Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Ochrana přírody
PATISLAV

Ochrana přírody


- klub pro odbornou i laickou veřejnost, které není lhostejný stav našeho i světového životního prostředí

V tomto klubu uvítám:

1) Diskusi nad převážně lokálními a konkrétními problémy životního prostředí - zastavování zelených ploch, vznikající skládky, kácení stromů, vybíjení zvěře, znečišťování vod, "zkulturňování" krajiny apod. Mělo by jít hlavně o vlastní zkušenosti - co jsme viděli a co jsme pro ochranu přírody udělali. Přidejte obrázky!

2) Domlouvání nějakých drobnějších akcí. Boj s úředním šimlem provádějte zde: [ Obrana občana ]

3) Tlachání o obecných problémech (ztráta druhové diverzity, kácení pralesů, šíření pouští, znečištění vod, smysl zoologických zahrad, regenerační schopnost přírody apod.). Diskuzi o globálním oteplování zkuste minimalizovat.

4) Sdílení zkušeností z práce v neziskovkách.


Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
KEIKIN --- 15:33:17 31.3.2010
TAMARIX: teĎ to čtu. jsem u krajiny vnější. Hezky popisuje rozdíl čechy a Moraváky v návaznosti na geologické podloží.
PATISLAV --- 14:41:30 31.3.2010
SCHWEPZ: Upřímně doufám, že po volbách bude ministrem někdo jiný.
SCHWEPZ --- 14:38:44 31.3.2010
TAMARIX: určitě nebude. cílek je člověk kterého si nesmírně vážím.

a kdo nerad čte, dejte si:

Podzemní Čechy
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10214730223-podzemni-cechy-ii/

nebo:
s geologem Václavem Cílkem, ještě jednou o klimatu...
http://www.rozhlas.cz/default/default/rnp-player.php?id=1103050&br=&s=


SCHWEPZ --- 14:33:53 31.3.2010
Dvojitý ministr Jakub Šebesta se už po několika dnech poté, co po ministerstvu zemědělství převzal i resort životního prostředí, dostal do zásadního sporu mezi lesníky a ochránci přírody.V prvním kole přitom podpořil "své" lesníky, kteří se snaží zablokovat vznik nového Národního parku Křivoklátsko, což je naopak dlouhodobý cíl ministerstva životního prostředí.
http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=664718
TAMARIX --- 14:27:54 31.3.2010
SCHWEPZ: A snad nebudu mimo, když doporučím vůbec všechny knížky od Václava Cílka jako povinnou četbu!!! :-) Začněte Krajinami vnitřními a vnějšími, pak si přečtěte Makom a další..
SCHWEPZ --- 14:17:29 31.3.2010
Rozhdoně doporučuji všechny práce od doc. Cílka (http://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1clav_C%C3%ADlek.), koho zajímá probelmatika ropy a tzv. peak oil, tak tuto knihu:

Václav Cílek, Martin Kašík
Nejistý plamen, Průvodce ropným světem.
http://www.dokoran.cz/index.php?p=book.php&id=307

Když byla koncem 19. století v Pensylvánii objevena ropa, nikdo netušil, že začíná ropný věk. Na každého Evropana připadá kolem sedmdesáti ropných otroků, tolik lidí by totiž bylo zapotřebí, aby silou svých paží poháněli všechny stroje, které používáme. Budoucnost této společnosti tak do značné míry závisí na cenách a dostupnosti ropy a energií. Jak ropa vzniká a kolik jí máme? Čeká nás již v letech 2008-2015 ropný zlom, tedy předěl, kdy těžby začínají klesat a nastává souboj o tenčící se zdroje? Tato kniha představuje průvodce ropným světem. Pojednává o vzniku, zásobách a těžbě ropy a hlavně se zabývá otázkou, jak proměna ropného průmyslu ovlivní proměnu světa a zasáhne naše životy
SCHWEPZ --- 14:15:24 31.3.2010
PATISLAV: přání otcem myšlenky.

Jako zcela zásadní problém (spolu s dalajlámou) se mi zdá fakt, že některé části planety jsou "overpopulated". Pokud je člověk v nouzi - což přelidnění megapolí v asii zvlášť způsobuje, jde ochrana přírody, resp. udržitelnost jednání zcela stranou. pak platí právo silnějšího. Objevení ropy v pensylvánii na začátku 20. století se zdálo jako maličkost...však to ze začátku používali jako mazivo do strojů. jenže pak přišel standard oil pana Rockeffelera a vše bylo jinak. Po válce se během dvou tří generací - PŘEDEVŠÍM DÍKY DERIVÁTŮM ROPY - bezprecedentně zvedla populace. na začátku století 2,5 miliardy, na konci 6,5 miliardy. kde se ty duše vzaly? :)

každopádně - ropa není jen levná energie, místo lidské práce, je to také tzv. green revolution - uplná změna zemědělství a tím možnost nasytit více lidí - hlavně apliakce hnojiv (skoro všechny z ropy). ta aplikace způsobuje destrukci živin (humus) půdy a tedy vzrůstající nutnost větší aplikace hnojiv. Dále to jsou stroje, plasty, lékařství, doprava...vše ropa. Stačí se umět kolem sebe dívat. díky tomu, že pálíme a měníme miliony let slunce-svitu akumulovaného do rostliných těl, uvolňujeme energii, která umožnila lidskému rodu narůst o miliardy běhme pár desítek let. to je uplně nová situace. spotřeba všeho - masa, jídla, ..a produkce odpadu roste exponenciálně. těžko říci, kde to má strop. KAždopdáně současný životní standard je bezprecedentní - nikdy taková spotřeba na jednotlivce nebyla. porevoluční generace se rodí do světa, kde je konzum stále povzbuzován, kola se musí točit, linky jedou dnem i nocí. málokdo se ale ptá - jak je to možné, že je takový neskutečný blahobyt? kde se to bere to levné maso? jak žili tisíce genrací před námi? jak je možné že od první/druhé sv, války ze styl života 6-7 gnerací zcela vymknul stylu života před tím? co to způsobilo? a kde se ta levná energie bere? je jí dostatek pro všechny? ap. aj.
ECLECTICA --- 14:01:50 31.3.2010
PATISLAV: na druhou stranu, ještě nikdy člověk neměl takovou moc přírodu poškoovat a nedělal to v takovém množství...
PATISLAV --- 13:34:39 31.3.2010
Já bych to neviděl tak černě. Máte pocit, že někdy v minulosti si bylo tolik lidí vědomo nutnosti přírodu chránit? Spolu se vzrůstající spotřebou masa zase roste počet lidí, kteří maso buď zcela odmítají anebo jedí alespoň maso z biochovů. Já jsem bohužel nezámožný a maso mám rád, takže prozatím kážu vodu a piju víno, ale snažím se o postupnou a pomalou změnu - minimalizuju např. spotřebu ryb chycených v moři, divoké zvěře a kupuju jen bio vejce (u těch je to i o kvalitě - byl jsem dvacet let zvyklý jíst domácí vejce).

Přiznejte se, kdo si za poslední rok dal tuňáka? :)
ANNA --- 12:40:42 31.3.2010
LALINA: ano, jenže jak toho docílit, že. osvěta je pomalá a apel na šetření není pro ekonomické smýšlení výhodný. jakoby se vždycky musela stát katastrofa, aby lidstvo začalo něco dělat. prostě dokud se ucho neutrhne.

je blbé, že komfort asi pro většinu lidí znamená bezuzdné plýtvání a konzumaci.
pak z toho nemá být člověku na blití.