Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
AD(H)D - porucha pozornosti s hyperaktivitou i bez
UNREALONE
Tenhle klub je určený diskusi o poruchách pozornosti, řešení problémů, výměnu zkušeností, atd.
Laik nechť se zeptá a nejlépe si o tom něco přečte (online jsem toho našel dost, ale většinou anglicky), pokud sem zavítá odborník, budu moc rád za jakékoliv rady a připomínky.

ADD resp. ADHD jsou zkratky pro anglické termíny Attention-Deficit Disorder resp. to samé s "Hyperactivity", dříve se pro toto používalo označení LMD (Lehká Mozková Dysfunkce).

Pokud nevíte o co se jedná, ale zaujalo vás to, zkuste si něco málo přečíst...nechci sem opisovat ani základní popis, protože je toho docela dost, ale následujících pár odkazů by mohlo aspoň pro začátek pomoct:
Příznaky (symptomy) [anglicky]
Portál o AD(H)D na about.com [anglicky]
Wikipedie [česky]
Wikipedie [anglicky]


http://www.nepozornidospeli.cz/

Průběžně bych chtěl doplňovat odkazy a moudra na nástěnku, ale ne vždy mám čas (a jsem chaotik ;-) ) takže se hlaste o práva pokud se chcete realizovat :-)
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
KOLLUCHA --- 22:27:13 17.9.2019
POZITRON: Dík za vysvětlení!

CYBERWOLF: Jo já znám Flegrovy statistiky. Ale rozhodně je dobře, že už nekrmí lvy křesťany.

POZITRON: Tak tam jde hlavně o to, aby to neublížilo dítěti. Jinak jim je asi jedno, že si na tebe Mourek brousí zuby ;-D

POZITRON: Ale máš pravdu, že tohle může být matoucí.
TAPINA --- 17:45:29 16.9.2019
CYBERWOLF: Ale jo, jsou dlouhodobé protilátky a ty se od akutních liší.
POZITRON --- 17:45:15 16.9.2019
CYBERWOLF: tak treba ty testy na protilatky na dobrovolnicich, co delaj obcas u Flegera, normalne pozitivni mam (akutni stadium probehlo pred vic nez 20 lety, to vim), takze zjistit to i po mnoha letech od nakazy lze, jen jde o to, ze tehotnejm takhle napisou bez blizsich informaci "negativni" a ty pak muzou chybne nabyt dojmu, ze toxoplazmozu nikdy ani nemely a prave v tom mi to prijde dost zavadejici.
TAPINA --- 17:44:35 16.9.2019
POZITRON: Já myslím, že se testuje i chronické stadium, ale poslední dobou už se moc netestuje ani to, mně to dělali jen v prvním těhotenství.
CYBERWOLF --- 17:32:23 16.9.2019
POZITRON: afaik to souvisí s fázemi. Když toxoplasma udělá léze, tak se vlastně zapouzdží, nejsou protilátky a není jak jí zjistit (nakrájet tkáň na plátky a dát pod mikroskop není ono). V tomhle stavu by ani neměla vadit. Nejsem si jistý, jestli se z téhle fáze může zase aktivovat.
POZITRON --- 17:03:44 16.9.2019
mimochodem jestli se nepletu, tak jedna z mala prilezitosti, kdy vam toxoplazmozu vubec otestuji, je v tehotenstvi, pritom fakt, ze mate v prukazce napsano toxoplazma negativni, neznamena, ze nejste nakazeny, podle me je to tedy dost zavadejici. znamena to jen, ze nemate akutni stadium.
POZITRON --- 16:45:37 16.9.2019
TAPINA: to jsem se snazila rict.
TAPINA --- 16:42:16 16.9.2019
POZITRON: On ten rozdíl může být tak malý, že ho poznáš až když cíleně měříš lidem postřeh nějakými testy. Zatímco toxoplasma pozitivnímu člověku akorát častěji spadne něco ze stolu a rozbije se to, pozitivní myš bude ulovená kočkou.
CYBERWOLF --- 14:39:13 16.9.2019
KOLLUCHA: já nejsem odborník na parazity, takže to co píšu ber s rezervou. Ono to nedělá z lidí lumíky jak v nějakým béčkohororou, ale má vlvi na chování, který je statisticky průkazný. Tj. když vezmeš skupinu lidí s toxoplasmou a bez, tak skupina s bude mít horší výsledky. Ne že si člověk půjde sednout na D1 s dojmem, že tomu náklaďáku kdyžtak uhne. Náklaďáky zaparkované na železničních přejezdech si myslím na tyhle brebery svádět nemůžeme :)

Jinak ten model stojí na tom, že toxoplasma neřeší, kde zrovna bydlí a jak moc kolem běhá adekvátně velkých koček. Je to prvok, tohle po něm nemůžem chtít. Prostě se potřebuje dostat do kočky, dokáže vegetovat v savcích a tahle strategie funguje. U lidí už dneska asi nic moc, ale před dvěma tisíci lety římani krmili lvy křesťanama a do poslední doby ledové tu byly různé nezdravě velké šavlozubé kočky. Asi se to asi osvědčilo.
POZITRON --- 14:03:47 16.9.2019
KOLLUCHA: pokud myslis akutni stadium, tak neznamena, to mas jen jednou za zivot, ale vliv parazita na chovani nakazeneho je snad trvaly, ne? i kdyz ja si myslim, ze to zas tak zhavy, jak tvrdi Flegr, nebude. nakazeno ma byt asi 30% populace nebo kolik a nemam pocit, ze by 30% lidi bylo nejak vyrazne zpomalenych/riskujicich/pod auta skakajicich.