Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Ájurvéda
CONTINUITY
Informace, zkusenosti a odkazy tykajici se tradicni indicke mediciny. Byliny, techniky, masaze, oleje, vyvazovani konstituce, knihy a texty, lekari a odbornici a dalsi :)

Ajurveda.cz - je tam i prehled dalsich odkazu:)
Ayurveda.cz, ajurvedske centrum Dr. Freje
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
CONTINUITY --- 13:20:33 4.8.2014
Nabízím zajímavou knihu, pro ty, kdo se zabývají hlubším duchovním studiem:

Sri Poonja: The Truth Is

Duchovní učitel, u kterého studoval můj nejoblíbenější učitel ájurvédy, Prashanti.

Klasická forma: zápis jeho mnoha rozhovorů se studenty.

Ta kniha má velice silnou energii, očividně je to dobrej zdroj....ale pro mě tento formát informací není :)

Podle mně to může být vynikající materiál pro duchovně praktikujícího, kterému vyhovuje práce s psanou nebo slovní naukou:). Odpovědi jsou živé, čtivé, a celá kniha je psána jednoduchou angličtinou.

Úplně nová, objednala jsem si ji z Amazonu. Když si tam na ni kliknete, najdete kvalitní ukázku
UNTOY --- 17:13:59 2.8.2014
trochu off-topic, ale kousek od Dzbanu je Ajurvedska "restaurace": http://grazingdaysi.cz
KACCABA --- 16:59:04 2.8.2014
Prosím, můžete mi někdo doporučit seriózní internetovej zdroj s informacemi o ájurvédských bylinách? Případně nějakej materiál ke stažení? Za případné rady díky..

CONTINUITY: Z hlediska čínský medicíny je raw móda taky úlet :) A hlavně v dnešní uspěchaný době v naší společnosti, kdy je tolik lidí spíš vyčerpaných, v nedostatku a potřebovali by spíš zahřát. Samozřejmě jsou konstituční typy, co to zvládaj líp, ale i tak raw zachlazuje a oslabuje slezinu a trávení celkově, což se pak přenáší i na další orgány.. Jako když se podívám na nějakej raw dortíček tak se mi sbíhaj slinya ne že bych si ho nedala, ale jíst to pořád? Všeho moc škodí :)
CONTINUITY --- 11:22:17 30.7.2014
HIFI: A určitě půjdou najít ájurvédské informace o tom, jak posilovat a chránit játra. To je určitě základ, mít je co nejzdravější a nejodolnější, ať už zvolíš očkování nebo ne (a možná ti kůra na podporu jater i pomůže lépe snést očkování :)
CONTINUITY --- 11:18:37 30.7.2014
HIFI: To je hodně obecná otázka.

Zkusila jsem zagooglit, ale žádnou odecnou základní odpověď nevidím, dost možná neexistuje.

Myslím si, že hodně záleží na tom, kam cestuješ, a jaká je tam reálná pravděpodobnost nákazy.

Být tebou, udělala bych pár věcí:

- Vygooglila bych si co nejvíc informací o konkrétní vakcíně, a to nejen těch oficiálních. Některé vakcíny mohou být neúčinné nebo rizikové, ví se to, najdeš to, jiné mohou být ok (netuším, jak je to u této). Možná si můžeš i vybrat, čím a jak se dát očkovat. Taky může být dobré vědět, s jakými vedlejšími účinky počítat, a své tělo na ně připravit, posílit ho kvalitní stravou, bylinami, jógou, atd.

- Zhodnotila bych riziko. Pokud cestuješ do nějaké exotické země s mizernými hygienickými podmínkami, která bude představovat nápor na naši imunitu, očkování samozřejmě dává daleko větší smysl. Určitě půjdou najít i statistiky, kolik lidí/cizinců se v té zemi nebo oblasti nakazí.

Ájurvéda má obecně tendenci dávat přednost přirozenému posilování imunity před chemickými léky, ale ne za každou cenu. V Indii moc dobře vědí, že chemický lék může někdy zachránit život.

Můj učitel ájurvédy se sice sám při cestování po Indii před nákazou chrání užíváním extrémních dávek určité kombinace bylin :), říká, že to funguje daleko lépe než chemie - jenomže on je profík, ví přesně jaké byliny, kolik, má je k dispozici, učil se to 20 let. Pro normálního člověka, pokud neví opravdu přesně, co dělá, nemá odborné vedení, atd, mi přijde u rizikových situací a rizikových zemí vhodnější radši i to očkování, a bylinami ho doplnit.

tady je trochu něco, i když je to spíš o dětech a nefiguruje tam žloutenka, ale jsou tam nějaké odkazy na zdroje
Vaccinations: Vaccine Contraindications, How Are Vaccines Made
http://www.bluelotusayurveda.com/oldsite/vaccinations.html
CONTINUITY --- 8:18:27 30.7.2014
TORUVIEL:

viz. Rekk

vynechat cukr, mléko, mouku, všechno tučné/mastné/smažené

Strava lehká, dobře stravitelná, stimulujcí koření (zázvor, kardamom, kurkuma, pokud jde o Kapha osobu, tak klidně i pálivější koření, pokud o Vátu nebo Pittu, tak s mírou podle snášenlivosti)

POHYB. Pokud nemá ta osoba nějakou akutní infekci nebo něco, tak aerobní pohyb (tj. běh, tanec, apod.) minimálně půl hodiny denně, to je naprostej základ, aby se nastartoval metabolismus a organismus se mohl zbavit hlenů (zahlení může být způsobeno i jen samotným nedostatkem pohybu)
HIFI --- 11:10:42 29.7.2014
Asi stupidní dotaz, ale co ajurvéda vs očkování? :) Ráda bych naočkovala žloutenku AB před cestou do zahraničí. Jsem už tedy víceméně rozhodnutá pro, ale i tak by mě to zajímalo :)
REK11 --- 9:27:21 12.7.2014
TORUVIEL: co nejmene cukr, omezit mleko.... nedavno se dcera probudila a byl to takovy extrem, ze nepromluvila. po " prirodnim" sinupretu ji slezla kuze na rukou, tak ho uplne odmitla. denne se pomerne v nevlidnem pocasi cachtala v bazenu. a po tydnu to proste odeznelo. zazvorovy caj- ten zahriva. jinak vlastne nic.
TORUVIEL --- 6:59:45 12.7.2014
Jakou stravu byste doporučili při zahlenění? Asi na snížení kaphy, ale nevím, co konkrétně to znamená.
CONTINUITY --- 13:35:12 11.7.2014
Jiná situace:

Jsem na návštěvě u kamarádky v Belgii. Jdeme do lesa, ještě s její těhotnou spolubydlící. Přijdeme ke krásné louce s vysokou trávou. Těhotná slečna ukáže na stromy za loukou a říká: "Tam pod těma borovicema je krásný místo, pojďme tam." Moje kamarádka, Kapha, si dlouze změří vzdálenost ke stromům (asi 300m), zhodnotí povrch a prohlásí: "To nevypadá pohodlně, já zůstanu tady a budu odpočívat." :) (Nevím jak to přesně přeložit, doslova řekla: "The way doesnt look comfortable.)

Tenhle fenomén je pro mně takovej fascinující, protože je mi s mou konstitucí váta-pitta, velmi málo kaphy, velmi vzdálenej, a proto si ho často všímám. Taková ta snaha maximálně šetřit fyzickou energií a vyhnout se jakékoli "nadbytečné" námaze.
Patrně bych se z toho mohla ledacos naučit, protože většinu času mám přebytky váty a energií naopak plýtvám na nadbytečné a neefektivní pohyby. Určitě by mi prospělo naučit se takovému klidu a ladnosti, jako má ta kamarádka....teda, pokusit se trochu tomu přiblížit, naučit patrně není možné :)
Zároveň mě to ale v takovémhle extrému, kdy se někdo vyhýbá každému kroku, děsí, protože váta ve mně si velmi uvědomuje, že se hýbat potřebuje a že je pohybu v našem světě málo, a ptá se, jak takový člověk, který se dobrovolně téměř ani nehne, fyzicky dopadne až bude starší, a jak vůbec může takhle přežít .))

Ale to je opět váta uvažování, dané dvěma věcmi: váta tělo má proměnlivé trávení, které je závislé mj. na dostatku pohybu, pokud bych se nehýbala, nebude mi to uvnitř fungovat a bude to bolet.
A zadruhé, váta tělo má citlivé klouby a tendenci k zatuhlým svalům, opět, nedostatek pohybu doslova bolí a nedá se vydržet...
Pokud to správně chápu, kaphy se netýká ani jedno, má stabilní trávení, dobře promazané klouby, které velmi dlouho zůstanou v pohodě, i když se nehýbe, přirozeně pevné svaly, přirozenou uvolněnost....takže prostě tou pasivitou akutně netrpí, přinejmenším v takhle mladém věku (kolem 25) určitě ne.... Je zajímavé pokoušet si představit, jakej to může být pocit z těla, a z reality vůbec....:)