Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Školné na VŠ - diskuze o existenci a dopadech možných i historických u nás a ve světě
GREATDRAKE
Vzhledem k tomu, že fenomén školného na vysokých školách na naši společnost udeřil zcela naplno, rozbíhá se debata na toto téma napříč mnoha kluby i na nyxu. Považuji za dobrý nápad tomuto dát své místo pro centralizaci zdrojů, odkazů a debat. Jak nad aktuálním návrhem tak nad systémy v okolních státech.Pokud máte již hotový názor: "školné na vysokých školách je dobro/zlo/kretenismus/božské/zásadní/nezajímavé" - pak je to pro vás asi dobře, ale z hlediska diskuze nezajímavé. Vystříhejte se tedy prosím prostého shromažďování argumentů na podporu již předem připraveného názoru, to opravdu není cílem, protože negativních i pozitivních věcí se dá, s trochou snahy, nalézt mnoho.

Stejně tak, je kontraproduktivní argumentovat "já zažil to a to a proto to vnímám negativně" - tomu se asi nelze moc vyhnout, ale uvědomte si prosím, že školné je něco, co se dotkne obrovského množství lidí ve velmi různých životních situacích a vaše zkušenost patrně vůbec není obecně aplikovatelná.

Prosím všechny diskutující, aby si přečetli obsah tohoto odkazu, včetně pdf souborů na konci stránky: http://www.msmt.cz/pro-novinare/financni-pomoc-studentum-navrhy-jsou-na-stole

Německá wiki o školném s krátkým popiskem pro mnoho států a v celku užitečnými odkazy
http://de.wikipedia.org/wiki/Studiengeb%C3%BChr

Dále jsou vítány studie z jiných států, kde již školné na vysokých školách zavedli, školné dlouho mají či jej zvažovali.
Zde je souhrn z roku 2007 o školném v některých evropských státech. Pokud seženete novější, sem s tím prosím.
http://www.euroskop.cz/607/sekce/skolne-v-eu/

Listina základních práv a svobod (Článek 33, bod 2):
Občané mají právo na bezplatné vzdělání v základních a středních školách, podle schopností občana a možností společnosti též na vysokých školách.


Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
BOBR --- 10:52:00 6.12.2011
Bohužel, ue strany MŠMT (Dobeš) lze dikusi shrnout takto:

Dobeš tlačí změny ve financování školství bez debaty s vysokými školami | Strana zelených

Dobeš tlačí změny ve financování školství bez debaty s vysokými školami | Strana zelených
http://www.zeleni.cz/media/aktuality/dobes-tlaci-zmeny-ve-financovani-skolstvi-bez-debaty-s-vysokymi-skolami/

„Svévole, s níž ministr Dobeš prosazuje své asociální reformy, přesáhla myslitelné meze. Vyzývám premiéra Petra Nečase, aby sebral odvahu k druhému pokusu o jeho odvolání, podle Ústavy prezident takovému návrhu musí vyhovět,“ doplnil Ondřej Liška, předseda SZ.
IVANA_ANAVI --- 18:16:13 15.11.2011
CYBER_GEORGE: Já jsem se třeba naučila mluvit na veřejnosti (ano dřív mi to činilo nepřekonatelné potíže) - to je sice něco trochu jiného, ale věřím, že některé věci se dají naučit, pokud má člověk vlohy. Upřímně, nikdo není dokonalý a vždycky je možné se nějak zlepšit.
CYBER_GEORGE --- 18:08:32 15.11.2011
IVANA_ANAVI: "...zažila jsem lidi, kteří sice byli kapacitami ve svých oborech, nicméně sami své znalosti neuměli druhým předat..." - tohle je IMHO jedna z veci, ktere bud proste zvladas a nebo se vzdycky budes vice ci mene trapit, protoze se to zkratka dost dobre "naucit" neda (respektive casto by to vyzadovalo spis zmenit osobnost/zpusob mysleni onoho cloveka).

Umim si ale predstavit, ze treba v pripade specialni pedagogiky je to uz o necem trochu jinem.
IVANA_ANAVI --- 17:50:40 15.11.2011
NIZBORSKY: Pedagogika ani psychologie nejsou pseudopředměty, respektive záleží na tom, z jaké perspektivy jsou uchopeny. Každopádně bych je celkově neodsuzovala. Jak jinak se učitelé mají naučit jak učit? Přece je nehodíš do rybníku a neřekneš: "Tak plav!"

Ano, učitel musí znát svůj předmět, ale není to to jediné. Zažila jsem lidi, kteří sice byli kapacitami ve svých oborech, nicméně sami své znalosti neuměli druhým předat.
CYBER_GEORGE --- 17:43:36 15.11.2011
NIZBORSKY: :-)) ja se tomu (opisovani) po svych zkusenostech uprimne receno ani nemuzu divit... ja fakt nemam tuseni co vlastne se v ramci pedagogiky uci/neuci, ale muj nazor je takovy, ze cele rade ucitelu/ucitelek by mnohem vic prospelo vzdelavat se predevsim v tech predmetech, ktere uci (chteji ucit).
NIZBORSKY --- 20:39:34 14.11.2011
Ja jsem si vzdycky myslel, ze pseudopredmety jako pedagogika nebo psychologie se uci na pedagogickych skolach nebo odbornych skolach v ramci ucitelske aprobace jen kvuli tomu, aby lide, co neumi nic jineho nez zvatlat, meli praci. Docela me prekvapuje, ze je zde rozsireny spis opacny nazor.

To mi pripomina, ze sestra meho kamarada chodila jeden rok na pedak a znacna cast jejich ""spoluzacek" byly ucitelky stredniho a vyssiho veku, ktere si to studium musely udelat z duvodu "zvysovani kvalifikace". Legracni pry bylo, ze tyto damy pri studiu nejvice podvadely a opisovaly.
CYBER_GEORGE --- 18:43:14 14.11.2011
SMRGL: uf, tuhle vetu (ze to neni jednoduche) jsem slychal tak casto od ucitelu na ZS (kterou jsem musel zmenit cca 4x), ze...

Ja tu nechci zacinat nejaky flamewar, ale nikdy mi proste nepridalo slozite nekoho naucit... nikoliv ovsem "neco", ale veci z oboru, kteremu se ja sam dlouhodobe venuji. Slo mi to jak u mensich deti (v krouzku), tak kdyz jsem napr. chvili pripravoval stredoskolaky k prijimacim zkouskam na VS. O dospelych nemluve. Zadne pedagogicke vzdelani nemam a ani jsem se o pedagogiku sam nikdy nezajimal. Jedine co umim je proste jen vysvetlovat veci, kterym rozumim - tak, aby to kazdy pochopil. Pripoustim ovsem, ze ve vsech mnou zminovanych pripadech jsem pracoval s lidmi, kteri meli sami zajem to pochopit (neb je to bavilo... nebo to minimalne potrebovali).

Chapu ovsem, ze muze byt znacne problematicke snazit se nekoho naucit neco, o cem toho v konecnem dusledku sam prilis nevim (pripad vetsiny mych ucitelu/ucitelek prirodopisu). Hlavne kdyz musim mit vzdycky pravdu, moji autoritu nesmi uz z principu nikdo zpochybnit tim, ze by me v necem opravil (nedejboze dokonce pred zbytkem tridy) atd. Obcas jsem premyslel nad tim, zda prave tomuto chovani se na pedagogice nahodou neuci. :)
SMRGL --- 22:21:49 9.11.2011
HIMLHERGOT: někoho něco naučit je jen jedna z mnoha úloh pedagoga... každopádně jen něco naučit není tak jednoduché...

skutečných pedagogů je boužel ve školství docela málo a proto produkty základních a některých středních škol vypadají, tak jak vypadají....