Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Lokální alternativní, etické a demokratické ekonomiky
VSOUKOLOHLOR
Lokální alternativní, etické a demokratické ekonomiky Diskusní platforma k TES - thinktank.cz a) otevírat a rozšiřovat odbornou i veřejnou diskusi a kritiku převládajících premis neoklasické ekonomie a neoliberalismu, jakožto dominantního paradigmatu formujícího politiky (ve smyslu anglického pojmu "policy") nejen v České republice b) přispět k formování a rozvoji kritického myšlení v české společnosti c) analyzovat důsledky a možná rizika současných politik pro sféru sociální a ekologickou a pro koncepci demokratického a právního státu d) podporovat vznik, rozvoj a fungování lokálních, etických, demokratických ekonomických alternativ fungujících v praxi e) napomáhat osobnostnímu rozvoji, zvyšovat počet, odbornost a sociální status odborníků i veřejnosti, kteří v teorii nebo praxi prosazují ekonomické a společenské postupy směřující k prohloubení demokratických procesů, právního státu a trvalé udržitelnosti f) podporovat a rozvíjet ekonomické nástroje vytvářející rovnováhu mezi lidskou činností a životním prostředím
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
VSOUKOLOHLOR --- 13:57:13 31.3.2011
PIZI: Tak nepochybně i tohle hraje roli. Otázkou však je, nakolik můžeš sdílet něco, co sám dost dobře neznáš... respektive sis o tom někde přečetl. U Skořepy to vnímám tak, že vycítil, že je tu o to zájem a že se tomu nikdo nevěnuje, takže si postavil svoji chajdaloupku, jednu další, sehnal si literaturu, studoval to, k tomu na to ještě nabalil onen potřebný balast, který láká ty správné lidi (nevím proč mi to tolik připomíná Svobodu), a začal dělat normální byznis, což je nepochybně jedna z hlavních motivací proč tuto znalost předávat.
PIZI --- 13:40:54 31.3.2011
Chtěl jsem tím říct ze motivací pro to abych se o svou znalost podělil není to že to umím, nebo neumím, ale nějaké jiné faktory. Jako třeba nějaká touha sdílet, nebo tak něco. Prostě to, že se někdo nemá zájem dělit není důsledkem toho, že to umí.

Tak nějak jsem pochopil to: "když už to někdo umí, tak nemá moc důvod to předávat dál."
VSOUKOLOHLOR --- 13:38:43 31.3.2011
PIZI: Jak to myslíš? Já jsem tím chtěl říct, že když už se to někdo naučí, tak je to většinou kvůli stavbě vlastního domu, jehož dokončením se tak mnohdy završí i proces učení, a dotyčný/á pak nemají moc valných důvodů tuto svoji takto nabitou znalost předávat dál. To je zdá se mi případ Gavlovského a jemu podobných. Pak tu je hrstka firem, které jsou s to slaměnný dům postavit, ale svoji znalosti si střeží (což je myslím případ Navrátila a jeho stavební firmy, jakkoliv jeho prioritou jsou spíše hliněné omítky, jejich výroba, a pak firem, které pracují pro Suskeho, Brotánka, Martona a jiné). Na rozdíl od Skořepy, který navrhuje a staví DIY chajdaloupky, takže pro něj konkurence není de facto moc konkurencí. Pak tu jsou lidi jako Daniel Grmela, který teprve taky staví svůj dům (tedy rekonstruuje hanácký tradiční dům) a u pár dalších asistoval, mezitím začal dělat konzultanta. Jiný případ je Kuba Wihan, který působí převážně v Británii a navíc je to hlavně architekt.
PIZI --- 13:27:00 31.3.2011
Myslím si, že důvod předávat to dál s tím zda to umí, nebo neumí nesouvisí.
VSOUKOLOHLOR --- 13:20:10 31.3.2011
JAGA: Ten bude dělat lektora zde: [ WILLHELM @ alternativní & tradiční stavební techniky ]

Na kurzy bych se ptal spíše v těchto auditcích:
[ EARTHSHIP - recyklované domy ^*^ energeticky soběstačné a ekologicky harmonické stavby ]
[ alternativní & tradiční stavební techniky ]

Kurzy u nás probíhají, Skořepa je však jedinečný v tom, že se zaměřuje na DIY domy, tedy volí takový řekněme punkovější přístup, takže zvládne pojednat celý dům (pokud se nepletu), zatímco profesionálnější kurzy jsou zaměřené spíše na určité techniky, materiály, postupy atdp. Na PermaLotu takový kurz dělali minulý rok, byl ale v angličtině na myslím na 4-5 týdnů. Tento rok nic takového Max nedělá, zaměřili se na řemesla, zručnosti a dovednosti, které se budou hodit v době energetického nedostatku. Potíž je, že tady to moc lidí stále neumí pořádně (já v tomhle P. Skořepovi nedůvěřuje, on sice možná postavil 3-4 slaměné chajdaloupky, které vypadají pěkně, nějaké jurty k tomu, ale to z něj v mých očích nedělá stavitele, kterému bych plně důvěřoval), a když už to někdo umí, tak nemá moc důvod to předávat dál.
JAGA --- 13:06:26 31.3.2011
Jo! Tomáš Bužek, myslím.
JAGA --- 13:05:57 31.3.2011
AMBIENTIUM: Já myslím, že kdybys šel ke Skořepovi na praktický kurz - tj. aby se nejen někde sedělo a řečnilo, ale něco konkrétního dělalo - tak by ses asi tu konkrétní věc (slaměný dům) naučil. Počítám, že tlachání se v takových případech nechá na večer. Jinak jsem viděla workshop stavění ze slámy a z hlíny v Zaježové, konkrétně v usedlosti Brána, kde to dělá Tomáš ... (na příjmení si nevzpomenu), možností bude asi víc.
AMBIENTIUM --- 12:57:19 31.3.2011
JAGA: levo/pravo...? omg :-D Jsou tu kurzy prosté těchhle ptákovin zaměřené čistě na stavění?
VSOUKOLOHLOR --- 12:43:55 31.3.2011
JAGA: "JEDINĚ o tom, jestli tam má pravotočivé nebo levotočivé řádky a co to dělá s vesmírnými energiemi. O tom mluvili snad několik hodin!!!" Panenko skákavá...

Kdyby někoho zajímal pan Ján Šlinský více, tak zde záznam jeho TED talk přednášky z Bratislavy (ve slovenčině, hej?).

Šlinský, Ján - Ján Šlinský - Rečníci - TEDxBratislava
http://www.tedxbratislava2010.sk/sk/recnici/slinsky-jan

Je to zajímavý vynález, ale myslím, že mnozí agronomové by k tomu řekli své...
JAGA --- 10:47:51 31.3.2011
AMBIENTIUM: Přiznávám, že jsem na kurzu strávila jen asi půlku času, po který probíhala výuka - každý den jsem odešla domů dřív, protože jsem potřebovala stíhat jiné věci. Ale to, co jsem viděla a slyšela, byla směs užitečných informací a různých ezoterických tlachů a spikleneckých paranoidních teorií, což já osobně zrovna moc nemusím. Ale zase - účastníci kurzu byli také velmi různí, na jedné straně majitelé pozemků, kteří chtějí dělat něco konkrétního, na druhé straně psychologové, koučové, ezoterici, farář a podobně, takže ta náplň asi odpovídala. Například Skořepa promítal film o nekonvenčním biozemědělci Jánu Šlinském, který pěstuje zeleninu v kruhových záhonech, protože se tak lépe obdělává mechanickými rameny, načež ti lidé diskutovali JEDINĚ o tom, jestli tam má pravotočivé nebo levotočivé řádky a co to dělá s vesmírnými energiemi. O tom mluvili snad několik hodin!!! Když srovnám se seminářem Seppa Holzera, tak Skořepa i Holzer jsou dosti narcistní sebestředné osobnosti, ale Skořepa daleko líp reagoval na všechno, na co se ho kdo zeptal, čili pokud se někdo chtěl dozvědět něco konkrétního, tak dostal odpověď, což se o Holzerovi říct nedá, ten si pořád mlel to svoje dokola. Ale Holzer je už starší pán, to určitě taky hraje roli.