Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
alternativní & tradiční stavební techniky
OMNIHASH
stavební techniky, materiály a postupy stojící mimo dnešní hlavní proud - jejich možnosti, výhody a nevýhody Tradiční techniky -dřevo a výrobky ze dřeva -hliněné stavby -sláma jako stavební materiál Alternativní techniky -rekuperace -správa energie domu (výroba,využítí, předcházení ztrátám) Alternativní stavební materiály -earthhouses - spotřebujem vše co můžem -sklo a skleněné láhve -guma a pneumatiky ...
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
AMBIENTIUM --- 21:39:36 22.6.2015
CUKI: Absence střechy u nosné slámy není až tak zásadní problém. Plachtuje se. A jakmile jsou zdi pod věncem, je vodní nebezpečí téměř zažehnáno. Spáry na horní straně věnce se přelepí, věnec se zaplachtuje a pak už tam nezateče. Ale jinak samozřejmě ano, střecha je každopádně při stavění dobrá a cenná výhoda. Nosná sláma má ale taky svoje výhody a u nás převážily. Je to čistá, jednoduchá metoda, nepotřebuješ tesaře, spotřebuješ míň dřeva, má to lepší tepelnou izolaci a postavit to je snazší. Stačí jedna zkušená osoba a šest laiků. Stihli jsme to za rovný týden a rovina horního věnce po kompresi byla v toleranci do 1 cm na 12,3 x 7,4 m obvodu. Komprese jen o 4 cm. Díky za držení palců :) střecha se postaví příští týden. Pak už je to pohodička....
CUKI --- 11:35:14 22.6.2015
AMBIENTIUM:
Tak to já protopim asi půl kubíku dřeva, Za 3 roky co dům stojí jsem se nedostal přes 1MWh :-)
Jedinou studii o izolačních schopnostech slámy co jsem četl udávali právě slisování na 90Kg/m3 pak už to rostlo. Zvuková izolace je lepší ale při vyšší hustotě. Na druhou stranu zvuková izolace slámy je špatná tak jako tak. Proto bych asi stejně použil kamennou vatu i když se mi sláma líbí.
Ale asi bych šel do nenosné slámy. Respektive bych se na tu nosnost nesoustředil, udělat nosnou konstrukci není o moc složitější ani dražší. A má to jen výhody. Hlavně ji tam můžeš dát až to bude pod střechou a to je obrovská výhoda. Jinak držim palce
AMBIENTIUM --- 10:10:45 22.6.2015
AMBIENTIUM: "nejlepší tepelně izolační vlastnosti" ve smyslu slaměných balíků. Určitě je technicky možné dosáhnout s jinými materiály a technologiemi (např. ten polystyrén ;)) lepších vlastností, ale jestliže v našem domě protopíme 6-7 metrů dřeva za rok, v difůzně otevřené konstrukci, není co řešit.
AMBIENTIUM --- 10:04:55 22.6.2015
CUKI: Není tam základová deska, jen pasy pod nosnými zdmi. Jsme na silně zvětralém jílovci (F8, takže opravdu jíl jako hrom) a ve svahu, takže pasy byly na kompenzaci nestabilního podloží a na zhruba polovině stavby jdou nad zem a dorovnávají terénní nerovnost. Slisovali jsme to na cca 120-130 kg/m3, což je ideál pro nosnou slámu. Má to také prakticky téměř nejlepší tepelně-izolační vlastnosti. Při kompresi nad 140 už tepelná vodivost zase začíná růst, ale do tý doby klesá. Lambdu jsem opravdu neměřil, to už udělali za mě jiní a je na to na netu spousta materiálů. K nosné slámě doporučuju knihu Barbary Jones. Naším projektantem je Kuba Wihan a na jeho webu určitě taky něco bude....
CUKI --- 22:00:45 20.6.2015
OMNIHASH: no alespoň u zemělodě jsou prosklený obě části, Ta chodba má zasklení z obou stran. Je to vlastně taková zimní zahrada. a i u té venkovní části je jednosklo málo i pro hodně odolné rostliny.
OMNIHASH --- 16:59:31 20.6.2015
CUKI: tak co sem to pochopil, tak ta prosklená část funguje jako skleník/chodba, takže tam jednosklo klidně stačí.
CUKI --- 16:15:38 20.6.2015
AMBIENTIUM: Pěkný, jen tak dál. Můžu vědět proč si se rozhodl pro základovou desku u tak lehké stavby? Kde a za kolik jsi sehnal prvotní slámu v nelisovaných balících a jaké měl rozměry? Na kolik jsi to slisoval a jak se změnila lambda?
dík Já chtěl u jedné stavby udělat alespoň slaměnou podlahu a ta cena na kterou jsem se dostal, byla podobná EPS :-( Nelisovaná sláma má asi 2 a půlkrát horší lambdu než EPS. Ta slisovaná na tom bude asi ještě hůř, nebo ne?
CUKI --- 16:03:15 20.6.2015
PAVEL_BRODSKY:
k té tvé "skice" Proč zrovna dvojdomek? a proč se tak moc inspiruješ earthship, když jeho výhody nebudeš využívat? Před více než deseti lety jsem udělal návrh domu podobně izolovaného zeminou jako earthship (to jsem o nich ještě ani neslyšel), bez nesmyslných zdí z plechovek a u nás nevhodného použití toxických pneumatik. Energetickou soběstačnost jsem řešil velkou akumulací uvnitř. Bohužel vše zůstalo u plánů a z finančních důvodů jsem realizoval jiné stavby. A to můj návrh by vyšel nepoměrně levněji než stavba z "odpadků". Dost pochybuji, že se ti podaří vymyslet něco co by finančně konkurovalo jiným druhům staveb. Použití vyřazených skel není na místě. To totiž seženeš možná tak nějaké zoufalé dvojsklo, naprosto nevhodné skladby. Musíš si uvědomit, že ta plocha prosklení bude u tebe obrovská a tedy i TZ zasklením. Pro rozumnou bilanci budeš muset zvolit velice nestandardní typ pokovení, který budeš rád když ti někdo vůbec dodá bez rámu. Takové 4skla například bez rámu zatím vůbec nejdou u nás sehnat i s trojskly za rozumnou cenu je potíž. Žijeme v naprosto rozdílných klimatických podmínkách než jsou funkční zemělodě. a proto v našich podmínkách musí stavba vypadat úplně jinak. Earthship v našem okolí co já vím ani jedna rozumně nefunguje jak by měla-taky ani nemůže. Je stavěná na slunečné a suché podnebí. U nás je mnohem složitější řešit izolaci vůči vlhkosti, aby pneumatiky nevypouštěli do země toxické látky. Voda se u nás dá mnohem jednodušším a hlavně levnějším způsobem získávat ze země. Takže odpadá drahý systém fungování sběru dešťové vody, která je IMHO pro lidský organismus z dlouhodobého hlediska závadná pro nedostatek minerálů.
Obrovské stavby jako earthship u nás díky stavebnímu monopolu nepostavíš jen tak někde. Nežijeme v USA aby jsi si pomhl na svém pozemku dělat co se ti zlíbí.

Máš nějakou cenovou kalkulaci celé stavby? Místo kde bude stát? Je opravdu těžké takovéto projekty dostat z říše snů do reálného světa, bohužel vím o čem mluvím. Mám za sebou několik dotažených i nedotažených stavebních řízení. Vím jak je to těžké a to se v těch věcech celkem dlouhodobě pohybuji, takže vím co a jak.

Nakonec jsem z důvodu jednoduchosti ani na svém vlastním domě nezrealizoval zelenou střechu, na kterou byla stavba původně připravena a spousty dalších věcí, protože nejsou obvyklé a je těžké je prosadit přes úřady.

Než se v naší kotlině budou moci stavět svobodné a soběstačné stavby respektující krajinu uplyne ještě hodně vody.
CUKI --- 13:28:04 19.6.2015
AMBIENTIUM: stačí se kouknout kolik ta earthship v reálu stojí. Za to postavím deset domků. V našich klimatických podmínkách soběstačná budova musí fungovat na bázi obrovské akumulace, jiná cesta za současných podmínek není. Nejde o to že by to nešlo. Ono jde postavit nulový dům prakticky kdekoli. Ale za jakou cenu?
Jinak 60m2 je až až stačí je umět využít. Mám necelých 50m2 a pro tří až 4 člennou rodinu je to až až. Příště budu stavět spíše menší. Ono sice se to nestaví na deset let, ale právě pro to je potřeba přemýšlet dopředu. Než se naděješ děti ti vylétnou z hnízdečka a budeš rád když tě někdy navštíví. Lepší menší a zbytečně se nezadlužit.
AMBIENTIUM --- 6:22:25 3.6.2015
ZATAMOKO: S legislativou je to tak, že každý stavební úřad má svoje výklady a postupy a ty musíš splnit. Absolutně nemá smysl se s nimi přít. Nelze je porazit, jsou téměř neomezenými pány svých území z hlediska stavebního. Dává to i jistý smysl, ale do toho nechci zabíhat. Za projekt jako celek, včetně statiky, zodpovídá projektant, v tom problém nikdy nebyl. Spíš byl problém v tom, že nebyl žádný "atest" na slaměné zdi, zejména z hlediska požárního. Každá stavební hmota takový atest mít musí. Dnes už to je, a dopadlo to skvěle, omítnutá slaměná zeď má stejnou požární odolnost jako zeď z cihel. http://kps.fsv.cvut.cz/file_download.php?fid=2346