Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
konstrukce fikčních světů
GAARQ
vytváření literárních fikčních světů je docela náročný koníček. tato diskuze by měla vyústit ve vytvoření dílny tvorby světa pro autory, především SF.

sledujte nástěnku :)


vesmír - univerzum, multiverzum
: stejné zákony jako u nás, jiné zákony
: nižší hierarchie, podle rozsahu příběhu - skupina galaxií, galaxie, skupina hvězdných soustav, hvězdná soustava, planeta, kontinent

biosféra
: nemyslící, myslící, sebeuvědomující si bytosti

kultura
: chování, jazyk
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
GAARQ --- 13:38:12 9.2.2015
VLCACKA: pokud chceš být moderní, na genofond kašli ;) pohlavní rozmnožování je genová loterie a zaručuje přenos genů, ale není to nic pro udržení moci. to je princip tzv. sobeckých genů. pokud se nerozmnožují klonováním, držení genofondu je k ničemu.
VLCACKA --- 13:27:31 9.2.2015
GAARQ: Jj, měla by bejt.
Jeden takovej degenerát je záporákem. Vtip je v tom, že si následník může vzít partnera z lidu a nikdo neřekne ani popel. Na tom stavím jednu z linek se sňatkem z rozumu. Ale záporák si žárlivě střeží svůj rodinný genofond i za cenu incestu. Jednou z rekvizit je tam i snaha právě tuhle vládu hrstky naleptat zevnitř.
Piráti jsou rozdělení podle dómů na typy výzkumů, většinou na tom pracují po generacích, když má dítko nadání pro biologii místo mineralogie například, jde na univerzitu a následně do výzkumného programu do jiného dómu.
GAARQ --- 12:59:46 9.2.2015
jo a dík za tip na film ;)
GAARQ --- 12:58:01 9.2.2015
VLCACKA: funguje, když je potřeba ;)

FTL v roce v 26. století by nemusel být bulšit. je to asi spejsoperka, ne? jen je důležité, jak jsou ti piráti a jejich výzkum organizovaní. moderní věda vyžaduje velmi širokou základnu, otevřené publikování a hafo peněz bez přílišného omezování témat. dobrý aplikovaný výzkum vyžaduje spoustu základního, který je zdánlivě k ničemu.

dědické právo je pro stabilitu a kontinuitu moci špatné, přímý potomek může být idiot a navíc jediný.
VLCACKA --- 11:35:15 9.2.2015
Funguje to tu ještě?
Osobně dávám přednost postavám - v textu, který píšu, jsem hrozně moc chtěla mít finského zabijáka, tak tam je, po shlédnutí filmu Vesmírný pirát kapitán Harlock piráty... tak tam jsou. Nicméně sám svět tam pochopitelně načrtnutý taky je, postavy nefungují ve vzduchoprázdnu. Táákže:
Dva korporáty á pět šest planet (administrativa, suroviny, věda a výzkum, zemědělství a jedno společné vězení), třetí stranou jsou piráti, kteří se pořádně obuli do výzkumu a vývoje používání nanotechnologií (tady brutálně vařím z vody, protože jsem technologický debil) a proti oběma korporátům jsou tak daleko jako Gripen od Spitfira. Problém mám hlavně s pohonem a časovým rozptylem, protože se přiznám, že kašlu na časový dluh. Korporátní lodě se batolí pomocí fúzních motorů, piráti taky, ale ti mají něco, čemu říkám kapesní hvězdná brána (takové sety, které vystřelíte, ony se vám seskládají do kruhu, vytvoří umělou singularitu a loď/lodě tím proplují) plus další srandičky, nicméně jedna postava díky technologickému mecenáši dostane návod k vybudování lodě/lodí s nadsvětelným motorem. Otázkou je, jestli je v šestadvacátém století fér použít jako rekvizitu FTL, když autor (já) tuší, že je to bullshit a přesto ten bullshit napíše. :-)
Pirátská kolonie má mimochodem taky nějaký pravidla - jsou tam sídla (dómy), které vládne jedna hlava pomazaná. S ostatními hlavami pomazanými hlasují v pravidelných zasedáních Rady o důležitých věcech pro celou kolonii, jinak na svém písečku někteří vládnou hodně despoticky, aneb "maminka a vůdce dómu mají vždycky pravdu, jinak dostaneš karabáčem přes prdel". Jinak tam funguje klasické dědické právo, když je vůdce dómu starý/bezdětný/neplodný a stihne to, může si nástupcem zvolit koho chce. Nicméně i tam se odehrává pochopitelně mocenský boj. Exotický jazyk tam mám jeden, je to pirátský rituální a jen se o něm zmiňuju, tvořit ho nebudu, nejsem lingvistka.


BRAMBOREENA --- 19:38:36 10.10.2013
GAARQ --- 13:01:30 6.12.2010
dočetl jsem plátno tkané časem od baxtera a na první pohled nepřekvapí. autor, jako mnoho jiných před ním, podcenily chaotický determinizmus kontrafaktuálních mezníků a pořád věří na "dějinnou koherenci". silně pochybuju, že by hitler po neúspěšné operaci seelöwe (fronta ustrnula na první linii rochester-southampton) byl schopen v červnu 1941 vyrazit na stalina atp atd. škoda, škoda...
??? --- 10:50:51 21.11.2010
Včera mne napadla klasifikace orbikonstruktorů (po našem světostavců), na kterou jsem dnes v úvahách navázal:

1. podle přístupu:
a. pro tvůrce je primární svět, který je zbytkem tvorby (tj. příběhy) jen oživován, aby dostal hloubku
b. pro tvůrce jsou primární příběhy, které vypráví, svět slouží jako pomůcka, kulisy a jeviště

2. podle četnosti:
a. tvůrce jednoho světa: ve svém díle tvoří, přetváří a dotváří jeden svět (nebo zejména jeden svět). Příkladem jsou J.R.R.Tolkien se svou Ardou/Středozemí, R.E.Feist s Midkemii/Kelewanem, T.Pratchett se Zeměplochou.
b. tvůrce vytvoří různé světy pro různé potřeby. Příkladem je třeba R.Bradbury, N.Gaiman.
c. tvůrce omezeného počtu relativně stejně propracovaných světů (D.Eddings svět Belgariad+Malloreon; svět Elenium+Tamuli)

1a bývá často spojeno s 2a (řidčeji 2c), 1b je kombinováno nejčastěji s 2b, ale ani kombinace 1b+2a či 1b+2c nejsou neobvyklé.
GAARQ --- 20:47:45 24.9.2010
RIP: tomu se říká iterativní re-konstrukce. musel jsem po nedávné revizi zavést jeden nový foném ("zavřené a" vzniklé z vokálu "a" v hochdeutsch) a novou změnu německého "ei" v bémácké "ej" oproti původnímu "aj" :-p zajisté sis také všiml, že díky tomu se z původního "slevanaj" stala "slevonój" ;)
RIP --- 15:31:00 21.9.2010
GAARQ: Tady
http://ark.wz.cz/ib/mapa.html
se Rakousko píše jinak :-) Co to je za nepořádky?