Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
czANSO - český balon na hranici vesmíru
TOXICMAN

czANSO.com

Czech Amateur Near-Space Object
*
blog: blog.czANSO.com
*
FB page: facebook.com/czanso
*
Foto z letu: http://czanso.com/flight/index.php?c=fotky-z-balonu
Video z letu: http://czanso.com/flight/index.php?c=videa-z-balonu
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
NECROMAN --- 22:32:34 15.6.2013
Google chce postavit Internetovou sit pomoci balonu ve stratosfere:
Project Loon: The Technology - YouTube
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=mcw6j-QWGMo
XCHAOS --- 18:00:51 26.5.2013
Vesmírné ambice má i africká Ghana. Balon vynesl do vzduchu model satelitu o velikosti plechovky | zpravy.ihned.cz - Svět
http://zpravy.ihned.cz/...africka-ghana-balon-vynesl-do-vzduchu-model-satelitu-o-velikosti-plechovky
SPECZ --- 13:12:46 13.5.2013
XCHAOS: Informace o tom kde a zakolik koupit balón je na našem blogu.
XCHAOS --- 12:13:29 13.5.2013
ahoj. mám sponzora na další stratosférický let - tentokrát ne samoúčelný, ale na provedení jisto aerodynamického testu ve stratosféře (v podstatě mě zajímá, jak rychle bude jistý konkrétní velmi specifický aerodynamický tvar v tom velmi řídkém vzduchu padat - výstupem bude GPS záznam toho padání a nějaké fotky)

prozradíte, ke se ten balón dá koupit? nebo se chcete i podílet?
SPECZ --- 9:58:05 17.4.2013
European Tour – Success! | Ava High Altitude Balloon Project
http://ava.upuaut.net/?p=522
XCHAOS --- 16:16:47 11.3.2013
THERIDANE: tak GPSku na palubě stejně máte, ne?

numerický simulace mi nic neřeknou o tom, jak se skutečně zachová konkrétní materiál, při dané teplotě, apod.... vezmi si třeba jen "flutter" (takové to "plácání se")... samozřejmě, že jakési základní numerické simulace jsem dělal, ale třeba konkrétně to, co jsem použil, končilo při hustotě vzduchu odpovídající výšce 16 km, apod.

hele, mě trvalo rok, než mi došlo, že pro to, co si chci ověřit, nepotřebuju nic složitějšího, než tu věc hodit kolmo dolů - že nemusím hned stavět celý letadlo a řešit jeho pohon, řízení, apod.

ale vlastně i ten poměr rychlostí, co udávají Slováci, je zajímavý (Krabička začala padať rýchlosťou 100 m/s (360 km/h), postupne ako hustla atmosféra, spomaľovala na rýchlosť pri páde 6,6 m/s. - tedy v podstatě, 16x talková rychlost, odpovídající snad až 256x menší hustotě vzduchu?). nicméně data z výšky 38 km se mi už na nic - bohatě by mi postačilo odhodit můj experiment jako "užitečné zatížení" ve výšce 20-22 km (a odlehčený balón by pak mohl stoupat dál...).

samozřejmě - pokud ještě nějký vzlet plánujete, tak si to Arachne Aerospace normálně můžou zaplatit - mě zajímá výsledná prezentace získaných dat na mém vlastním webu, pod mojí hlavičkou... a nechci řešit vše od nuly, ale jestli máte nějak vychytané video, že bych třeba měl natočené, jaký tvar během pádu ta aerodynamická plocha zaujme, apod.
XCHAOS --- 16:09:19 11.3.2013
SPECZ: tohle přesně mám na mysli: Krabička začala padať rýchlosťou 100 m/s (360 km/h), postupne ako hustla atmosféra, spomaľovala na rýchlosť pri páde 6,6 m/s.

zajímá mě z určitých důvodů, jak rychle by určité specificky zakřivené povrchy dokázaly ve stratosféře padat....
THERIDANE --- 14:59:48 11.3.2013
XCHAOS: nebude lepší si udělat numerický simulace? garážovej wind tunnel je brnkačka ve srovnání s pomalu suborbitálním engineering letem a shazování několika payloadů s trasováním... :) nebudeme schopní zajistit dostatečně konzistentní podmínky a bude to drahý :|
XCHAOS --- 14:30:01 11.3.2013
THERIDANE: teď jsem to sem chtěl postnout:
FPV to Space and back | RC Explorer
http://rcexplorer.se/projects/2013/03/fpv-to-space-and-back/

tohle je hodně pokročilé. já bych pro vás měl jednodušší "užitečné zatížení" - resp. "technologický experiment", který bych v té stratosféře potřeboval provést.

potřeboval bych si ověřit nějaký koncept tím, že bych zjistil, jak rychle by konkrétní aerodynamický tvar o konkrétní hmotnosti v té atmosféře _padal kolmo dolů_ (vodorovný řízený let je další pokročilejší fáze, tak daleko ještě nejsem). (v podstatě testy v podtlakovém aerodynamickém tunelu odpovídajícím výšce 30 km jsou zela mimo možnosti garážové firmy...).

v ideálním případě by mělo jít o porovnání vlastností několika různých tvarů (tedy na každém tom experimentu nějaká ta logující GPSka, a dole by se to posbíralo...)