Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Ájurvéda
CONTINUITY
Informace, zkusenosti a odkazy tykajici se tradicni indicke mediciny. Byliny, techniky, masaze, oleje, vyvazovani konstituce, knihy a texty, lekari a odbornici a dalsi :)

Ajurveda.cz - je tam i prehled dalsich odkazu:)
Ayurveda.cz, ajurvedske centrum Dr. Freje
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
CONTINUITY --- 11:38:36 12.6.2012
Kdybyste někdo chtěli knihu

David Frawley: Ayurveda And The Mind,

zrovna jsem si ji objednala 2x ;-D
Akutně ji potřebuju k testům do konce června, z Anglie byla nedodatelná, tak jsem objednala z Austrálie, doufaje že stihne dorazit...a teprv dneska ráno mi došlo, že vlastně můžu zkusit ještě Německo ;o)

takže jestli vás někoho zajímá ájurvédská psychologie a energetický a duchovní léčení, bude k mání :)
MICHALANGELO --- 7:27:08 8.6.2012
KATALINA: Martina Zisková má u nás a na Slovensku jednou za čas přednášky a semináře. Moje sestra byla na jejím semináři ajurvédského vaření a byla nadšená. :)
KATALINA --- 19:55:45 25.5.2012
tak jsem si do zacatku s ayurvedou poridila zde doporucovanou knihu od MartinyZiskove a jsem nadsena:) mam vazne dobry pocit z jejiho pristupu k veci, ze jde hlavne o prirozenost, pekne bez stresu a s radosti :)
diky za doporuceni, pridavam se k nemu i ja;)
MICHALANGELO --- 9:37:19 25.5.2012
ZABKA: V Kafkově ul. je nové veganské bistro. :)
MICHALANGELO --- 9:35:46 25.5.2012
ZABKA: Tak to mám kousek a ani o tom nevím.
ZABKA --- 9:10:38 26.4.2012
Hlasim ze v Praze na Hradcanske je novy obchod s ayurvedskymi produkty (Siddhalepa) a produkty TCM. ul. Pod Bastami!
CONTINUITY --- 13:33:58 19.4.2012
KLUZAU: :) taky chci zajít k pořádnýmu doktorovi zas a zjistit, co mi řekne :))

K tobě - když je váta vyčerpaná, vypadá jako kapha. Na to má Prashanti pěkné tabulky, které imho dávají smysl :) - každý typ, pokud má hodně málo energie, upadá do stavu, kdy působí jako jiný typ. Tuším je to tak, že vyčerpané pitty ztratí zaměření a zůstane jim jen úsilí, takže ta jejich síla jede neefektivně a rozlítaně a vypadají jako váty.... A vyčerpané kaphy, to si nepamatuju, ale vylučovací metodou tipuju, že začnou být vzteklé a podrážděné a působit jako neharmonické pitty....

Takže ty můžeš být váta, co se trochu přetěžuje, a pak musí odpočívat a je zpomalená ... (nebo nemusíš, jen nápad).
Při chronickém vyčerpání můžeš klidně působit jako kapha skoro pořád....včetně toho, že váta pak může i nabírat tuk, pro "obalení nervů" (ale co si vzpomínám, to nebyl tvůj případ;D).
Myslím si, že zrovna u těchhle typů určení toho skutečně dominantního není takovej problém. Koukni se na svou kosterní stavbu, ta nelže. Pokud máš pevné, těžké, velké kosti, které potenciálně udrží spoustu hmoty (ať už svalů, tuku nebo vody), jsi kapha. Pokud jsi lehce stavěnej, jsi váta....
KLUZAU --- 13:19:13 19.4.2012
CONTINUITY:
doktorka Zitova a i Michel, který tu občas přednáší, tohle zdůrazňují, někdy jsou ty běžné učebnice zkostnatělé. Stejně prý není úplně dobré se řídit zaškrtávacími tabulkami. Měření tepu ayurvédickým doktorem je ale prý moderní, spolehlivou diagnostikou, která v tom může pomoct. Já osobně to chci projít, protože se moje tělo pohybuje mezi kapou a vátou, a tím většinou převažujícím typem si nejsem vůbec jistý.
CONTINUITY --- 2:10:51 19.4.2012
Procházím takovým vystřízlivěním ohledně ájurvédy.

Tedy, ájurvéda je úžasnej systém.
Pokud jí člověk skutečně rozumí a aplikuje ji správně.

Jak dodělávám kurz, je mi jednak čím dál jasnější, že je to všechno mnohem složitější, než mi zpočátku připadalo.
A zadruhé, narazila jsem na kapitolku, kde je to úplně nejzásadnější sdělení - které jsem zároveň objevila v praxi.

Původně vznikla ájurvéda přímým pozorováním ve stavu meditace. Mudrci pak vytvořili terminologii, jazyk, systém. Ale základem zůstává přímé pozorování. Pacient se potřebuje hlavně naučit vnímat, co s ním co dělá.

Způsob, jakým jsem na sebe aplikovala ájurvédu poslední 2 roky, nebyl úplně správnej.
Hlavní chyba, předpoklad typu: mám dominantní vátu, mám jíst, pít dělat to, co je podle příručky správně pro vátu.
Když se stalo, že jsem začla víc vnímat, jak to reálně je (cca poslední 2 měsíce), zjistila jsem, že jen některé ty věci jsou správně. Některé vůbec, ani trochu.
Teď vycházím z reality, a spíš se zpětně dívám, jaký smysl dává to, jak to vnímám, podle systému ájurvédy.
Nějaký ano. Opravdový ayurvedik by mi nepochybně vysvětlil, proč přesně mi dělá dobře to, a to zas ne. Protože už tuším něco o těch složitějších úrovních, kdy ájurvéda řeší stav různých druhů tkáně, elementů v těle, prán, atd, umím si představit, na čem budou ta vysvětlení založena.... Ale i když to nemám přesně vysvětlené, potřebuju se řídit tím, jak to skutečně je.

Takže: pozor na systém. Všichni dobří učitelé tohle říkají hned na začátku. Řiďte se jen tím, co VÁM funguje. Ale stejně se na to často zapomíná. Tak to tu připomínám :)
KLUZAU --- 17:03:15 23.3.2012
DAWYT: ja si to matne pamatuju taky tak. Spis je pak zuzo stat tech 9 hodin u sporaku. Lepši rovnou usporadat vecirek :)