolik času jste tomu věnovali?

- Co chcete (jako hobby) dělat v nejbližší době?A teď vysvětlení, proč tyto otázky pokládám a žádám na ně od vás odpověď.Jak už jsem psal dříve, moje vize spočívá v nalezení nejdostupnějšího řešení konstrukce a v soustředění sil jen na hlavní cíle (relativně rychle realizovatelné).Jde mi o to, aby výsledky byly brzy viditelné a členy týmu aby práce na projektu bavila (a i proto se jí sami chtěli více věnovat).Podstatné je, abychom se skutečně vydali „jinou cestou“ než jakou jsme šli doposud a která bohužel nevedla k cíli. Opakovat totéž znovu nemá smysl.Je to tedy opravdu restart projektu czCube s využitím všech dosavadních zkušeností.David vidí jako hlavní problém nedostatek zdrojů, Tomáš zmiňuje koncepční zastaralost, Míra navrhuje postupovat po malých krocích a Richard doporučil nákupy na CubeSatShopu.Vedu všechny názory v patrnosti a osobně navrhuji toto:

1. aktualizovat koncepci (zjednodušit technické řešení) a určit priority

2. konsolidovat tým (zhodnotit dostupné zdroje, získat do týmu nové lidi)

3. postavit jádro družice (kostru, zdroj a rádio)

4. pak znovu zhodnotit výsledky (i rychlost realizace) a navrhnout další postupKonkrétně k jednotlivým bodům.U celkové koncepce chci obecně co nejvíc využít už existující, ověřená a dostupná řešení. Konkrétně například navrhuji místo KOMBUSu využít standardnější I2C sběrnici, ale zde očekávám návrhy a nápady od všech členů týmu. Jak si dnes představujete konstrukční řešení amatérského CubeSatu? Napište to do konference, nebo přímo na můj e-mail aholub@centrum.cz .Pro soustředění sil (kterých nemáme nazbyt) navrhuji znovu stručně sepsat všechny hlavní činnosti, vedoucí ke družici (to udělám já), vybrat z nich max. 3 nejdůležitější a na ty se soustředit. Všechno ostatní sice nebude zapomenuto, ale bude to „pod čarou“ (tedy k řešení „ve volných chvílích“, „později“ nebo „mimo projekt“). „Pod čarou“ jsou teď pro mne například „magnetická komora“ nebo třeba i „rozšiřování pozemní stanice“ (i proto, že David vyjádřil svou jen „platonickou“ technickou podporu). Nemůžeme si prostě dovolit roztříštit svoje sily a pozornost do tolika různých směrů.Z reakcí v minulých dnech mám ovšem dojem, že tyto moje výše uvedené vize a návrhy se u vás nesetkají se souhlasem a pochopením. Občas si prostě nerozumíme a naše názory se liší. Pokud se nebudeme schopni dohodnout na společném dalším postupu, budu muset najít do týmu nové lidi. „Nová krev“ by se ale do týmu hodila v každém případě, takže nové zájemce oslovím určitě. V rámci „konsolidace týmu“ by mne ale teď zajímalo, jaké jsou vaše reálné současné možnosti a zájmy. Čemu jste se v minulých měsících věnovali ve svém volném čase? Co vás nejvíc bavilo? Co chcete (jako hobby) dělat v nejbližší době? Napište to opět buď do konference, nebo soukromě přímo mě. Já jsem se například v posledních dvou letech mimo jiné se synem věnoval hobby robotice a určitě mi to pomohlo se zdokonalit v jemné mechanice, elektronice a v programování mikročipů. Tyto zkušenosti chci teď využít při stavbě družice.Vlastní stavbu jádra družice budu směrovat tak, aby byla dokončena brzy (rozhodně v řádu měsíců a ne roků), aby to realizátory nepřestalo bavit, a aby se to dalo brzy zhodnotit a postoupit dál.To je pro dnešek ode mne vše.Ještě závěrečné shrnutí. Navrhuji aktualizovat koncepci, konsolidovat tým a soustředit se na jádro družice.Proto prosím, napište do konference, nebo na aholub@centrum.cz svoje odpovědi na tyto otázky:

- Jak si dnes představujete moderní konstrukční řešení amatérského CubeSatu?

- Čemu jste se v minulých měsících věnovali ve svém volném čase?

- Co vás nejvíc bavilo a kolik času jste tomu věnovali?

- Co chcete (jako hobby) dělat v nejbližší době?Těším se na vaše reakce a názory.Aleš H.P.S.: Ozvěte se všichni, komu tento e-mail dojde. Vyjádřete své názory a pocity. Prosaďte se.
XCHAOS --- 23:05:41 1.6.2011
PACHOLEQ: řekl bych, že interní, ale budu referovat.

(já jsem vlastně člen jen proto, že stojím o úniky informací :-)