Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Školné na VŠ - diskuze o existenci a dopadech možných i historických u nás a ve světě
GREATDRAKE
Vzhledem k tomu, že fenomén školného na vysokých školách na naši společnost udeřil zcela naplno, rozbíhá se debata na toto téma napříč mnoha kluby i na nyxu. Považuji za dobrý nápad tomuto dát své místo pro centralizaci zdrojů, odkazů a debat. Jak nad aktuálním návrhem tak nad systémy v okolních státech.Pokud máte již hotový názor: "školné na vysokých školách je dobro/zlo/kretenismus/božské/zásadní/nezajímavé" - pak je to pro vás asi dobře, ale z hlediska diskuze nezajímavé. Vystříhejte se tedy prosím prostého shromažďování argumentů na podporu již předem připraveného názoru, to opravdu není cílem, protože negativních i pozitivních věcí se dá, s trochou snahy, nalézt mnoho.

Stejně tak, je kontraproduktivní argumentovat "já zažil to a to a proto to vnímám negativně" - tomu se asi nelze moc vyhnout, ale uvědomte si prosím, že školné je něco, co se dotkne obrovského množství lidí ve velmi různých životních situacích a vaše zkušenost patrně vůbec není obecně aplikovatelná.

Prosím všechny diskutující, aby si přečetli obsah tohoto odkazu, včetně pdf souborů na konci stránky: http://www.msmt.cz/pro-novinare/financni-pomoc-studentum-navrhy-jsou-na-stole

Německá wiki o školném s krátkým popiskem pro mnoho států a v celku užitečnými odkazy
http://de.wikipedia.org/wiki/Studiengeb%C3%BChr

Dále jsou vítány studie z jiných států, kde již školné na vysokých školách zavedli, školné dlouho mají či jej zvažovali.
Zde je souhrn z roku 2007 o školném v některých evropských státech. Pokud seženete novější, sem s tím prosím.
http://www.euroskop.cz/607/sekce/skolne-v-eu/

Listina základních práv a svobod (Článek 33, bod 2):
Občané mají právo na bezplatné vzdělání v základních a středních školách, podle schopností občana a možností společnosti též na vysokých školách.


Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
??? --- 15:50:27 5.9.2010
FEDAJKIN: školné má pr školy znamenat peníze navíc. Školy samy by si měly určovat jeho výši.
FEDAJKIN --- 12:38:40 3.9.2010
Dal jsem dohromady časovou řadu cesty školného od doporučení OECD 1993 až po současnost. zajímavý že některý diskuze se opakují vždy po několika letech nanovo, stejěn bouřlivě a stejným výsledkem:) třeba se to bude někomu hodit. viz http://www.izun.eu/jiny-svet/306-fakta-o-skolnem-pro-vysokoskolaky
??? --- 16:06:22 2.9.2010
FEDAJKIN: to je správná odpověď. Jak bude školné vypadat ještě zdaleka není jasné a nikdo tedy "nic moc neví."

Zejména také proto, že se dost možná částečně změní způsob financování založený na počtu studentů znásobeném nějakým koeficientem. Tzn. výsledná změna nebude jen prosté "a vybírá se školné."

Mnohé nasvědčuje (a líbilo by se mi) tomu, že bude na rozhodnutí školy, jaké školné si určí. Což by znamenalo, značnou možnost kolísání tohoto druhu příjmu a tedy zajištění státu by se moc měnit nemohlo.
Není ale nepředstavitelná varianta, že žádaná škola s vysokým školným se dostane časem pod (očekávatelný) tlak na uskrovnění se, co se příspěvku od státu týče.

Osobně tedy ze své křišťálové koule věštím, že pro školy to bude ve výsledku do určité míry peníz navíc, byť v nikterak zářném množství.
FEDAJKIN --- 15:48:50 2.9.2010
FEDAJKIN: fakt nikdo neví??
FEDAJKIN --- 21:57:42 1.9.2010
Prosimvás, je to školné na úkor příspěvků od státu nebo ne nebo se neví? Díky za rychlou odpověd!
FIONOR --- 17:11:22 19.8.2010
Dovolím si malou polemiku, založenou na informacích z dlouhodobějšího sledování hypoteční krize a subjektivním hodnocení.

To srovnání s hypoteční bublinou dle mého názoru trochu pokulhává. Přinejmenším v tom, že studentské půjčky nejsou zdaleka do takové míry objektem spekulativnho obchodu (jakkoli nejde jen o tu míru) a neopírá se o ně takové množství dalších finančních subjektů. Navíc právě v USA je vysokoškolské vzdělání nastaveno úplně jinak než u nás a i když nás seriály přesvědčují o opaku, VŠ tam není standard a průměrné vzdělání, jako u nás (u nás je bakalářský titul často na obdobné úrovni jako maturita, pokud jde o získání práce) - naopak. Studium je vnímáno jako prestižní záležitost na kterou mnoho lidí náhle dosáhlo díky garancím půjček (zde paralela s hypotékami funguje) aniž by měli potřebné kvality.

Právě nemožnost přepsat "půjčku" osobním bankrotem je v tomto případě výrazný stabilizující prvek, který má zajistit návratnost financí do systému a zabránit obdobě krizové bubliny, před kterou článek varuje (narozdíl od hypoték, kde dům měl často mizivou hodnotu a neplatiči byli už od počátku na hranici chudoby).

Navíc čísla uvedená v článku jsou vedena v krátkodobém horizontu (4 roky - co to je pro lidi, kteří teprve hledají cestu na vrchol po studiích) a tedy nemají přílišnou relavanci. IMAO se jedná o (možná neúmyslnou) dezinterpretaci statistických údajů Federálních úřadů.
RUDOLF --- 4:02:04 28.7.2010
???: tak mi pak dej soupis s tím co škrtly.. budu rád když se to univerzit nedotkne.
BOBR --- 17:48:58 25.7.2010
???:

Jo, jak říkal Ježíš - něco jiného je vzdát se posledního halíře a něco jiného z přetékajícího měšce trochu uhodit. Když koukám na rozpočty ministerstva války a ministerstva betonu, a když si uvědomím všechny ty aféry a zřejmé plýtvání, tak je mi jasné, že takové škrty si mohou snadno dovolit, proto ani nijak nebojovali. Nepamatuji si na MŠMT na srovnatelné průšvihy, ale vím, že tento sektor je dlouhodobě podfinancovaný. To není situace na válce a betonu.

Pokud jde o ty priority, Kopicová to řekla jasně a já to nehodlám zpochybňvat - prioritou je průmysl (včetně zbrojařů a stavebníků), školství má být jeho servisní podporou.

Další věc je, jak budou ty škrty rozloženy a tam se zdá, že vězeňský psycholog ze strany ABL, tomu moc nerozumí a tak jde řešit problémy, kterým si myslí, že rozumí - tj. základní školy. Za této situace bych se vůbec nedivil, kdyby tratily univerzity (jen na ty pškolní psychology a sexuální výchovu bude třeba někde vzít) a je jasné, že neférové likvidační škrty pro AV ČR opět budou na stole.

Takže, školství není žádnou prioritou a VŠ už vůbec ne. V to bych nedoufal.

Ale uvidíme, zatím je to jenom na stole.
??? --- 17:05:07 25.7.2010
???: Pardon, jsem poněkud rozzloben.
??? --- 16:59:35 25.7.2010
RUDOLF: Tak ještě jednou a pomalu - To, cos linkoval je návrh ministerstva financí - který se triviálně dá nahlédnout jako něco, co procentuelně českému školství docela nadržuje.

Není zdaleka jasné kde a jak vůbec celkově to krácení rozpočtu ministerstva školství dopadne a jak bude distribuováno. A také není jasné, zda vůbec nastane. Viz nedávná prohlášení jistých vládních politických exponentů.

slova "stát dal jasně najevo" patří do agitky, nebo kázání, jako racionální zhodnocení je to velmi špatné, protože to v podstatě vůbec není pravda. Stát nedal najevo ale lautr nic. Krom toho, že se bude šetřit a že ministerstvo financí má "jakousi" představu jak.