Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Konverzace v ruštině
ATAN
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
??? --- 20:04:56 24.12.2005
???: no, on je ten dům analogie ke společnosti, že jo, takže jsem měl tak nějak na mysli, že to neni o tom, jak vypravěč někam přijel, nelíbilo se mu tam, a tak zase vodjel. spíš bych řekl, taková metafora.

po štědrovečerním candátovi a lahvi sektu se mi Starý dům od VV jeví nějak takhle:

[vypravěč] byl unavenej, tak vypřáhnul koně, sice mu s tim nikdo nepomohl, jenom se mihnul stín a pro jistotu přilítnul, jak řikáš, sup, stejně tak mu to stavení připomínalo nějakej pajzl, jehož osazenstvo nevyhlíželo zrovna přátelsky.

řeč zrovna nevodsejpala, i když kdosi trápil kytaru, ale koho by to bavilo, když ti někdo decentně ukazuje kudlu.

vypravěč se tak nějak zamejšlí, co je to za podivnej dům, jak zamořenej, celej potmě, nedá se v něm dejchat, jako by se snad všichni odnaučili žít.

dveře dokořán, ale duše pod zámkem. neni tu hospodář, aby pocestnýmu nalil, naopak takovej požadavek vyvolává údiv, že prej pán asi dlouho cestoval, a nepamatuje si, že to takhle bylo odjakživa.

věčně žijem o šťovíku, úplně jsme zkysli. navíc - tedy my domácí - jsme to krapet přehnali s láskou k vínu, dům jsme zruinovali, navzájem jsme se rvali a věšeli.

vypravěči je z toho poněkud smutno, neb uštval koně, když ujížděl vlkům [a teď tohle], radši by do kraje, kde je plno světla, kde nesténají, ale zpívají, kde to prostě neni celý na levačku.

jenomže, o takovejch domech jsme my nikdy neslyšeli. zvykli jsme si žít potmě, odjakživa v těchhle sazích [jak to vemu doslova, zní to ještě hůř ;-]]

takže to vypravěč zabalil, a z toho puchu, kde obrazy visí nakřivo, zmizel, jak to jen šlo, kam ho nohy resp. koně nesli, tam, kde lidé žijou (a jak...)

kolikrát zmoknul a zase uschnul, štěstí ho opouštělo, ale nikdy ne nafurt ;-] možná to zpíval o nás, černý oči a bílej ubrus by sis přeložil sám, že.

____
mno, koupil jsem si dneska teď tak populární Lukjaněnkovu trilogii, třeba při čtení chytim nějakou poetičtější slinu :-]
??? --- 22:29:24 23.12.2005
Taky mě napadlo, že by si tu píseň možná i někdo rád poslechl, takže tady jí lze stáhnout: http://vv.nexus.org/vv/01/vv01_11.mp3
??? --- 22:23:07 23.12.2005
???: Dík. Taky už mi došlo, že устал я neznamená, že tam zrovna přenocoval:). Naprosto mě tam mate ten sup, který se patrně snáší v kruzích, ale vůbec nevim proč a už vůbec ne kam:). Pak mi to nějak napovídá, že ten dům je stejný jako nějaká hrozná hospoda, kde je každý třetí nepřítel. Ale stejně v tom mám zmatek...
??? --- 22:12:46 23.12.2005
???: tak na doslovnej překlad si takhle o půlnoci bez slovníku netroufám, ale nepřijde mi to jako zrovna epická nebo "dějová" píseň.

v každým případě vypravěč tam nespal, neb to, co a koho v domě našel, se mu zrova nezalíbilo ;-]

no dobře, radši toho nechám, než naštvu nějakýho skalního nadšence do VV.
??? --- 19:48:40 23.12.2005
Zdarvím, potřeboval bych pomoct s překladem textu Старый дом od V. Vysockého. Celý text je na této stránce někde u konce http://lib.ru/win/WYSOCKIJ/v74.txt Nějak se mi s tím nedaří hnout. Je tam hora slov, která neznají ani internetové slovníky a můj papírový je taky nezná, takže jsem v koncích. Zatím vím, že přespával v nějakém starém domě a přiletěl tam snad sup, či co a dál už v tom mám brajgl. Ta písnička je perfektní a celkem rád bych jí rozumněl.
ANNY --- 19:21:12 21.12.2005
ANNY: ale jinak samozrejme muzu zajemcum ten kurs rustiny Pimsleru prepalit, tedy pokud mozno tem, kteri si pro nej sami prijdou. Praha - centrum. Vymena za prazdne medium nebo tak. Posta.
ANNY --- 10:33:21 19.12.2005
LAAMA: nemam. mam pripojeni od Telecomu:-(
LAAMA --- 18:09:08 18.12.2005
ANNY: A nemas na ten pilmsleur ftpko, pls??
??? --- 10:57:29 16.12.2005
RYBRCOUL: ftp bohužel taky nevlastním, sice už jsem to chtěl párkrát napravit, ale vzhledem k mému antitalentu v oblasti počítačů, se mi to nedaří:). Pokusím se to nějak vymyslet..